ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2019 року
Київ
справа №815/1768/16
адміністративне провадження №К/9901/23639/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Анцупової Т.О., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №815/1768/16
за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 8 вересня 2016 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Вовченко O.A., суддів: Танцюри К.О., Стеценко О.О.,та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Шляхтицького О.І., суддів: Запорожана Д.В., Романішина В.Л.,
в с т а н о в и в :
У квітні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив виплатити недоотриману грошову допомогу в сумі 376428,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що наказом ГУДСНС України в Одеській області від 02.12.2015 № 1664 (по особовому складу) його звільнено у відставку та з 2 грудня 2015 року виключено з кадрів ДСНС України і знято з усіх видів забезпечення за п. 176 п.п. «з» (за станом здоров'я) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2013 № 593. Вказував, що відповідачем не належним чином виконано свої зобов'язання по виплаті одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності, оскільки виплачено 148100,40грн., хоча розмір грошового забезпечення становив 9713,49 грн., а тому до сплати підлягало 524528,46 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 8 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.
Суди встановили, що 4 листопада 2015 року на підставі акту огляду МСЕК № 532, ОСОБА_2 встановлена ІІ група інвалідності, зі ступенем втрати професійної працездатності 60%, строком до 04.11.2016. Травма та її наслідки пов'язані з виконанням в/служби, що підтверджується довідками серії 10 ААА №125924 та серії 10ААВ 785788 Обласної медико-соціальної експертної комісії №1.
Наказом ДСНС України № 640 від 12.11.2015 та Головного управління ДСНС України в Одеській області №1664 від 02.12.2015 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 звільнено із служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за п. 176 підпунктом «з» (за станом здоров'я), 2 грудня 2015 року виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення.
Згідно витягу з протоколу №1 від 08.02.2016 комісія з призначення одноразової грошової допомоги вирішила виплатити, згідно з пп.2 п.2 Порядку №908 інваліду ІІ групи ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у сумі 148100,40 грн.
Суди, відмовляючи в задоволенні позову, виходили з того, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій при розрахунку розміру одноразової грошової допомоги позивачу діяла на підставі та в межах, передбаченим чинним законодавством, повноважень.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
У поданих запереченнях відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін, з огляду на таке.
Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.
Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання статті 118 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановою від 11 липня 2007 року № 908 затвердив Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (с