ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2019 року
м. Київ
Справа № 5005/2329/2011
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В.В. - головуючого, Жукова С.В., Ткаченко Н.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
представники сторін:
скаржника - Чорний І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Дельта Банк" Кадирова В.В.
на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду
від 11.12.2018
у складі колегії суддів: Білецької Л.М. (головуючого), Паруснікова Ю.Б., Чередка А.Є.
у справі № 5005/2329/2011
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Миг"
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧИЖИ"
про визнання банкрутом,-
ВСТАНОВИВ:
1. 23.02.2011 Господарський суд Дніпропетровської області за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Миг" порушив провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧИЖИ".
2. Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.10.2018 у справі №5005/2329/2011 затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧИЖИ". Ліквідовано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЧИЖИ". Припинено повноваження ліквідатора у справі № 5005/2329/2011 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧИЖИ" арбітражного керуючого Тущенко Сергія Васильовича. Провадження у справі закрито.
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції
3. Не погодившись із вказаною ухвалою, ПАТ "Дельта Банк" подало апеляційну скаргу.
4. Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 11.12.2018 закрито апеляційне провадження за вказаною апеляційною скаргою ПАТ "Дельта Банк".
Надходження касаційної скарги до Верховного Суду
5. 28.12.2018 Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Дельта Банк" Кадирова В.В. звернулось через Центральний апеляційний господарський суд до Верховного Суду із касаційною скаргою вих. № 23.1/2666 від 28.12.2018 на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 11.12.2018 у справі № 5005/2329/2011, підтвердженням чого є відтиск календарного штемпелю відділення поштового зв'язку на конверті, в якому надійшла касаційна скарга.
6. 11.01.2019, відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень ГПК України, касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Дельта Банк" Кадирова В.В. вих. № 23.1/2666 від 28.12.2018 разом зі справою № 5005/2326/2011 надіслано до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
7. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги у справі № 5005/2329/2011 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Ткаченко Н.Г., судді - Жукова С.В., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 23.01.2019.
8. Ухвалою Верховного Суду від 29.01.2019 відкрито касаційне провадження у справі № 5005/2329/2011 за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Дельта Банк" Кадирова В.В. вих. № 23.1/2666 від 28.12.2018 на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 11.12.2018; призначено розгляд касаційної скарги на 20.02.2019 об 11 год. 15 хв.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу.
9. Не погодившись з вказаною постановою суду апеляційної інстанції ПАТ "Дельта Банк" подано касаційну скаргу в якій останній просить скасувати оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції та направити справу на новий розгляд до Центрального апеляційного господарського суду.
10. Касаційну скаргу мотивовано тим, що суд апеляційної інстанції формально підійшов до з'ясування наявності правового зв'язку між ПАТ "Дельта Банк" та учасниками справи № 5005/2329/2011 а також оскаржуваною ухвалою суду першої інстанції, обмежившись лише вказівками про те, що скаржником не доведено, а з матеріалів справи не вбачається, що оскаржуваною ухвалою місцевого господарського суду вирішено питання про його права та обов'язки.
11. Представник скаржника в судовому засіданні 20.02.2019 підтримав касаційну скаргу з підстав викладених в ній.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
12. Учасники справи не скористалися своїм правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
Позиція Верховного Суду
13. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника скаржника, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
14. Відповідно статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
15. Суд касаційної інстанції саме в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
16. Процесуальна діяльність суду щодо здійснення правосуддя має чітко визначені в законі мету, завдання і коло учасників - носіїв процесуальних прав і обов'язків. Реалізація своїх процесуальних прав обумовлена виключно процесуальним статусом учасника (позивач, відповідач, третя особа, а у справах про банкрутство - боржник, кредитор, інші органи).
17. Особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в силу частини 1 статті 254 Господарського процесуального кодексу України. Разом з тим, необхідною підставою власне їх процесуальної участі у справі як учасника є виключно порушення прав, обов'язків або інтересів судовим рішенням, яке вони оскаржують. За такої умови вони розглядаються не як потенційний, а як реальний учасник провадження у відповідному статусі залежно від характеру порушеного права.
18. Враховуючи те, що у справах про банкрутство виносяться судові рішення у формі ухвал та постанов, їх оскарження відбувається з урахуванням особливостей, передбачених Законом про банкрутство. В силу особливостей справи про банкрутство, коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, чинним законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, в хід процедури банкрутства.
19. У відповідності до абзацу 16 статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
20. При цьому вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
21. Законом про банкрутство визначено, що сторонами у справі про банкрутство є конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут). Кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитор