1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

20 лютого 2019 року

Київ

справа №317/525/17(2-а/317/37/2017)

адміністративне провадження №К/9901/2811/17, №К/9901/2814/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.,

розглянув в порядку письмового провадження касаційні скарги Наталівської сільської виборчої комісії Запорізького району Запорізької області та ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017 у складі колегії суддів: Головко О.В. (головуючого), Ясенової Т.І., Суховарова А.В. у справі №317/525/17(2-а/317/37/2017) за позовом ОСОБА_2 до Наталівської сільської виборчої комісії Запорізького району Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Наталівської сільської виборчої комісії Запорізького району Запорізької області (далі - Комісія), в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просив:

- визнати неправомірними дії Комісії по завершенню перевірки дотримання вимог статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та підписних листів при ініціюванні відкликання депутата Наталівської сільської ради ОСОБА_2 та, як наслідок, по складанню протоколу про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_2,

- визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Комісії від 10 грудня 2016 року №02 про припинення депутатської діяльності ОСОБА_2

2. Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 06.07.2017 в позові відмовлено.

2.1. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017 рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено частково.

2.2. Визнано протиправним та скасовано протокольне рішення Комісії від 10 грудня 2016 року №2 про припинення депутатської діяльності ОСОБА_2

2.3. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:

3.1. ОСОБА_2 обраний депутатом Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 (депутат виборчого округу №10).

3.2. Згідно з протоколом засідання Наталівської сільської виборчої комісії Запорізького району Запорізької області №02-11 від 30.11.2016 комісією було ухвалено прийняти підписні листи для збирання підписів про відкликання депутатів за народною ініціативою, у тому числі депутата ОСОБА_2, з метою перевірки підписних листів надати останні органу Державного реєстру виборців, залучити до перевірки достовірності підписів громадян органи Державний реєстр виборців та дільничного інспектора.

3.3. Начальником відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Запорізької райдержадміністрації 07.12.2016 року на виконання ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутатів за народною ініціативою, було направлено на адресу Наталівської сільської виборчої комісії Запорізького району Запорізької області відповідь, що у державному реєстрі виборців відсутній ОСОБА_5, зареєстровані за іншою адресою: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16

3.4. 08.12.2016 дільничним інспектором Наталівської сільської ради Запорізького району, майором поліції Запорізького РВП ОСОБА_17 та членом територіальної виборчої комісії ОСОБА_18 було складено Акт перевірки справжності підписів виборців, з якого вбачається, що при перевірці справжності підписів виборців у кількості 10% по виборчому округу №10 Наталівської сільської ради порушень не виявлено.

3.5. На засіданні Наталівської сільської виборчої комісії Запорізького району Запорізької області було розглянуто результати перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться у підписних листах, за результатами складено протокол №03-11 від 10.12.2016, згідно з яким до списків підписного листа по округу №10 внесено 58 осіб, дійсними є 45 зареєстрованих громадян, недійсними за місцем реєстрації 4 зареєстрованих громадян, недійсними відповідно до ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» є 9 зареєстрованих громадян.

3.6. Протокольним рішенням №02 від 10.12.2016 Наталівської сільської виборчої комісії Запорізького району Запорізької області припинено депутатську діяльність ОСОБА_2 округ №10 (протокол №03 від 10.12.2016).

4. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем не допущено порушень в процедурі перевірки підписних листів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Наталівської сільської ради ОСОБА_2, а тому дії Комісії по завершенню перевірки та, як наслідок, по складанню протоколу про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата сільської ради ОСОБА_2, є правомірними. 5. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення Комісії прийняте з порушенням вимог чинного законодавства як в частині його змісту, так і форми. Вказав, що відповідачем в оскаржуваному рішенні не наведено жодної підстави для ухвалення спірного рішення. Також, рішення про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради не є таким, що відноситься до поточної діяльності виборчої комісії, а тому не може прийматися у формі протокольного рішення.

5.1. Залишаючи без змін судове рішення суду першої інстанції в іншій частині апеляційний суд вказав, що відповідачем в повній мірі дотримано вимоги ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» щодо перевірки підписних листів при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

6. У касаційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить оскаржуване рішення скасувати в частині відмови в задоволенні позову, а позов задовольнити в повному обсязі.

6.1. Аргументи позивача зводяться до того, що Комісією та апеляційним судом не звернуто уваги та фактично не перевірено чи є громадяни, що брали участь у зборах, виборцями, крім того чи є вони виборцями саме відповідного виборчого округу, як зазначено у статті 38 Закону №93-IV. Також, використання бази даних Державного реєстру виборців для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, статтею 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» не передбачено.

6.2. У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить у її задоволенні відмовити, а рішення суду апеляційної інстанції в частині відмови в позові залишити без змін, як таке, що є законним та обгрунтованим.

7. У касаційній скарзі Комісія, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просила оскаржуване рішення скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.

7.1.В обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначає про помилковість посилання суду апеляційної інстанції на те, що документування діяльності виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому статтею 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки Комісія створена та діє в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеві вибори», статтею 27 якого і врегульовані зазначені питання.

8. У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції в частині задоволення позову без змін, як таке, що прийнято з урахуванням обставин справи та на підставі чинного законодавства.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

9. Конституція України:

Стаття 19. <…> Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України…

10. Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV

Стаття 37. Підстави для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою

1. Підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:

1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;

2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Стаття 38. Пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою

1. Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.

2. Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше:

1) 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради.

Стаття 40. Збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою

1. …На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на відповідних місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат.

Стаття 41. Прийняття рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою

1. Після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.

2. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів. На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки:

1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів;

За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол…

5. Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

11.Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 №595-VIII

Стаття 3. Загальне виборче право

1.… Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу….

4. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на місцевих виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Стаття 27. Організація роботи виборчої комісії

…15. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії; найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину. Рішення вибор

................
Перейти до повного тексту