Постанова
іменем України
26 лютого 2019 року
м. Київ
справа № 278/1464/17
провадження № 51-7501 км 18
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Лагнюка М.М.,
суддів Короля В.В. та Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Бруса Ю.І.,
прокурора Піх Ю.Г.,
захисника
(в режимі відеоконференції) Пчелінової М.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу потерпілої ОСОБА_2 на вирок Житомирського районного суду Житомирської області від 29 вересня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від 12 квітня 2018 року в кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016060170000701 від 26 травня 2016 року, за обвинуваченням
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с. Мартинівка Житомирської області, жителя АДРЕСА_1), такого, що судимості не мав,
у вчиненні злочину, передбаченого частиною 1 статті 125 Кримінального кодексу України (далі - КК).
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Житомирського районного суду Житомирської області від 29 вересня 2017 року ОСОБА_3 засуджено до покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
ОСОБА_3 звільнено від призначеного покарання на підставі пункту «г» статті 1 Закону України «Про амністію у 2016 році» від 22 грудня 2016 року.
Ухвалено стягнути із ОСОБА_3 на користь потерпілої ОСОБА_2 3000 грн на відшкодування моральної шкоди.
Згідно з вироком ОСОБА_3 визнано винуватим та засуджено за те, що він 06 травня 2016 року о 10:00, перебуваючи на земельній ділянці № 4, розташованій на вул. Крошенській, Оліївської сільської ради Житомирського району, на ґрунті довготривалих неприязних стосунків через користування земельними ділянками, завдав один удар кулаком правої руки в груди ОСОБА_2, від чого остання впала на землю. Після цього ОСОБА_3 завдав потерпілій ОСОБА_2 декілька ударів дерев'яним держаком від сапи по голові та кінцівкам, чим спричинив їй легкі тілесні ушкодження.
Ухвалою Апеляційного суду Житомирської області 12 квітня 2018 року вирок районного суду залишено без зміни.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі потерпіла ставить вимогу про зміну вказаних судових рішень в частині збільшення розміру цивільного позову. Посилається на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону.
Потерпіла вважає нейприйнятним розмір моральної шкоди в сумі 3000 грн, оскільки їй були заподіяні психологічні (моральні) страждання, завданий значний фізичний біль, вона пережила та до сих пір відчуває емоційний стрес, який супроводжувався почуттям розгубленості, образи, обурення, приниженої гідності, тривоги, страху за своє здоров'я та життя, наслідки перенесеної травми призвели до появи негативних психосоматичних та психоемоційних змін, а також наслідки події потягли за собою нераціональне витрачання життєвого часу.
Крім того, потерпіла зазначила про те, що засуджений не надав їй допомоги, не цікавився станом її здоров'я, не брав ніякої участі у її видужанні, не просив у неї пробачення.
Заслухавши доповідь судді, доводи захисника, яка заперечувала проти задоволення касаційної скарги, доводи прокурора, яка заперечувала проти задоволення касаційної скарги, обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, й перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Мотиви Суду
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що потерпіла ОСОБА_2 під час судового провадження в суді першої інстанції подала цивільний позов на відшкодування їй моральної шкоди в розмірі 10000 грн.
Як передбачено частиною 1 статті 128 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), особа, якій кримінал