ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2019 року
Київ
справа №814/722/16
адміністративне провадження №К/9901/28235/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області
на постанову
Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2016 (колегія у складі суддів: Г.М. Танасогло, А.В. Бойко, О.В. Яковлєв)
у справі
№ 814/722/16
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОКА-НАФТА»
до
Жовтневої ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області, Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області
про
визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дока-Нафта" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31 березня 2016 року № 0000102200, прийнятого Жовтневою ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області, про нарахування ТОВ "Дока-Нафта" суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 45275,00 грн., та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01 квітня 2016 року № 0000452100, прийнятого ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області, про нарахування ТОВ "Дока-Нафта" суми грошового зобов'язання за платежем акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на загальну суму 116 062,50 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є неправомірними, оскільки в матеріалах справи наявні первинні документи які підтверджують реальність вчинення господарських операцій з контрагентом-постачальником ТОВ "Нік-Нафта", до того ж жодною нормою діючого законодавства не встановлено, що здійснення роздрібного продажу нафтопродуктів через мережу АЗС позбавляє права здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.05.2016 (суддя І.В. Железний) позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Жовтневої об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області від 31 березня 2016 року № 0000102200. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відмова у задоволенні позову мотивована тим, що податкові зобов'язання зі сплати 5 % акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів під час здійснення розрахункових операцій та від форми розрахунку за них (готівкою або у безготівковій формі), у зв'язку з чим прийняте контролюючим органом оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 01 квітня 2016 року № 0000452100, прийняте ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області, про нарахування ТОВ "Дока-Нафта" суми грошового зобов'язання за платежем акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на загальну суму 116 062,50 грн. є правомірними.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2016 скасовано постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.05.2016 та прийнято нове рішення, яким адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Дока-Нафта" задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Жовтневої об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області від 31 березня 2016 року № 0000102200 та податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Миколаєва Головного управління ДФС від 01 квітня 2016 року № 0000452100.
Незгода з рішенням суду першої інстанції була мотивована тим, що операції придбання нафтопродуктів для їх комерційного використання у своїй господарській діяльності не є об'єктом оподаткування акцизним податком, передбаченим пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, згідно з п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області подала касаційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким залишити рішення суду першої інстанції в силі в частині відмови у задоволенні позову.
Тобто, перегляд справи в частині якою судом першої інстанції позовні вимоги задоволено і скасовано податкове повідомлення-рішення від 31 березня 2016 року № 0000102200, прийнятого Жовтневою ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області, про нарахування ТОВ "Дока-Нафта" суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 45275,00 грн. в касаційній інстанції не здійснювався.
05.11.2018 Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області подала до суду клопотання про заміну процесуального правонаступника та просила здійснити процесуальне правонаступництво шляхом її заміни на правонаступника - Державну податкову інспекцію у Інгульському районі міста Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Відзив або заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги (в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01 квітня 2016 року № 0000452100), перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги, з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за результатами перевірки Жовтневою ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області позивача складено акт від 18.03.2016 № 98/14-20-22-31/38350446, яким, серед іншого, встановлено порушення позивачем пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14, пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, пп. 213.1.9. п. 213.1 ст. 213, пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України, в результаті чого ТОВ "Дока - Нафта" занижено суму акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних у сумі 92 850 грн.
01.04.2016 ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області на підставі зазначеного акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000452100 про нарахування грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 116062 грн. 50 коп., з яких основний платіж - 92850,00 грн., штрафні санкції - 23212,50 грн.
Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци 1, 2 підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Згідно з ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять» роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надавання йому торговельних послуг. Торговельна послуга передбачає здійснення додаткової діяльності суб'єкта господарювання в сфері роздрібної та оптової торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі-продажу товарів, їх доставляння та використовування.
Відповідно до підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 ПК України базою оподаткування акцизним податком є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України.
Таким чином, об'єктом оподаткування акцизним податком є будь-які операції з роздрібної реалізації нафтопродуктів кінцевим споживачам, при цьому, в незалежності від форми розрахунків.
Згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213, підпунктом 215.3.10 пункту 251.3 статті 215 ПК України операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів оподатковуються акцизним податком у розмірі 5 % від вартості підакцизних товарів.
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, є дата надходження оплати за проданий товар, що передбачено пунктом 216.9 статті 216 ПК України.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року № 1442 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» (далі - Правила) розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою т