ПОСТАНОВА
Іменем України
05 березня 2019 року
Київ
справа №822/1676/18
адміністративне провадження №К/9901/63174/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А., суддів - Ханової Р.Ф., Олендера І.Я.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС у Хмельницький області
на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.06.2018 (суддя - Михайлов О.О.)
та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 (головуючий суддя - Залімський І.Г., судді - Сушко О.О., Смілянець Е.С.)
у справі № 822/1676/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Бужок»
до Головного управління ДФС у Хмельницький області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
У травні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СК Бужок» (далі - Товариство) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницький області (далі - ГУ ДФС у Хмельницький області), в якому просило:
- визнати протиправними дії Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницький області щодо присвоєння статусу «Історія подання» податковим деклараціям платника єдиного податку четвертої групи від 16.02.2018, що направлені Товариством;
- визнати протиправними дії ГУ ДФС у Хмельницький області про відмову в підтвердженні статусу Товариства як платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік, яке направлялось листом від 22.02.2018 за вих. № 5087/10/22-01-12-06;
- зобов'язати ГУ ДФС у Хмельницький області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про Товариство як платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік та підтвердити вказане шляхом видачі довідки про підтвердження такого статусу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролючий орган протиправно за відсутності для цього законодавчо визначеної підстави прийняв спірне рішення про непідтвердження позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.06.2018, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018, позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії ГУ ДФС у Хмельницький області щодо відмови в підтвердженні статусу Товариства як платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік, яке направлялось листом від 22.02.2018 за вих. № 5087/10/22-01-12-06;
- зобов'язано ГУ ДФС у Хмельницький області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про Товариство як платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік та підтвердити вказане шляхом видачі довідки про підтвердження такого статусу.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із судовими рішеннями, ГУ ДФС у Хмельницький області звернулося до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просило їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити Товариству в задоволенні позову в повному обсязі.
При цьому в обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначив, що Товариству не підтверджено статус платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік у зв'язку з тим, що відповідно до підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), не може бути платником єдиного податку четвертої групи, а станом на 01 січня 2018 року за позивачем обліковувався податковий борг у розмірі 2079,99 грн.
Позивач у своїх запереченнях на касаційну скаргу вказав на законність та обґрунтованість судових рішень, тому просив залишити без задоволення касаційну скаргу ГУ ДФС у Хмельницький області.
Касаційний розгляд проведено в попередньому судовому засіданні відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що відповідно до довідки Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області від 20.03.2017 № 459/10/22-10-12-02 позивач у 2017 році мав статус платника єдиного податку четвертої групи.
16.02.2018 Товариство подало до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області пакет документів для підтвердження статусу платника єдиного податку на 2018 рік.
Однак ГУ ДФС у Хмельницькій області листом від 22.02.2018 за вих. №5087/10/22-01-12-06 не підтвердило Товариству статус платника єдиного податку четвертої групи на 2018 рік, тому що станом на 01.01.2018 за позивачем обліковується податковий борг у розмірі 2079,99 грн, що є порушенням вимог підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 Податкового кодексу України.
Частково задовольнивши адміністративний позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що наявність податкового боргу на перше січня поточного року є підставою для відмови у набутті статусу платника єдиного податку лише для тих, хто вперше набуває цей статус. Крім того, лише під час проведення документальної виїзної перевірки контролюючий орган може встановити обставини, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій та зазначає наступне.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності регламентована положеннями Глави 1 Розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України).
Відповідно до норм пунктів 291.2, 291.3 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих пода