ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2019 року
м. Київ
Справа № 910/2967/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Чумака Ю. Я. - головуючого, Дроботової Т. Б., Пількова К. М.,
секретар судового засідання - Овчарик В. М.,
за участю представників:
позивача - Поліщук Ю. В. (адвокат),
відповідача - Салюк М. І. (адвокат), Яценко Є. О. (адвокат),
третьої особи - Алексенко В. Ю. (адвокат),
розглянув касаційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця"
на рішення Господарського суду міста Києва від 13.08.2018 (суддя Мудрий С. М.) і постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2018 (судді: Скрипка І. М. (головуючий), Чорна Л. В., Тищенко А. І.) у справі
за позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"
до Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця",
про визнання недійсними умов договору.
Короткий зміст і підстави позовних вимог
1. У березні 2018 року Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 № 938 назву товариства змінено на Акціонерне товариство "Українська залізниця"; далі - Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (далі - Банк) про визнання недійсними умов договору, а саме пункту 2.2 кредитного договору про відкриття кредитної лінії від 29.12.2011 № 20-3762/2-1 (далі - кредитний договір), пунктів 3.5, 3.8 кредитного договору у редакції договору про внесення змін та доповнень від 28.09.2012 № 20-3387/2-1, пункту 3.9 кредитного договору у редакції договору про внесення змін від 29.12.2011 № 20-3779/2-1.
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у кредитному договорі (зі змінами та доповненнями) зазначено не погоджені належним чином умови, які є неприйнятними для фінансових можливостей суб'єкта державного сектора економіки, що, на думку позивача, є підставою для визнання цього договору недійсним у частині спірних пунктів.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Господарського суду міста Києва від 13.08.2018, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2018, у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
4. Судові рішення аргументовано тим, що позовні вимоги є обґрунтованими, однак позов задоволенню не підлягає у зв'язку з пропуском позивачем загальної позовної давності, про що було заявлено відповідачем у справі.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі Товариство просить скасувати рішення суду першої інстанції і постанову апеляційного суду, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. В обґрунтування вимог, викладених у касаційній скарзі, скаржник посилається на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, зокрема статей 256, 257, 261, 267 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), наголошує, що суди неправильно встановили початок перебігу позовної давності, не врахували того, що позивач є новою юридичною особою, утвореною на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, зокрема із Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-західна залізниця" (далі - ДТГО "Південно-західна залізниця"), тому позивач не мав правових підстав для звернення до суду з метою захисту порушеного права до 21.10.2015 (дати свого утворення).
26.02.2019 від скаржника до Верховного Суду надійшло клопотання про передачу цієї справи на розгляд об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у разі якщо колегія суддів вважатиме за необхідне відступити від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 910/15453/17, від 15.01.2019 у справі № 910/2972/18.
Це клопотання аргументовано тим, що Верховний Суд (у складі колегії суддів, які є суддями судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів) у постанові від 27.11.2018 у справі № 910/15453/17 вказав на необхідність дослідження наявності порушеного права позивача, яке саме право порушене та у чому полягає його порушення, оскільки залежно від цього визначається необхідний спосіб захисту порушеного права, якщо таке порушення відбулося; а у постанові від 15.01.2019 у справі № 910/2972/18 Верховний Суд (у складі колегії суддів, які є суддями судової палати для розгляду справ про банкрутство) залишив без задоволення касаційну скаргу Товариства застосувавши строк позовної давності, при цьому визнав позовні вимоги доведеними та обґрунтованими.
Колегія суддів касаційного суду у даній справі повністю погоджується з наведеними вище правовими висновками Верховного Суду та не вбачає підстав для відступу від них, а тому клопотання позивача про передачу цієї справи на розгляд об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду задоволенню не підлягає.
Узагальнені доводи інших учасників справи
7. Банк у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення з мотивів, викладених в оскаржуваних судових рішеннях.
Відзиву на касаційну скаргу від третьої особи до суду не надійшло.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
8. 29.12.2011 між банком і ДТГО "Південно-західна залізниця" (позичальник) укладено кредитний договір, відповідно до якого банк зобов'язується надати позичальникові кредит шляхом відкриття відновлювальної кредитної лінії у сумі, яка не може перевищувати 12 500 000,00 доларів США (ліміт кредитної лінії), на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит і сплатити проценти, встановлені цим договором (пункт 2.1).
9. Відповідно до пункту 2.2 договору дата остаточного повернення всіх отриманих у межах кредитної лінії сум кредиту - 22.12.2014.
10. Пунктом 3.5 договору передбачено, що за наявності заборгованості за кредитом та/або плати за кредит, сторони встановлюють таку черговість погашення позичальником заборгованості:
- у першу чергу сплаті підлягає нарахована, але не сплачена у строк плата за кредит;
- у другу чергу сплаті підлягає нарахована плата за кредит, строк сплати якої ще не сплив;
- у третю чергу сплаті підлягає прострочена заборгованість за кредитом;
- у четверту чергу сплаті підлягає неустойка, передбачена цим договором.
