ПОСТАНОВА
Іменем України
26 лютого 2019 року
Київ
справа №822/3769/15
адміністративне провадження №К/9901/66450/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року (судді: Мацький Є.М. (головуючий), Капустинський М.М., Охрімчук І.Г.) у справі № 822/3769/15 за позовом Публічного акціонерного товариства «Старокостянтинівський спеціалізований кар'єр» до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. Публічне акціонерне товариство «Старокостянтинівський спеціалізований кар'єр» (далі - позивач, ПАТ «Старокостянтинівський спеціалізований кар'єр») звернулось до суду з позовом до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (далі - відповідач, контролюючий орган, Красилівська ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області) про протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 13 серпня 2015 року № 0000642201 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 263 292,00 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 13.08.2015 року № 0000642201.
3. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Красилівська ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області 29 вересня 2016 року повторно подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи просила скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ПАТ «Старокостянтинівський спеціалізований кар'єр» у повному обсязі. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року Красилівській ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області відмовлено у відкритті апеляційного провадження на підставі частини четвертої статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону, що діяв на момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції). Постановою Верховного Суду від 19 червня 2018 року скасовано ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі № 822/3769/15, а справу направлено до Вінницького апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.
4. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року Красилівській ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області відмовлено у відкритті апеляційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону, що діяв на момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції). Рішення апеляційного суду мотивоване відсутністю поважних причин пропуску контролюючим органом строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із судовим рішенням апеляційної інстанції, контролюючий орган подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року, а справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
6. У касаційній скарзі Красилівська ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області посилається на те, що судом апеляційної інстанції при винесенні рішення не було враховано, що контролюючий орган був позбавлений можливості вчасно сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року у справі № 822/3769/15 через відсутність відповідного фінансування у відповідача на такі цілі, а відповідачем вживалися всі необхідні заходи для подання апеляційної скарги у встановлені процесуальним законодавством строки, а тому суд апеляційної інстанції дійшов необґрунтованих висновків та прийняв рішення з порушенням норм процесуального права.
7. Позивачем було надіслало відзив на касаційну скаргу, в якому позивач вказує на правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права та просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
8. Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 3 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ, що діє з 15 грудня 2017 року).
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Кодекс адміністративного судочинства України (у редакції Закону, що діяв на момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції):
9.1. Частина перша статті 295.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суд