1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

21 лютого 2019 року

м. Київ

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду:

головуюча Стефанів Н.С.,

судді: Бущенко А.П.,

Стороженко С.О.,

секретар судового засідання Безкровний С.О.,

учасники судового провадження:

прокурор Рихальський В.В.,

розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу представника ТОВ «Бессарабія-агро» ОСОБА_4. на ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 31 травня 2018 року про повернення апеляційної скарги у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018100110000010,

відносно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Києва, обвинуваченої у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 Кримінального кодексу України (далі - КК України).

1. Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі представник ТОВ «Бессарабія-агро» вимагає ухвалу апеляційного суду скасувати та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції, мотивуючи вимогу безпідставним поверненням апеляційної скарги, оскільки ТОВ «Бессарабія-агро» має право на оскарження ухвали Печерського районного суду міста Києва від 5 березня 2018 року, що стосується його інтересів.

Крім того, із заявою до суду звернувся представник ТзДВ «Кременчанка», доводи якого аналогічні доводам у касаційній скарзі представника ТОВ «Бессарабія-агро» щодо безпідставного повернення апеляційних скарг особам, які їх подали, та скасування ухвали Апеляційного суду міста Києва від 31 травня 2018 року з призначенням нового розгляду у суді апеляційної інстанції.

2. Зміст судових рішень і встановлені судами обставини

2.1 Суд першої інстанції

За ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 5 березня 2018 року ОСОБА_3 звільнено від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України на підставі ст. 49 КК України; кримінальне провадження № 32018100110000010 закрито.

2.2 Суд апеляційної інстанції

Згідно з ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 31 травня 2018 року апеляційні скарги директора ТОВ «Мрія-К», директора ТОВ «Бессарабія-агро» ОСОБА_4., адвоката Олійника О.С. в інтересах ТОВ «Айтісвіт груп» на ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 5 березня 2018 року з усіма доданими до них матеріалами повернуто особам, які їх подали.

2.3 Обставини у кримінальному провадженні, встановлені судами

ОСОБА_3 у невстановлений час, в невстановленому місці на території м. Києва за попередньою змовою з невстановленою особою, погодилась на пропозицію останньої придбати ТОВ «Мрія-К» (ЄДРПОУ 19491182) - суб'єкт підприємницької діяльності, та перереєструвати його в органах державної влади на своє ім'я за грошову винагороду з метою прикриття незаконної діяльності інших осіб.

Для досягнення злочинної мети, спрямованої на здійснення фіктивного підприємництва, 24 липня 2015 року ОСОБА_3 підписала надані їй попередньо виготовлені невстановленими слідством особами статут ТОВ «Мрія-К» від 24 липня 2015 року, згідно з яким вона виступила одноособово засновником (учасником) цього товариства, а також протокол загальних зборів учасників ТОВ «Мрія-К» від 24 липня 2015 року № 8, таким чином виконала всі необхідні дії, направлені на придбання вказаного суб'єкта підприємницької діяльності (юридичної особи). Після цього зазначені документи передала невстановленій слідством особі та отримала за це від неї обумовлену грошову винагороду.

28 липня 2015 року ОСОБА_3 спільно із невстановленою досудовим слідством особою відповідно до відведеної їй ролі здійснила державну перереєстрацію ТОВ «Мрія-К».

Створивши ТОВ «Мрія-К», ОСОБА_3 в період з 24 липня 2015 року по 7 листопада 2017 року фактично не здійснювала підприємницьку діяльність від імені ТОВ «Мрія-К».

Продовжуючи злочинну діяльність, невстановлені особи шляхом підроблення документів отримали та використали можливість укладати від імені ОСОБА_3 господарські угоди та первинні бухгалтерські документи, що нібито свідчили про реалізацію товарів, робіт (послуг) для підприємств реального сектору економіки, чим сприяли незаконному формуванню податкового кредиту з податку на додану вартість (далі - ПДВ), та безпідставному формуванню валових витрат підприємств, призначати та звільняти з посад директорів, надавати довіреності особам, які діяли нібито від імені ОСОБА_3 Крім того, ці особи виготовлювали інші, зокрема, реєстраційні та установчі документи ТОВ «Мрія-К», складали та подавали від імені ОСОБА_3 документи податкової звітності ТОВ «Мрія-К» до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.

У свою чергу, невстановлена досудовим розслідуванням особа, використовуючи фіктивний суб'єкт підприємницької діяльності (юридичну особу) ТОВ «Мрія-К», без відома ОСОБА_3, яка формально вважалась засновником цього товариства в період з 24 липня 2015 року по 7 листопада 2017 року та директором в період з 25 липня 2015 року по 27 квітня 2017 року, незаконно здійснювала формування податкового кредиту з ПДВ, що як наслідок призвело до ухилення від сплати податків та можливості надалі здійснювати прикриття незаконної діяльності живому сектору економіки, у тому числі ТОВ «Бессарабія-агро» (код 39076260).

1 лютого 2018 року до Печерського районного суду міста Києва від прокурора надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваної ОСОБА_3 за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України, на підставі статей 285-287 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) у зв'язку із закінченням строків давності притягнення її до кримінальної відповідальності за вказаний злочин та закриття кримінального провадження.

3. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу, та інших учасників судового провадження

Прокурор в судовому засіданні доводи, викладені у касаційній скарзі, заперечила, вважаючи рішення суду апеляційної інстанції законним та обґрунтованим, просила касаційну скаргу залишити без задоволення.

4. Джерела права й акти їх застосування

4.1 Конституція України

4.1.1 Стаття 55. Права і свободи люд

................
Перейти до повного тексту