ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2019 року
м. Київ
справа №127/24532/16-а
адміністративне провадження №К/9901/32198/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стародуба О.П.,
суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького міського суду від 20.12.2016р. (суддя - Луценко О.І.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.03.2017р. (судді - Сторчак В.Ю., Мельник-Томенко Ж.М., Ватаманюк Р.В.) у справі за його позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У листопаді 2016р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
-визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови у перерахунку його пенсії на підставі вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції станом на 29.09.2011р.);
-зобов'язати перерахувати йому пенсію за вислугою років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції станом на 29.09.2011р.) в розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Вінницької області від 22.04.2016р. №18/140, з 01.05.2016р., без обмеження її максимального розміру. Та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за минулий час починаючи з 01.01.2016р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що раніше призначена йому пенсія підлягає перерахунку в зв'язку із зміною заробітної плати працівникам прокуратури, у зв'язку з чим вважає відмову відповідача у такому перерахунку протиправною.
Постановою Вінницького міського суду 20.12.2016р., залишеною без змін ухвалою вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.03.2017р., у задоволенні позову відмовлено.
З такими рішеннями судів попередніх інстанцій не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування касаційної скарги, зокрема, посилається на те, що перерахунок призначеної йому пенсії має здійснюватися виходячи із норм законодавства, яке було чинним на момент призначення пенсії, оскільки право на перерахунок пенсії надане йому з моменту її призначення і на підставі діючого на час призначення пенсії законодавства.
Заперечуючи проти касаційної скарги відповідач просив залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач з 29.09.2011р. перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% від місячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати в органах прокуратури та сплачував відповідні страхові внески до Пенсійного фонду України.
Наказом прокурора Вінницької області від 17.02.2015р. №104к позивача звільнено з посади начальника відділу представництва при виконанні судових рішень управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Вінницької області. Стаж роботи безпосередньо в органах прокуратури на посадах прокурорів та слідчих на момент звільнення складав 18 років 2 місяці.
11.05.2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням довідки прокуратури Вінницької області від 22.04.2016р. №18/140 про заробітну плату та у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у розмірі 90% від середньомісячного заробітку з 01.05.2016р., а також просив при перерахунку врахувати збільшення його стажу роботи в органах прокуратури.
Листом від 27.05. 2016р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку розміру його пенсії, відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, відповідно до якого з 01.06.2015р. скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру", у зв'язку з чим з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Не погодившись із відмовою у перерахунку йому пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до частин 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (в редакції до 01.01.2015р.) було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії правове регулювання відносин, що виникають у сфері пенсійного забезпечення прокурорів змінилося.
Зако