Заборгованість за кредитом, строк сплати якої ще не настав, погашається позичальником у строк, передбачений пунктом 2.2 цього договору.
Погашення позичальником заборгованості кожної наступної черги має відбуватися виключно після повного погашення заборгованості кожної попередньої черги.
Сторони установили, що банк має право самостійно зараховувати кошти, спрямовані позичальником на погашення заборгованості, відповідно до встановленої черговості.
Із підписанням цього договору згідно з чинним законодавством України позичальник надає банку право самостійно приймати рішення щодо зміни черговості погашення заборгованості позичальника за цим договором. Банк інформує позичальника у письмовій формі на його запит про застосовану черговість погашення кредитної заборгованості.
11. За змістом пункту 3.8 договору з метою забезпечення належного та своєчасного виконання зобов'язань позичальника з погашення кредиту, плати за кредит і неустойки позичальник відповідно до вимог статті 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" доручає банку за умови настання строків виконання грошових зобов'язань за цим договором від імені та за рахунок позичальника здійснювати договірне списання коштів у сумі заборгованості за кредитом, платою за кредитом і неустойкою з поточного рахунку № 2600830118655/840, або з будь-яких рахунків, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких рахунків, які відкрито позичальником у Банку, і спрямувати на погашення заборгованості перед банком за цим договором (на відповідні рахунки обліку банком зазначеної заборгованості). У разі відсутності або недостатності коштів на поточному рахунку позичальника у валюті заборгованості позичальник доручає банку від імені та за рахунок позичальника:
- здійснити списання коштів із будь-яких рахунків в іншій іноземній валюті, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких рахунків в іноземній валюті, які відкрито позичальником у Банку, у сумі, еквівалентній сумі заборгованості, за курсом банку на день списання, та здійснити продаж/обмін відповідної іноземної валюти, що була списана, на іноземну валюту заборгованості за курсом банку на день здійснення операції. Кошти, отримані в результаті здійснення операції з продажу/обміну іноземної валюти, зарахувати на рахунок, відкритий позичальникові у валюті заборгованості у банку, код банку 300012;
- здійснити списання коштів із будь-яких рахунків у національній валюті, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких рахунків у національній валюті, які відкрито позичальником у Банку, у сумі, еквівалентній сумі заборгованості, за курсом банку на день списання, та здійснити купівлю іноземної валюти у сумі заборгованості, за курсом банку на день здійснення операції. Кошти, отримані в результаті здійснення операції з купівлі іноземної валюти, зарахувати на рахунок, відкритий позичальникові у валюті заборгованості у банку, код банку 300012. При купівлі іноземної валюти позичальник доручає банку, а банк зобов'язується утримати суму відповідно до чинного законодавства та умов договору банківського рахунку від 26.12.2011 № 20-2/592.
Позичальник доручає банку за здійснення операції з купівлі, обміну та продажу валюти списати кошти в еквіваленті суми комісійної винагороди банку за здійснення відповідної операції з поточного рахунку в національній валюті позичальника № 2600830118655/980, або з будь-яких поточних рахунків в національній валюті, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких поточних рахунків у національній валюті, які відкрито позичальником у Банку. У разі відсутності коштів для оплати комісійної винагороди на зазначених рахунках позичальник доручає банку здійснити списання коштів з рахунків в іноземній валюті, відкритих у банку, код банку 300012, або відкритих у Банку в еквіваленті суми комісійної винагороди банку за курсом банку на день списання та здійснити продаж/обмін іноземної валюти за курсом банку на день здійснення операції.
Передбачене цим пунктом договірне списання здійснюється банком відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України.
12. Договір набирає чинності із дати його підписання уповноваженими представниками сторін, отримання погодження Міністерства інфраструктури України та Міністерства фінансів України, скріплення печатками сторін і діє до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим договором (пункт 6.1).
13. Пунктом 6.9 договору передбачено, що всі зміни та доповнення до нього щодо мети, обсягу і строку залучення кредиту, виду забезпечення виконання зобов'язань, плати за користування кредитом, обов'язків, прав і відповідальності сторін, а також реструктуризації боргових зобов'язань вносяться за погодженням Міністерства інфраструктури України та Міністерства фінансів України у письмовій формі, набувають чинності з дати їх підписання уповноваженими представниками сторін і скріплення печатками сторін та є невід'ємними частинами цього договору.
14. Договором про внесення змін від 29.12.2011 № 20-3779/2-1 до кредитного договору сторони дійшли згоди, зокрема, доповнити розділ 3 "Умови кредитування" пунктом 3.9: "Позичальник зобов'язується забезпечити щомісячні надходження грошових коштів на поточні рахунки у банку у розмірі не менше 300 000 000,00 (триста мільйонів) гривень. У разі порушення (невиконання) позичальником з будь-яких підстав зобов'язань, передбачених цим пунктом, банк має право стягнути з позичальника штраф у сумі 20 000,00 (двадцять тисяч) гривень за кожен випадок невиконання. Сплата штрафу не звільняє позичальника від належного виконання зобов'язань за цим договором".
