ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2019 року
м. Київ
справа №500/2778/17
провадження №К/9901/34662/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М.,
суддів Анцупової Т.О., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області
на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 16.06.2017 (головуючий суддя Бурнусус О.О.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.08.2017 (колегія суддів у складі головуючого судді Градовського Ю.М., суддів Стас Л.В., Лук'янчук О.В.)
у справі №500/2778/17
за позовом ОСОБА_2
до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області
про визнання дій протиправними.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Ізмаїльського ОУПФ України Одеської області, в якому просив:
а) визнати протиправним та скасувати рішення Ізмаїльського ОУПФ України Одеської області від 19.11.2016 за №104 про відмову у призначенні пенсії;
б) зобов'язати Ізмаїльське ОУПФ України Одеської області призначити та виплачувати йому пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з дня звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 26.08.2016.
2. Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 16.06.2017, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.08.2017, позов задоволено повністю.
3. У поданій касаційній скарзі Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 26.08.2016, у віці 52 роки, позивач ОСОБА_2 звернувся до Ізмаїльського об'єднаного управління пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
5. Рішенням Ізмаїльське ОУПФ України Одеської області від 19.11.2016 №104 позивачу відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з неможливістю підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
6. Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.
7. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що наявними у справі доказами підтверджується факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На думку суду першої інстанції, наявні в матеріалах справи докази в повній мірі доводять факт роботи позивача в зоні відчуження у 1987 році протягом 14 днів.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
8. Відповідач у своїй касаційній скарзі наголошує, що позивач не має права на пільгову пенсію, оскільки з наданих ОСОБА_2 документів відсутня можливість підтвердити факт перебування позивача в зоні відчуження.
9. Позивач відзиву на касаційну скаргу не подав.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
11. Ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, особи які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, мають право виходу на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років.
12. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України 25.11.2995 № 22-1, при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або