1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2019 року

м. Київ

Справа № 904/794/14

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Жукова С.В. - головуючого, Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г.

за участю секретаря судового засідання - Корпусенка А.О.

за участю: АТ "ВТБ Банк" - Лозовського В.М.; ТОВ "НВП Дніпромаш" - Антоненка Д.О., ордер ХВ №000026: керуючої санацією Ольшанської О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "ВТБ Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації АТ "ВТБ Банк" Шевченка О.В.

на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 12.09.2018

(Суддя -Владимиренко І.В.)

та на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 28.11.2018

(Головуючий суддя - Парусніков Ю.Б.; судді - Білецька Л.М., Березкіна О.В.)

у справі за заявою Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" (м. Київ),

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал" (м. Дніпро)

про визнання банкрутом, -

ВСТАНОВИВ:

1. У проваджені господарського суду Дніпропетровської області перебуває справа №904/794/14 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста Індастріал".

2. До місцевого господарського суду від представника ТОВ "НВП Дніпромаш" 12.09.2018 надійшло клопотання про введення процедури санації ТОВ "Веста Індастріал" та призначення керуючим санацією арбітражного керуючого Ольшанської О.С. Судом клопотання прийнято до розгляду.

2.1 Від представника АТ "ВТБ Банк" 12.09.2018 до суду надійшло клопотання № б/н від 12.09.18р. про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» арбітражного керуючого Бондарчука О.П. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 197 від 28.02.2013).

2.2. Крім того, від представника АТ "ВТБ Банк" надійшло заперечення щодо введення процедури санації боржника, щодо кандидатур потенційних інвесторів та щодо кандидатури арбітражного керуючого Ольшанської О.С.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 12.09.2018, яку залишено без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 28.11.2018, зокрема, клопотання представника Акціонерного товариства «ВТБ Банк» № б/н від 12.09.2018 про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» арбітражного керуючого Бондарчука О.П. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 197 від 28.02.2013) залишено без задоволення.

Клопотання ТОВ "НВП "Дніпромаш", з урахуванням протоколів зборів кредиторів та протоколів зборів комітету кредиторів від 01.03.2018 та від 11.09.2018 задоволено.

Введено процедуру санації Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ" (49055, м. Дніпропетровськ, вул. Будівельників, буд. 34, код ЄДРПОУ 32702174), на 6 місяців, до 12.03.2019.

Призначено керуючим санацією ТОВ "ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ" Ольшанську Олену Сергіївну (свідоцтво №460 від 22.03.2013, адреса для листування: 50069, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, а/с 3489; адреса офісу: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т Миру, 29В, прим. 12а).

Кандидатури арбітражного керуючого Касаткіна Д.М., арбітражного керуючого Пархоменко Т.В., арбітражного керуючого Гусака Ю.М., арбітражного керуючого Бондарчука О.П.- відхилено.

Зупинено повноваження органів управління боржника - юридичної особи щодо управління та розпорядження майном боржника, повноваження органів управління передаються керуючому санацією, за винятком повноважень, передбачених планом санації.

Зобов'язано керівника боржника Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ" (49055, м. Дніпропетровськ, вул. Будівельників, буд. 34, код ЄДРПОУ 32702174) протягом трьох днів з дня прийняття ухвали про санацію та призначення керуючого санацією, забезпечити передачу керуючому санацією бухгалтерської та іншої документації боржника, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей, майна підприємства.

Управління боржником переходить до керуючого санацією Ольшанської О.С.

Зобов'язано керуючого санацією протягом 3-х місяців з дня винесення зазначеної ухвали подати комітету кредиторів для схвалення план санації.

Зобов'язано керуючого санацією Ольшанську О.С. провести санацію ТОВ "Веста Індастріал" відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в межах строку встановленого ст.. 28 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

4. Судові рішення мотивовані тим, що оскільки правом пропонувати суду перейти до наступної судової процедури наділені збори кредиторів, а не кредитор, клопотання АТ «ВТБ Банк», як заставного кредитора, про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури подано неуповноваженою особою, а тому не підлягає задоволенню.

4.1. Вирішуючи питання про наявність або відсутність підстав щодо введення процедури санації відносно боржника, суди виходили з того, що процедура санації є пріоритетною судовою процедурою у справі про банкрутство, оскільки є системою заходів, що здійснюється під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

4.2. Судами встановлено, що протоколи зборів кредиторів та засідання комітету кредиторів від 01.03.2018 та від 11.09.2018 свідчать, зокрема, про прийняття рішення звернутись до господарського суду з клопотанням про введення процедури санації ТОВ «Веста Індастріал», погодити кандидатуру арбітражного керуючого Ольшанської О.С. щодо призначення керуючим санацією ТОВ «Веста Індастріал», кандидатури арбітражного керуючого Касаткіна Д.М. та арбітражного керуючого Пархоменко Т.В. відхилити, зобов'язати ТОВ «НВП «Дніпромаш» звернутись до господарського суду з клопотанням про введення процедури санації ТОВ «Веста Індастріал», призначення керуючим санацією боржника арбітражного керуючого Ольшанську О.С.

Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу

5. АТ "ВТБ Банк" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою в якій просить Суд скасувати Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 12.09.2018 у справі №904/794/14 в частині задоволення клопотання ТОВ "НВП "Дніпромаш" про введення процедури санації ТОВ "Веста Індастріал", призначення керуючим санацією Ольшанської О.С., залишення без задоволення клопотання АТ «ВТБ Банк» від 12.09.2018 про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» арбітражного керуючого Бондарчука О.П. та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 28.11.2018 в повному обсязі.

