1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2019 року

м. Київ

Справа № 911/1695/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Селіваненка В.П. (головуючий), Булгакової І.В. і Львова Б.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Поліщук Ю.В.,

представників учасників справи:

позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Парфум" (далі - Товариство): Горпинченко Л.В. - адвоката (посвідчення від 20.03.2018);

Великоречаніна П.О. - адвокат (посвідчення від 16.04.2018);

відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Фастівський завод органічних рідин" (далі - Завод) - Слесарчука В.М. - адвоката (посвідчення від 08.10.2012 № 322),

розглянув касаційну скаргу Заводу

на ухвалу господарського суду Київської області від 20.08.2018 (суддя Кошик А.Ю.) та

постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2018

(головуючий - суддя Мартюк А.І., судді: Калатай Н.Ф. і Буравльов С.І.)

за заявою Товариства про вжиття заходів забезпечення позову

зі справи № 911/1695/18

за позовом Товариства

до Заводу

про стягнення 3 968 200 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позов було подано про стягнення суми попередньої оплати 3 968 200 грн. у зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язання з поставки оксигенату органічних речовин "Оксор" (далі - Продукція).

Одночасно з позовом Товариство подало заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом накладання арешту на кошти Заводу у межах суми позовних вимог - 3 968 200 грн., що містяться на банківських рахунках Заводу, в тому числі, але не виключно на відомому заявникові поточному рахунку 26009056107708 у філії "КиївСіті" ПАТ КБ "Приватбанк".

У подальшому згадану заяву було доповнено, й позивач просив, крім вжиття заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на кошти відповідача в межах суми заявлених позовних вимог, накласти арешт на майно Заводу: комплекс будівель та споруд, розташований за адресою: Київська обл., Фастівський р-н, смт Кожанка, територія цукрозаводу, будинок 16 (з докладним переліком майна, що входило до складу цього комплексу; далі - Комплекс).

Ухвалою господарського суду Київської області від 20.08.2018, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2018: заяву Товариства про вжиття заходів забезпечення позову задоволено; вжито відповідні заходи, а саме накладено арешт на кошти Заводу, що містяться на банківських рахунках відповідача, в тому числі, але не виключно, на поточному рахунку 26009056107708 у філії "КиївСіті" ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", та накладено арешт на майно відповідача - Комплекс; стягувачем визнано Товариство, а боржником - Завод; відповідну ухвалу визначено як виконавчий документ у розумінні Закону України "Про виконавче провадження".

Ухвалу і постанову мотивовано можливістю ускладнення чи навіть унеможливлення виконання судового рішення та повернення позивачеві передплачених коштів у значній сумі.

У касаційній скарзі до Верховного Суду Завод, зазначаючи про незаконність та необґрунтованість згаданих судових рішень, прийняття їх з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, просив оскаржувані ухвалу і постанову попередніх судових інстанцій з даної справи скасувати. Так, за доводами касаційної скарги, судами названих інстанцій:

- безпідставно взяті до уваги твердження позивача про наявність інших судових справ та значний розмір заборгованості відповідача перед іншими контрагентами;

- так само безпідставно взято до уваги твердження позивача про недобросовісне ухилення відповідача від виконання взятих на себе зобов'язань;

- помилково взято до уваги посилання позивача на наявні оголошення щодо продажу Комплексу;

- не враховано співмірність при вжитті заходів забезпечення позову;

- не вирішено питання про зустрічне забезпечення;

- не взято до уваги обґрунтування фактичних підстав для забезпечення позову у зв'язку з безпідставністю такого позову.

У відзиві на касаційну скаргу Товариство: зазначає, що вжиті місцевим господарським судом заходи забезпечення позову відповідають вимогам процесуального законодавства, зокрема, вимогам розумності, обґрунтованості, адекватності, збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу, наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, доведеності обставин щодо ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; просить касаційну скаргу Заводу залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Київської області від 20.08.2018 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2018 - без змін.

Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями фактичних обставин правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

Попередніми судовими інстанціями у прийнятті оскаржуваних судових рішень з'ясовано та зазначено, зокрема, що:

- 07.01.2015 Товариством (покупець) і Заводом (постачальник) укладено договір поставки Продукції (далі - Договір), за умовами якого постачальник зобов'язався передати у власність покупця, а останній - прийняти Продукцію і сплатити її вартість шляхом передоплати;

- на виконання Договору покупцем (Товариством) здійснено передоплату Продукції

................
Перейти до повного тексту