Постанова
Іменем України
04 березня 2019 року
м. Київ
справа № 592/5915/17-ц
провадження № 61-26597св18
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
ОлійникА. С. (суддя-доповідач), Кузнєцова В. О., Стрільчука В. А.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_4,
відповідач - ОСОБА_5,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_5 на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 31 серпня 2017 року у складі судді Бичкова І. Г. та ухвалу Апеляційного суду Сумської області від 17 жовтня 2017 року у складі колегії суддів: Собини О. І., Криворотенка В. І., Хвостика С. Г.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5 про стягнення аліментів на утримання вагітної дружини.
Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з відповідачем, є вагітною та проживає з відповідачем окремо, тому потребує матеріальну допомогу на своє утримання, яку ОСОБА_5 у добровільному порядку не надає.
З огляду на вказане, та що ОСОБА_5 є працездатним, має можливість утримувати позивача, тому позивач просила стягнути з останнього на її утримання грошові кошти у розмірі 1 000,00 грн щомісячно з часу звернення з позовом до суду та до досягнення дитиною трьох років.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 31 серпня 2017 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Сумської області від 17 жовтня 2017 року, позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_4 аліменти на утримання дружини грошові кошти у розмірі 1 000,00 грн щомісячно, починаючи з 30 травня 2017 року і до досягнення дитиною трьох років. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, мотивовано тим, що відповідач є працездатним, доказів на підтвердження того, що він має інших утриманців він не надав і тому має можливість організувати своє життя таким чином, щоб мати можливість надавати матеріальну допомогу на рівні достатньому для повноцінного виношування дитини та збереження здоров'я дружини.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У листопаді 2017 року ОСОБА_5 звернувся до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з касаційною скаргою на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, у якій просить змінити рішення суду першої інстанції, скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення про стягнення з нього аліментів на утримання дружини у розмірі 800,00 грн.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
10 листопада 2017 року ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_5
У травні 2018 року справу разом із матеріалами касаційного провадження передано до Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційну скаргу мотивовано тим, що судами першої та апеляційної інстанцій залишено поза увагою, що відповідач не працює, тому не має можливості надавати матеріальної допомоги.
Позивач проживає з батьком, матір'ю та братом, які можуть надавати їй матеріальну допомогу.
У відповідача на утриманні є малолітній син від першого шлюбу, якому він надає допомогу у добровільному порядку. Другий син також потребує його допомоги, тому у нього є обов'язок утримання трьох дітей, що свідчить про значні матеріальні витрати. Витрати на комунальні послуги відповідача складають 2 000,00 грн щомісячно, що свідчить про завищений розмір визначених судами першої та апеляційної інстанцій аліментів.
Заперечення на касаційну скаргу до суду касаційної інстанції не надходили
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з 16 січня 2016 року сторони перебували у зареєстрованому шлюбі (а. с. 5).
Згідно з довідкою від 16 травня 2017 року № 228 ОСОБА_4 перебуває на обліку вагітності у жіночій консультації пологового будинку № 1 (а. с. 7).
Відповідно до довідки від 16 травня 2017 року № 253, виданою ПП «Рубін», ОСОБА_4 зареєстрована у АДРЕСА_1, де проживає разом з батьком, матір'ю та братом (а. с. 10).
Під час перегляду судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції шлюб між сторонами розірвано, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу від 15 серпня 2017 року, а ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила сина ОСОБА_6, батьком якого у свідоцтві про народження дитини зазначено відповідача ОСОБА_5
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку