Постанова
Іменем України
18 лютого 2019 року
м. Київ
справа № 308/5988/17-ц
провадження № 61-39346 св 18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Луспеника Д. Д., Черняк Ю. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_4;
представник позивача - ОСОБА_5;
відповідач - Галоцька сільська рада Ужгородського району Закарпатської області;
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_4 - ОСОБА_5 на рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 01 лютого 2018 року у складі судді Шепетко І. О. та постанову апеляційного суду Закарпатської області
від 21 травня 2018 року у складі колегії суддів: Джуги С. Д., Мацунича М. В., Собослоя Г. Г.,
ВСТАНОВИВ :
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до
Галоцької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання права власності на самочинне будівництво.
Позовна заява мотивована тим, що у період 2007-2016 років вона за власні кошти збудувала житловий будинок та літню кухню, що знаходяться по
АДРЕСА_1 Земельна ділянка під будівництво житлового будинку сільською радою
не виділялась, проект забудови не розробляла, а також дозвіл на початок виконання будівельних робіт не отримувала.
Зазначала, що будівництво на даний час завершено, тому вона має намір ввести його до експлуатації та оформити право власності, але через відсутність дозвільних документів та документа на право власності землю не може це зробити. Вважала, що єдиним способом визнати за собою право власності на житловий будинок та господарську будівлю - літню кухню є звернення з позовом до суду. Крім того, зазначала, що у лютому 2017 року замовила технічний паспорт на житловий будинок та господарську будівлю, який виготовлено товариством з обмеженою відповідальністю «Байт».
Ураховуючи викладене, ОСОБА_4, посилаючись на статтю 376 ЦК України, просила суд визнати за нею право власності на самочинне будівництво, на житловий будинок, загальною площею 53,3 м.кв., та господарську будівлю - літню кухню загальною площею 46,1 кв.м., що знаходяться по АДРЕСА_1
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області
від 01 лютого 2018 року у задоволення позову ОСОБА_4 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ОСОБА_4
не реалізувала своє право на введення житлового приміщення та господарської будівлі до експлуатації в установленому законом порядку, оскільки не зверталась до компетентного державного органу про прийняття забудови до експлуатації та не отримувала відмову від нього. Земельна ділянка позивачу під уже збудоване нерухоме майно у встановленому законом порядку не виділялась, а тому відсутні підстави для задоволення її позову.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Постановою апеляційного суду Закарпатської області від 21 травня 2018 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_4 - ОСОБА_5 залишено без задоволення. Рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 01 лютого 2018 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що за загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права лише в разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина перша статті 15 ЦК України, частина перша статті 4 ЦПК України). Звернення до суду з позовом щодо самочинного будівництва має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право. Отже, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи та ухвалив законне та обґрунтоване рішення про відмову у задоволенні позову, оскільки ОСОБА_4 не зверталась до компетентних державних органів про прийняття самочинного житлового приміщення та господарської будівлі до експлуатації, вказане питання не було предметом розгляду таких органів, земельна ділянка позивачу під уже збудоване нерухоме майно у встановленому законом порядку не виділялась.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі представник ОСОБА_4 - ОСОБА_5 просить судові рішення скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, прийняти нову постанову про задоволення позову ОСОБА_4
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що ОСОБА_4 зверталась до сільської ради про виділення земельної ділянки під самочинно збудований житловий будинок та господарську будівлю. Їй відмовлено через відсутність схеми планування села Галоч Ужгородського району Закарпатської області. Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. ОСОБА_4 не має можливість отримати землю під самочинно збудовану будівлю і це на необмежений строк обмежує її у визнанні права власності. Також зазначено, що Галоцька сільська рада Ужгородського району Закарпатської області не заперечувала проти позову.
Позивач не зверталась до інспекції державного будівельного архітектурного контролю, оскільки у неї відсутній документ на право власності чи користування земельною ділянкою для подачі документів, який вимагається пунктом 2 Розділу III «Прийняття в експлуатацію об'єктів» Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, що затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства 24 квітня 2015 року № 79 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 травня 2015 року за N 547/26992. Вважає, що звернення до компетентних органів не є обов'язковою передумовою для визнання за особою права власності на самочинно побудовані будівлі.
Відзив на касаційну скаргу не надійшов
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.
Відповідно до частин першої, другої статті 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Положення частини другої статті 331 ЦК України слід розуміти у системному зв'язку з положеннями статті 182 ЦК України щодо державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухомі речі, яка не передбачає жодних винятків. Як правило, усі об'єкти нерухомого майна в силу своєї с