15. Договором про внесення змін і доповнень від 28.09.2012 № 20-3387/2-1 до кредитного договору сторони, зокрема, виклали пункти 3.5, 3.8 кредитного договору, у новій редакції:
"пунктом 3.5 сторони встановлюють наступну черговість погашення позичальником заборгованості (за встановленим пріоритетом - зверху вниз):
- на погашення прострочених до сплати понад 31 день процентів за користування кредитом;
- на погашення простроченої до сплати понад 31 день суми комісійної винагороди;
- на погашення прострочених до сплати не більше ніж на 31 день процентів за користування кредитом;
- на погашення простроченої до сплати не більше ніж 31 день суми комісійної винагороди;
- на погашення простроченої до сплати суми кредиту;
- сплата нарахованих процентів за користування кредитом;
- сплата нарахованої комісійної винагороди;
- сплата суми кредиту;
- сплата неустойки (пені, штрафів).
Погашення позичальником заборгованості кожної наступної черги повинно відбуватися виключно після повного погашення заборгованості кожної попередньої черги.
Сторони встановлюють, що банк має право самостійно зараховувати кошти, які направлені позичальником на погашення заборгованості, згідно встановленої черговості.
З підписанням цього договору у відповідності з чинним законодавством України позичальник надає банку право самостійно приймати рішення щодо зміни черговості погашення заборгованості позичальника за цим договором. Банк інформує позичальника у письмовій формі на його запит про застосовану черговість погашення кредитної заборгованості".
"пункт 3.8 з метою забезпечення належного та своєчасного виконання зобов'язань позичальника по погашенню кредиту, плати за кредит та неустойки позичальник відповідно до вимог ст. 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" доручає банку за умови настання строків виконання грошових зобов'язань за цим договором від імені та за рахунок позичальника здійснювати договірне списання коштів в сумі заборгованості за кредитом, платою за кредитом та неустойкою, з поточного рахунку № 26008601002256, або з будь-яких рахунків, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких рахунків, які відкрито позичальником у Банку, та направити на погашення заборгованості перед банком за цим договором (на відповідні рахунки обліку банком зазначеної заборгованості). У разі відсутності або недостатності коштів на поточному рахунку позичальника у валюті заборгованості позичальник доручає банку від імені та за рахунок позичальника:
- здійснити списання коштів з будь-яких рахунків в іншій іноземній валюті, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких рахунків в іноземній валюті, які відкрито позичальником у Банку, у сумі, еквівалентній сумі заборгованості, по курсу банку на день списання, та здійснити продаж/обмін відповідної іноземної валюти, що була списана, на іноземну валюту заборгованості за курсом банку на день здійснення операції. Кошти, отримані в результаті здійснення операції з продажу/обміну іноземної валюти, зарахувати на рахунок, відкритий позичальнику у валюті заборгованості у банку, код банку 300012;
- здійснити списання коштів з будь-яких рахунків у національній валюті, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких рахунків у національній валюті, які відкрито позичальником у Банку, у сумі, еквівалентній сумі заборгованості, по курсу банку на день списання, та здійснити купівлю іноземної валюти в сумі заборгованості, за курсом банку на день здійснення операції. Кошти, отримані в результаті здійснення операції з купівлі іноземної валюти, зарахувати на рахунок, відкритий позичальнику у валюті заборгованості у банку, код банку 300012. При купівлі іноземної валюти позичальник доручає банку, а банк зобов'язується утримати суму відповідно до чинного законодавства та умов договору банківського рахунку від 26.12.2011 № 20-2/592.
Позичальник доручає банку за здійснення операції з купівлі, обміну та продажу валюти списати кошти в еквіваленті суми комісійної винагороди банку за здійснення відповідної операції з поточного рахунку в національній валюті позичальника № 26009601002255, або з будь-яких поточних рахунків у національній валюті, які відкрито позичальником у банку, код банку 300012, або з будь-яких поточних рахунків у національній валюті, які відкрито позичальником у Банку. У випадку відсутності коштів для оплати комісійної винагороди на зазначених рахунках, позичальник доручає банку здійснити списання коштів з рахунків в іноземній валюті, відкритих у банку, код банку 300012, або відкритих у Банку, в еквіваленті суми комісійної винагороди банку по курсу банку на день списання та здійснити продаж/обмін іноземної валюти за курсом банку на день здійснення операції.
Передбачене цим пунктом договірне списання здійснюється банком у відповідності до нормативно-правових актів Національного банку України".
16. Міністерство фінансів України у листі від 29.12.2011 № 31-12110-103-10/33215 (за результатами розгляду листа Державної адміністрації залізничн