ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2019 року
Київ
справа №826/4987/16
адміністративне провадження №К/9901/32284/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу
Київської міської митниці Державної фіскальної служби України
на постанову
Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року (колегія у складі суддів: І.О. Грибан, О.О. Беспалов, А.Б. Парінов)
у справі
№ 826/4987/16
за позовом
Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт»
до
Київської міської митниці Державної фіскальної служби України
про
зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Акрілат-Хімконтракт» (далі - ПП «Акрілат-Хімконтракт») звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просило зобов'язати Київську міську митницю Державної фіскальної служби України відповідно до Додатку № 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених і зарахованих до бюджету мита у сумі 1119,02 грн., податку на додану вартість у сумі 11414,00 грн. та надати його разом з іншими передбаченими законодавством документами до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не підготував і не подав відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок про повернення позивачу надмірно сплачених коштів, згідно рішення про коригування митної вартості товарів від 05 лютого 2013 року № 100250000/2013/600100/2, яке було скасовано в судовому порядку, що призвело до порушення прав позивача.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2016 року у позові відмовлено.
Відмова у задоволенні позовних вимог обґрунтована тим, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача надано відповідь про відмову у підготуванні висновку про повернення коштів з Державного бюджету України у сумі, зазначеній в заяві ПП «Акрілат-Хімконракт», яка є чинною та не скасованою, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Київської міської митниці ДФС в ненаданні висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів та зобов'язання відповідача підготувати і подати такий висновок є безпідставними. Натомість, позивач не оскаржив рішення Київської міської митниці ДФС України, оформлене у вигляді листа від 16 лютого 2016 року №1134/10/26-70-25-01.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2016 року та прийнято нове рішення, яким позов задоволено.
Зобов'язано Київську міську митницю Державної фіскальної служби України відповідно до Додатку № 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Приватному підприємству «Акрілат-Хімконтракт» надмірно сплачених і зарахованих до бюджету мита у сумі 1119,02 грн., податку на додану вартість у сумі 11414,00 грн. та надати його разом з іншими передбаченими законодавством документами до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Постанова мотивована тим, що митний орган в порушення вимог статті 43 Податкового кодексу України та Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №618, не виконав обов'язку щодо належного розгляду заяви про повернення з бюджету надмірно сплачених коштів.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти рішення, яким залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та неповне з'ясування обставин справи, а також наголошує на тому, що оскільки відповідь митниці є чинною та не скасовано, то позовні вимоги про визнання протиправними в не підготуванні висновку є безпідставними та необґрунтованими.
Відзив або заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
З урахуванням відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, згідно пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи буде проводитись в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом апеляційної інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Київською регіональною митницею Державної митної служби України було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 05 лютого 2013 року № 100250000/2013/600100/2, відповідно до якого митна вартість товару була скоригована у бік її збільшення.
На підставі зазначеного рішення позивачем до бюджету додаткового сплачено мито в сумі 1119,02 грн. та ПДВ в сумі 11414,00 грн.
В подальшому постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 липня 2013 року по справі №826/5247/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.08.2015 № К/800/14491/14, скасовано рішення Київської регіональної митниці від 05 лютого 2013 року №100250000/2013/600100/2 про коригування митної вартості товарів.
З метою виконання рішень суду, що набрали законної (юридичної) сили, позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС України із заявою вих. № 17 від 29 січня 2016 року (отримано 03 лютого 2016 року), в якій висловлено прохання підготувати та направити до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення надмірно зарахованих при митному оформленні товару суми мита на 1119,02 грн. та суми ПДВ на 11414,00 грн. відповідно до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби, в якій також зазначив наступну інформацію:
1) причина повернення коштів - вищенаведені судові рішення про скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 05 лютого 2013 року № 100250000/2013/600100/2;
2) реквізити банку - у ПП «Акрілат-Хімконракт» відкритий банківський рахунок в АТ «ПРОКРЕДИТ БАНК», МФО 329984, р/р 26000210323809; 3) найменування та код ЄДРПОУ - Приватне підприємство «Акрілат-Хімконракт», 24744461;
4) напрям перерахування коштів - а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку.
До вищенаведеної заяви позивач додав наступні копії документів: рішення про коригування митної вартості товарів від 05 лютого 2013 року № 100250000/2013/600100/2, картки відмови №100250000/2013/00137, митних декларацій №100250000/2013/046136, №100250000/2013/046318, постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 липня 2013 року, ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2014 року, ухвали Вищого адміністративного суду України від 13 серпня 2015 року.
Листом від 16 лютого 2016 року Київська міська митниця ДФС України повідомила позивача, що оскільки питання повернення коштів не було предметом розгляду в рамках адміністративної справи №826/5247/13-а, а тому правові підстави для повернення надміру сплачених коштів відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача щодо відмови у задоволенні заяви про повернення надмірно сплачених коштів незаконними, позивач звернувся з даним позовом в суд.
Відповідно до частини першої статті 24 Митного кодексу України кожна особа має право оскаржити рішення, дію чи бездіяльність митних органів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
Митне законодавство передбачає можливість виникнення правової ситуації, пов'язаної з помилковою та/або надмірною сплатою митних платежів. Визначення того, що належить розуміти як помилково та/або надміру сплачені митні платежі, у Митному кодексі України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відсутнє, але міститься в податковому законодавстві.
Так, згідно з підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), правила якого застосовуються до відносин, пов'язаних зі справлянням митних платежів, як надміру сплачені грошові зобов'язання розуміють суму коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Митне та податкове законодавство не містить переліку причин, через які може статись помилкова та/або надмірна сплата сум платежів. Оскільки визначення розміру (суми) митних платежів здійснюється шляхом дій над кількісними числовими показникам (одиницями) виміру, не виключено, що операції з ними з якихось причин можуть призвести до неправильного (хибного) розрахунку чи обчислення сум платежів. Важливо, що в основі таких дій не було умисних протиправних дій суб'єктів правовідносин, діяльність яких пов'язана із визначенням і справлянням митних платежів.
Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані.
Зокрема, статтею 301 Митного кодексу України визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.
Згідно частин 1, 3 ст.301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №618, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1097/14364, який був чинний на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Порядок №618), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюдж