ПОСТАНОВА
Іменем України
26 лютого 2019 року
Київ
справа №810/1052/17
адміністративне провадження №К/9901/37539/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017 (судді: Желтобрюх І.Л. (головуючий), Епель О.В., Парінова А.Б.) у справі №810/1052/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Даніком Груп» до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Даніком Груп» (далі - позивач, ТОВ«Даніком Груп») звернулось до суду з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач, контролюючи орган) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неподання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню ТОВ «Даніком Груп» з бюджету за грудень 2016 року в розмірі 211 104,00 грн та зобов'язання подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку на додану вартість у розмірі 211 104,00 грн, що підлягає відшкодуванню ТОВ «Даніком Груп».
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що товариством у відповідності до норм Податкового кодексу України було подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2016 року разом із заявою про бюджетне відшкодування на суму 211 104,00 грн. Однак, податковим органом всупереч вимогам статті 200 Податкового кодексу України не складено відповідного висновку про суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню ТОВ«Даніком Груп», та не направлено його до органу, який здійснює казначейське обслуговування, що позбавляє позивача можливості реалізувати передбачене законодавством право на одержання бюджетного відшкодування ПДВ.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.04.2017 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017 задоволено адміністративний позов:
- визнано протиправною бездіяльність Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області щодо неподання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю «Даніком Груп» з бюджету за грудень 2016 року в розмірі 211104 (двісті одинадцять тисяч сто чотири) гривні;
- зобов'язано Білоцерківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку на додану вартість у розмірі 211104 (двісті одинадцять тисяч сто чотири) гривні, що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю «Даніком Груп»;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Даніком Груп» (код ЄДРПОУ 39744645) сплачену суму судового збору у розмірі 6720 (шість тисяч сімсот двадцять) гривень;
- зобов'язано Білоцерківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області надати суду звіт про виконання судового рішення впродовж п'яти календарних днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.
4. Скасовуючи рішення суду першої інтонації та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що сума, яка вказана в рядку 20.2.1 податкової декларації позивача з податку на додану вартість за грудень 2016 року, сформована із сум податку, фактично сплаченого у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам, та порушень при її формуванні податковим органом не встановлено. Заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума у розмірі 211 104,00 грн вважається узгодженою відповідачем на підставі ч. 3. п. 200.10. ст. 200 ПК України з моменту закінчення граничного строку на проведення камеральної перевірки, а саме з 21 лютого 2017 року. Враховуючи, що в ході судового розгляду справи відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено неправильність розрахунків спірних сум, заявлених ТОВ «Даніком Груп» до бюджетного відшкодування, та, як наслідок, наявність правових підстав щодо неподання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню ТОВ «Даніком Груп» з бюджету за грудень 2016 року в розмірі 211 104,00 грн.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, контролюючий орган подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2017 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
6. Касаційний розгляд справи проведено у попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 18.01.2017 ТОВ «Даніком Груп» подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний період грудень 2016 року, у рядку 20.2.1 якої заявлено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 211 104,00 грн.
До податкової декларації позивачем було також подано Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (додаток 1 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2016 року), Довідку про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2016 року), розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2016 року), заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2016 року) та Розшифровку податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2016 року).
Факт подання та прийняття декларації з ПДВ від 18.01.2017 за грудень 2016 року разом із додатками підтверджується копією квитанції №2 від 18.01.2017 №9266701923.
У період з 20.01.2017 по 17.02.2017 відповідачем відповідно до п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України та в порядку ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку правомірності нарахування ТОВ «Даніком Груп» суми бюджетного відшкодування за грудень 2016 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 18.01.2017 №9266701923), про що складено Висновок про результати камеральної перевірки даних ТОВ "Даніком Груп", задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо суми бюджетного відшкодування за грудень 2016 року від 17.02.2017 №12/10-02-12-01/39744645, згідно з яким встановлено наявність підстав, що свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до п.п.78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Вважаючи, що відповідачем протиправно у встановлені законом терміни не проведено камеральну перевірку податкової звітності та не подано до органу, який здійснює казначейське обслуговування, висновку щодо відшкодування ТОВ «Даніком Груп» узгодженої суми ПДВ, чим порушено його права та законні інтереси, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. У доводах касаційної скарги відповідач цитує норми матеріального та процесуального права, вказує на неповне з'ясування судом попередньої інстанції обставин справи, зокрема контролюючий орган зазначає, що за результатами камеральної перевірки контролюючим органом складено висновок від 17.02.2017, яким встановлено наявність підстав, що свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, зокрема: завищення позивачем податкового кредиту за грудень 2016 року на суму 4 314,45 грн по взаємовідносинах із ТОВ «Дана Грін Хауз», заниження позивачем податкових зобов'язань за грудень 2016 року на суму 13 333,33 грн по взаємовідносинах з ТОВ «Екоресурс-Т» та сформовано податковий кредит за рахунок підприємств ризикової категорії, що задіяні у формуванні схемного податкового кредиту, у тому числі за ланцюгами поставки по господарським операціям з ПП «Зелений Гай Стандарт Плюс» та ПП «ВКФ «Матрікс».
9. Позивачем надано відзив (заперечення) на касаційну скаргу відповідача, у яких просить залишити касаційну скаргу без задоволені, а рішення суду попередньої інстанцій без змін з посиланням на необґрунтованість такої скарги.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
10. Податковий кодекс України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
10.1.Підпункт 78.1.8 пункту 78.1 статті 78
Документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкод