Постанова
Іменем України
07 лютого 2019 року
м. Київ
справа № 761/11609/16-ц
провадження № 61-31909св18
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Олійник А. С. (суддя-доповідач), Кузнєцова В.О., Карпенко С. О.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_4,
відповідачі: Приватне підприємство «Шериф-Безпека та охорона», Головне управління Держпраці у Київській області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Апеляційного суду міста Києва від 12 вересня 2017 року у складі суддів: Борисової О. В., Пікуль А. А., Усика Г. І.,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Приватного підприємства «Шериф-Безпека та охорона» (далі - ПП «Шериф-Безпека та охорона»), Головного управління Держпраці у Київській області (далі - ГУ Держпраці у Київській області) про визнання протиправними дій, зобов'язання скласти Акти за формою Н-1, Н-5, стягнення заробітної плати та відшкодування моральної шкоди.
Позов обґрунтовано тим, що з 01 лютого 2015 року він працював у ПП «Шериф-безпека та охорона» охоронником супроводу інкасації. 03 листопада 2015 року під час виконання трудових обов'язків та здійснюючи супровід інкасаторів Публічного акціонерного товариства «Акціонерний банк «Експрес-Банк» (далі - ПАТ «АБ «Експрес-Банк»)ОСОБА_4 зазнав тілесних ушкоджень у дорожньо-транспортній пригоді, що сталася з вини водія інкасаторського автомобіля ОСОБА_5 Посилаючись на відмову ПП «Шериф-Безпека та охорона» провести розслідування нещасного випадку та скласти акти за формою Н-1, Н-5, просив суд визнати протиправними дії та відмову ПП «Шериф-Безпека та охорона» скласти акти за формою Н-5 і Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом; зобов'язати ГУ Держпраці у Київській області скласти у п'яти примірниках акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1 відповідно до статті 22 Закону України від 14 жовтня 1992 pоку № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі - Закон України «Про охорону праці») та Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 pоку № 1232 (далі - Порядок); стягнути з ПП «Шериф-Безпека та охорона» 10 000,00 грн заробітної плати за жовтень і листопад 2015 року та 25 000,00 грн у відшкодування моральної шкоди.
Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 15 березня 2017 року позов задоволено частково. Визнано дії ПП «Шериф-Безпека та охорона» щодо відмови від складання актів за формою Н-5 та Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом неправомірними. Зобов'язано ПП «Шериф-Безпека та охорона» та ГУ Держпраці у Київській області відповідно до вимог статті 22 Закону України «Про охорону праці» та пунктів 14, 15, 17, 34 Порядку скласти у п'яти примірниках акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5, згідно з додатком 3 Порядку та акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1, згідно з додатком 4 Порядку за результатами розслідування випадку, який стався із ОСОБА_4 03 листопада 2015 року. Стягнуто з ПП «Шериф-Безпека та охорона» на користь ОСОБА_4 5 000,00 грн. у відшкодування моральної шкоди. Вирішено питання розподілу судових витрат. В іншій частині позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що зазначені позивачем обставини підтверджено належними та допустимими доказами, зокрема, показаннями свідків, які свідчили про те, що ОСОБА_4 перебував у трудових відносинах з ПП «Шериф-Безпека та охорона», оскільки його фактично допущено до роботи і під час перебування в інкасаторському автомобілі він мав зброю. Тому відповідач зобов'язаний був провести розслідування нещасного випадку, який стався із позивачем 03 листопада 2015 року та скласти акти за встановленою формою. Відповідно до статті 22 Закону України «Про охорону праці» у разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок вирішити спірне питаннябуло зобов'язане ГУ Держпраці у Київській області. Внаслідок ухилення ПП «Шериф-Безпека та охорона» від розслідування нещасного випадку, який стався із ОСОБА_4, останній зазнав душевних страждань та має право на відшкодування 5 000,00 грн моральної шкоди. Позов у частині стягнення 10 000,00 грн заробітної плати та виплат за листками тимчасової непрацездатності задоволенню не підлягає, оскільки листки непрацездатності роботодавцю позивач не надав та не довів розмір заробітної плати, якій підлягає стягненню з ПП «Шериф-Безпека та охорона».
Рішенням Апеляційного суду міста Києва від 12 вересня 2017 року апеляційну скаргу ПП «Шериф-Безпека та охорона»задоволено. Рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 15 березня 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в позові.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в позові, апеляційний суд виходив з того, що ОСОБА_4 не надав належних та допустимих доказів, які підтверджують, що він перебував у трудових відносинах з ПП «Шериф-Безпека та охорона», оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що 30 грудня 2014 року між ПП «Шериф-Безпека та охорона» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр Безпека-1» (далі - ТОВ «Центр Безпека-1») укладено договір № 01-12/14 про співробітництво щодо охорони об'єктів, у тому числі супровід інкасаторів Публічного акціонерного товариства «Акціонерний банк «Експрес-Банк» (далі - ПАТ «АБ «Експрес-Банк»). Згідно з цим договором охоронний супровід інкасаторів банку виконували як ПП «Шериф-Безпека та охорона» та ТОВ «Центр Безпека-1», проте відповідач лише забезпечував таких охоронників спеціальним одягом, інформацією тощо, а виконання охоронних функцій проводилося працівниками саме ТОВ «Центр Безпека-1», у тому числі, і позивачем. Зазначені обставини підтверджені листом ТОВ «Центр Безпека-1» та копіями документів з особової справи ОСОБА_4
У вересні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою на рішення Апеляційного суду міста Києва від 12 вересня 2017 року, у якій просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
06 жовтня 2017 року ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_4
29 травня 2018 року вказану справу разом із матеріалами касаційного провадження передано до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 14 січня 2019 року задоволено заяву про самовідвід судді Усика Г. І. Справу передано на автоматизований розподіл.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Касаційну скаргу мотивовано тим, що під час розгляду справи суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми чинного законодавства. Зокрема, судове рішення не відповідає положенням статей 213, 214, ЦПК України у редакції від 18 березня 2004 року № 1618-IV (далі - ЦПК України 2004 року), оскільки висновки апеляційного суду є необґрунтованими та спростовуються наданими доказами у справі. Суд апеляційної інстанції не дав належної правової оцінки доводам ОСОБА_4 про невідповідність договору, укладеного 30 грудня 2014 року між ПП «Шериф-Безпека та охорона» та ТОВ «Центр Безпека-1» вимогам статей 901-907 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), оскільки ПАТ «АБ «Експрес-Банк» охорону інкасаторів якого забезпечувало ПП «Шериф-Безпека та охорона» за договором № 540.А не надавав згоди на співробітництво з ТОВ «Центр Безпека-1». ТОВ «Центр Безпека-1» не є стороною у справі, проте суд апеляційної інстанції безпідставно взяв до уваги надані ними копії документів з особистої справи позивача, що не відповідає принципу змагальності. Перебування ОСОБА_4 у трудових відносинах з ПП «Шериф-Безпека та охорона» підтверджується службовим посвідченням № 216, виданим 01 лютого 2015 року ПП «Шериф-Безпека та охорона». Він мав допуск до інкасаторського автомобіля зі зброєю, а виконання ОСОБА_4 службових обов'язків підтверджено показаннями свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які пояснили, що ОСОБА_4 працював на посаді охоронця у ПП «Шериф-Безпека та охорона» та здійснював супровід бригад інкасації ПАТ «АБ «Експрес-Банк», з яким відповідач уклав договір на охоронні послуги № 540.А. Отримання позивачем заробітної плати підтверджується зарахуванням коштів на його рахунок, відкритий позивачем у ПАТ КБ «ПриватБанк» за розпорядженнямбухгалтерії ПП «Шериф-Безпека та охорона». Наведене свідчить, що у порушення вимог статей 2, 21, 24 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) відповідач допустив позивача до роботи без належного оформлення.
У запереченнях на касаційну скаргу ПП «Шериф-Безпека та охорона» просить залишити її без задоволення, а судове рішення - без змін, посилаючись на те, що договором № 540.А, укладеним 30 грудня 2014 року між ПП «Шериф-Безпека та охорона» та ПАТ «АБ «Експрес-Банк» не передбачено, що відповідач повинен особисто надавати послуги з охорони, тому ПП «Шериф-Безпека та охорона» мало право залучати інших осіб до його виконання.
Відповідач та ТОВ «Центр Безпека-1» уклали договір № 01-12/14 з метою спільної діяльності, що жодним чином не свідчить про делегування ПП «Шериф-Безпека та охорона» своїх обов'язків третій особі. Позивач не заперечує, що документи, копії яких надано суду ТОВ «Центр Безпека-1», він особисто подав під час прийому на роботу, а тому його доводи щодо їх сумнівності є безпідставними. Службове посвідчення, на яке, як доказ, посилається ОСОБА_4 не завірене відбитком печатки ПП «Шериф-Безпека та охорона», а свідки, допитані у судовому засіданні, не підтвердили, що позивач перебував у трудових відносинах саме з відповідачем. Відомості про те, що ОСОБА_4 отримував заробітну плату (дохід) від ПП «Шериф-Безпека та охорона» у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків відсутня, що підтверджується відомостями Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.
ГУ Держпраці у Київській області у запереченнях на касаційну скаргу просить залишити без змін рішення суду апеляційної інстанції, оскільки позивачем не доведено факт перебування у трудових відносинах з ПП «Шериф-Безпека та охорона», тому відсутні правові підстави, за яких ГУ Держпраці у Київській області зобов'язане провести спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_4
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали цивільної справи, зміст оскаржуваного судового рішення, обговоривши доводи касаційної скарги та відзиву на касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з огляду на таке.
Судами встановлено, що 30 грудня 2014 року між ПП «Шериф-Безпека та охорона» (за договором - виконавець) та ПАТ «АБ «Експрес-Банк» (за договором замовник) укладено договір про надання послуг з охорони № 540.А.
Згідно з пунктом 1.1 цього договору виконавець зобов'язується за завданням замовника здійснювати охорону уповноважених осіб замовника (далі - інкасаторів) під час надання замовником послуг з інкасації клієнтам замовника. Заходи з охорони забезпечуються силами наряду ПП «Шери