1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

20 лютого 2019 року

м. Київ

справа № 757/43726/17-ц

провадження № 61-45584св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н.О., Крата В. І.,

учасники справи:

позивач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві,

відповідач - військово-медичне управління Служби безпеки України,

третя особа - ОСОБА_4,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у місті Києві на рішення Печерського районного суду міста Києва від 23 травня 2018 року у складі судді Остапчук Т. В. та постанову Апеляційного суду міста Києва від 11 вересня 2018 року у складі колегії суддів: Болотова Є. В., Кирилюк Г. М., Рейнарт І. М.,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2017 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві звернулося до суду з позовом, у якому просило скасувати акти від 12 березня 2009 року Н-1 та Н-5 про розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_4

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що19 січня 2009 року стався нещасний випадок з медичною сестрою фізіотерапевтичного відділення госпіталю військово-медичного управління Служби безпеки України ОСОБА_4

12 березня 2009 року комісією з розслідування нещасного випадку складено акти за формами Н-5 про розслідування нещасного випадку, що стався 19 січня 2009 року, та Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний із виробництвом.

Посилаючись на те, що нещасний випадок стався з відповідачем після закінчення робочого часу за межами території підприємства і вона не виконувала жодних розпоряджень чи доручень роботодавця, а тому є таким, що не пов'язаний з виробництвом, просив позов задовольнити.

Рішенням Печерського районного суду міста Києва від 23 травня 2018 року у задоволенні позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві відмовлено.

Суд першої інстанції виходив із того, що при розслідуванні нещасного випадку комісією не було допущено порушень Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, а позивачем не було дотримано встановленої чинним законодавством процедури узгодження та документального оформлення висновку комісії з розслідування нещасного випадку.

Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 11 вересня 2018 року рішення Печерського районного суду міста Києва від 23 травня 2018 року залишено без змін.

Апеляційний суд погодився з рішенням суду першої інстанції як таким, що ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, та зазначив, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у місті Києві не відноситься до осіб, яким надано право оспорювати зміст вищезазначених актів.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у місті Києві подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга аргументована тим, що суди неповно дослідили обставини справи, не надали їм належної правової оцінки та дійшли помилкових висновків про пов'язаність нещасного випадку з виробництвом.

Зокрема, не звернули увагу на те, що оспорювні акти складені без дотримання форми та змісту, що передбачені Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1112. Крім того, на нещасний випадок, що стався з ОСОБА_4, дія пункту 14 цього Порядку не поширюється, він є таким, що не пов'язаний із виробництвом.

Військово-медичне управління Служби безпеки України подало відзив, у якому просить залишити без змін оскаржувані судові рішення як такі, що ухвалені з додержанням норм процесуального права.

Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Процедура розслідування та ведення обліку професійних захворювань на момент виникнення спірних правовідносин визначалась Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (далі - Порядок № 1112), який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1112 (втратила чинність з 01 січня 2012 року).

Згідно з пунктом 14 Порядку визнаються пов'язаними з виробництвом нещасні випадки, зокрема, ті, що сталися у період підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь виробництва, засобів захисту, одягу, а також виконання заходів особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення.

За результатами спеціального розслідування складаються акти за формою Н-5 і Н-1 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом).

Суди встановили, що 19 січня 2009 року

................
Перейти до повного тексту