ПОСТАНОВА
Іменем України
06 березня 2019 року
Київ
справа № 2540/2495/18
провадження № К/9901/68404/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гімона М.М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Парінова А.Б., Губської О.А., Чаку Є.В. від 22 листопада 2018 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії, обчисленої в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року;
- зобов'язати Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з 1 жовтня 2017 року, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та на підставі пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено.
3. Рішення суду мотивоване тим, що ОСОБА_2 на час участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, яка призвела до інвалідності, дійсну строкову службу не проходив, а тому відсутні підстави для здійснення останньому перерахунку пенсії з урахуванням приписів статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
4. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 було задоволено частково.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку та виплаті позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію з 1 квітня 2018 року, з урахуванням проведених виплат, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
5. Рішення суду мотивоване тим, що ОСОБА_2, як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як військовослужбовець, відноситься до категорії осіб, яка має право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року та залишити в силі постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 4 липня 1965 року по 28 липня 1968 року проходив дійсну строкову військову службу.
З 6 травня 1986 року по 22 травня 1986 року ОСОБА_2 брав участь у зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія 1 та
інвалідом 2 групи.
Відповідно до довідки Чернігівської обласної медико-соціальної експертної комісії від 4 березня 1998 року серії МСЕ-ЧНВ № 256443 ОСОБА_2 під час повторного огляду встановлено другу групу інвалідності безстроково у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Ніжинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Ч чорнобильській АЕС на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
29 березня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про проведення з 1 жовтня 2017 року перерахунку та виплати його пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 3 квітня 2018 року № 1970/04-12 повідомлено позивачу про відмову у перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції не під час проходження дійсної строкової служби, а як особа, призвана на військові збори, та на момент призову працював на посаді водія Чернігівської автобази.
8. Не погоджуючись з такою відмовою, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції не під час проходження дійсної строкової служби, у зв'язку з чим відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки останній не відповідає усім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.
10. Відзиву на касаційну скаргу Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року ОСОБА_2 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
12. Згідно частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII визначено види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
13. Частиною сьомою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» строкову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.
14. Так, статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
15. Згідно до примітки до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Зазначеною нормою визначено, що учасниками ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС є громадяни, військовослужбовці строкової і надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій, особ