Прийняти у оскаржуваній частині нове рішення яким: залишити клопотання ТОВ "НВП "Дніпромаш" про введення процедури санації ТОВ "Веста Індастріал", призначення керуючим санацією Ольшанської О.С. без задоволення та задовольнити клопотання АТ «ВТБ Банк» від 12.09.2018 про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ» арбітражного керуючого Бондарчука О.П., визнати боржника банкрутом і відкрити ліквідаційну процедуру.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

6. Підставою для скасування ліквідатор вважає невірне застосування та порушення норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ст. 2, 74, 79, 86, 236 Господарського процесуального кодексу України (Далі - ГПК України), с. ст. 1, 9, 26, 27, 28, 29, 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Далі - Закон про банкрутство).

6.1. Скаржник вважає, що досліджуючи клопотання АТ «ВТБ Банк» про введення процедури ліквідації та призначення ліквідатора судами не надано жодної оцінки звіту розпорядника майна ТОВ «Веста Індастріал» про результати фінансово-господарської діяльності, інвестиційного становища на ринках, виявлення (за наявності) ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства ТОВ «Веста Індастріал».

6.2. Скаржник посилається на висновки, що їх зробив Верховний Суд у постанові від 29.05.2018 у справі № 8/19 щодо підстави для оцінки платоспроможності боржника при вирішенні питання про перехід до наступної процедури (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10.05.2018 у справі № 908/1908/16, від 01.08.2018 у справі № 925/308/16 та від 19.04.2018 у справі № 914/2618/16) та зазначає, що відповідно до приписів ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ч. 3 ст. 110 ЦК України, ст. 205 ГК України, визнаючи боржника банкрутом, суд має встановити його неплатоспроможність, тобто недостатність майна для задоволення вимог кредиторів, в зв'язку з чим, при винесенні постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд в обов'язковому порядку повинен з'ясувати як актив, так і пасив боржника та співставити дані обох величин.

6.3. Скаржник вважає, що введення процедури санації ТОВ «Веста Індастріал» не вбачається за можливе без наявного інвестора із значними фінансовими можливостями. Натомість матеріали справи не містять жодного доказу реальної спроможності потенційних інвесторів на відновлення платоспроможності ТОВ «Веста Індастріал». ТОВ «Абрис Дніпро», ТОВ «НВП Дніпромаш» та АТ «Дніпровський машинобудівний завод», звертаючись із заявами щодо наміру взяти участь у відновлення платоспроможності ТОВ «Веста Індастріал», зазначили лише про бажання такої участі та не вказали і не надали доказів реальної спроможності на участь у процедурі санації боржника, не надали доказів власної прибутковості, яка б надала змогу за рахунок проінвестованих коштів погасити значну частину кредиторської заборгованості, а також не надали доказів можливості відновлення господарської діяльності боржника.

6.4. На думку скаржника, використання інвестиційних ресурсів не призведе до збільшення ефективності виробництва та збільшення продажів виробленої продукції, а відтак досягнення мети процедури санації.

Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі

7. Керуючою санацією Ольшанською О.С. подано відзив на касаційну скаргу Банку з проханням залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

8. Відповідно протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 29.01.2019 на розгляд Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Жукова С.В. - головуючого, Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г., - передано касаційну скаргу АТ «ВТБ Банк».

8.1. Ухвалою касаційного господарського суду у складі верховного Суду від 08.02.2018 відкрито касаційне провадження у справі №904/794/14 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "ВТБ Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації АТ "ВТБ Банк" Шевченка О.В. на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 12.09.2018 (в частині задоволення клопотання ТОВ "НВП "Дніпромаш" про введення процедури санації ТОВ "Веста Індастріал", призначення керуючим санацією ТОВ "Веста Індастріал" Ольшанської О.С., залишення без задоволення клопотання АТ "ВТБ Банк" № б/н від 12.09.2018 про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ "Веста Індастріал" арбітражного керуючого Бондарчука О.П.) та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 28.11.2018 у вказаній справі.

8.2. Призначено до розгляду касаційну скаргу Акціонерного товариства "ВТБ Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації АТ "ВТБ Банк" Шевченка О.В. на 27 лютого 2019 року о 12 год 50 хв. у відкритому судовому засіданні у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м.Київ, вул. О.Копиленка, 6, в залі судових засідань № 330.

9. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з такого.

10. Відповідно ст. 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

11. Виходячи з вимог ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

12. Провадження у даній справі про банкрутство здійснюється у відповідності до положень Закону про банкрутство (у редакції до набрання чинності з 19.01.2013 року змін, внесених Законом України від 22.12.2011 № 4212-VI).

13. Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

14. Згідно ч. 2 ст. 27 Закону про банкрутство до закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів зобов'язані прийняти одне з таких рішень: схвалити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації; відхилити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і зобов'язання керуючого санацією підготувати план санації; подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і зобов'язання керуючого санацією підготувати план санації у разі його неподання боржником; подати до господарського суду клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури; подати до господарського суду клопотання про укладення мирової угоди.

У разі якщо комітетом кредиторів у межах строку дії процедури розпорядження майном не прийнято жодного з передбачених цією статтею рішень, господарський суд протягом п'яти днів після закінчення процедури розпорядження майном боржника за наявності ознак банкрутства приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, якщо інше не передбачено цією статтею (ч. 4 ст. 27 Закону про анкрутство»).

15. Частиною 6 ст. 26 Закону про банкрутство передбачено, що на час дії процедур банкрутства збори кредиторів обирають комітет кредиторів у складі не більше ніж сім осіб. Під час проведення процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, утворений відповідно до цього Закону.

16. У ст. 26 Закону про банкрутство визначено, що до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення, зокрем

................
Перейти до повного тексту