ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2019 року
м. Київ
справа № 461/663/17
провадження № 61-14422св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - судді Стрільчука В. А.,
суддів: Карпенко С. О. (судді-доповідача), Кузнєцова В. О., ПогрібногоС. О., Ступак О. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_4,
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу апеляційного суду Львівської області від 23 березня 2017 року, постановлену у складі судді Бойко С. М.,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2017 року ОСОБА_4 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої у зв'язку з невиплатою надбавки до пенсії.
В обґрунтування позову зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправно не виплачує йому надбавку до пенсії, передбачену пунктом «а» частини першої статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Така бездіяльність відповідача, спрямована на порушення законних прав, спричинила йому моральну шкоду, яку оцінює у 10 000 гривень, а також призвела до погіршення стану здоров'я і понесення витрат на лікування у розмірі 5 723,06 гривень.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 27 січня 2017 року, постановленою у складі судді Котельви К. О., позов ОСОБА_4 залишено без руху з підстав несплати судового збору.
Ухвалою цього суду від 9 лютого 2017 року позовну заяву ОСОБА_4 визнано неподаною і повернено позивачу у зв'язку з невиконанням вимог ухвали про залишення позову без руху і несплатою судового збору у визначеному судом розмірі.
Не погодившись з такою ухвалою суду першої інстанції, ОСОБА_4 оскаржив її в апеляційному порядку.
Ухвалою апеляційного суду Львівської області від 1 березня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без руху з підстав несплати судового збору.
Ухвалою цього суду від 23 березня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 визнано неподаною і повернено заявнику у зв'язку із невиконанням вимог ухвали від 1 березня 2017 року щодо сплати судового збору у розмірі 320 гривень.
У травні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з касаційною скаргою, у якій просив ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 9 лютого 2017 року та ухвалу апеляційного суду Львівської області від 23 березня 2017 року скасувати і направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду або вирішити питання по суті.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 травня 2017 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_4 в частині оскарження ухвали Галицького районного суду м. Львова від 9 лютого 2017 року.
Касаційна скарга в частині оскарження ухвали апеляційного суду Львівської області від 23 березня 2017 року мотивована тим, що ця ухвала постановлена з порушенням норм процесуального права, так як заявник має пільги зі сплати судового збору, тобто вимога щодо його сплати помилкова.
ОСОБА_4 зазначає, що звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як інвалід ІІІ групи, що має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
На думку заявника, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про те, що поданий позов не стосується питань його соціального захисту, так як він оскаржує бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо ненарахування надбавки до пенсії.
Вказав, що подав до апеляційного суду заяву про залишення апеляційної скарги без розгляду, проте суд цю заяву не вирішив, натомість визнав скаргу неподаною і повернув.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 травня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі в частині оскарження ухвали апеляційного суду Львівської області від 23 березня 2017 року і ухвалою цього суду від 9 жовтня 2017 року справу призначено до судового розгляду.
Відповідно до пункту 6 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діяв в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», за яким судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд (стаття 388 ЦПК України).
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIIІ «Перехідні положення» ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Вивчивши