ПОСТАНОВА
Іменем України
21 лютого 2019 року
Київ
справа №826/17241/14
адміністративне провадження №К/9901/58628/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Гриціва М.І., судді Коваленко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу за позовом Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв до Київської міської ради, треті особи: Міністерство культури і туризму України, комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство», товариство з обмеженою відповідальністю «РТЛ ІНВЕСТМЕНТ КОМПАНІ» про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Огурцова О.П. від 28 лютого 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О., Губської О.А. від 12 липня 2018 року,
В С Т А Н О В И В :
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2014 року Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Київської міської ради (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення Київської міської ради від 13 листопада 2013 року № 530/10018 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославській, 3/1 (літ. «А») у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно-адміністративного комплексу»;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про надання Академії дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Ярославській, 1, літ. «А» та літ. 1/3 «Б» у Подільському районі м. Києва (кадастровий номер 800000000:85:321:010) в постійне користування.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем оскаржуване рішення № 530/10018 від 13 листопада 2013 року прийнято за відсутності на те правових підстав, з порушенням вимог чинного законодавства та з ігноруванням факту наявності у позивача кадастрового номеру на зазначену земельну ділянку. Також позивач посилався на те, що ним у відповідності до вимог чинного законодавства було подано проект землеустрою на земельну ділянку, на якій розташоване його нерухоме майно, водночас в затвердженні проекту було безпідставно відмовлено.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2018 року, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2018 року, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з відсутності підстав для визнання оскаржуваного рішення відповідача неправомірним та його скасування, а також з недоведеності порушення прав позивача вказаним рішенням. Крім того, суди попередніх інстанцій дійшли до висновку про те, що земельна ділянка, щодо якої надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою КП виконавчого органу Київської міської ради «Київське інвестиційне агентство», та земельна ділянка, на якій розміщено гуртожитки, що обліковуються за позивачем, є різними земельними ділянками.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2018 року та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2018 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв звернулася з касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, у якій просить скасувати наведені рішення судів попередніх інстанцій, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Касаційну скаргу подано 08 серпня 2018 року.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 серпня 2018 року для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів, суддею-доповідачем визначено суддю Берназюка Я.О., суддів Гриціва М.І., Коваленко Н.В.
Ухвалою Верховного Суду від 15 серпня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі № 826/17241/14, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати відзив на касаційну скаргу.
Разом з касаційною скаргою Національною академією керівних кадрів культури та мистецтв подано клопотання про участь представника у судовому засіданні під час розгляду справи у касаційному порядку. У задоволенні цього клопотання було відмовлено ухвалою Верховного Суду від 19 лютого 2019 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв звернулась до Київської міської ради із заявою від 26 березня 2012 року № 01005-000016871-014 та клопотанням № К-19779 стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель на вул. Ярославській, 1, літ. «А» та 1/3, літ. «Б» у Подільському районі Києва.
Листом від 17 квітня 2012 року № 03-459/9803 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомило Національну академію керівних кадрів культури і мистецтв про те, що за результатом опрацювання зазначених заяви та клопотання встановлено, що додані до них документи не відповідають вимогам пункту 2 статті 5 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15 липня 2004 року № 457/1867 (із змінами і доповненнями) та не дають можливості розглянути порушене питання по суті, а саме: відсутні документи, що підтверджують виникнення або перехід права власності на все нерухоме майно, зареєстроване у порядку, встановленому законом.
05 квітня 2013 року КП виконавчого органу Київської міської ради «Київське інвестиційне агентство» подано до Київської міської ради клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у якому відповідно до Земельного кодексу України та Закону України «Про землеустрій» викладено прохання надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою - проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Київ, Подільський р-н, вул. Ярославська, 3/1, орієнтовною площею 1490 кв. м.
13 листопада 2013 року Київською міською радою за результатами розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки КП виконавчого органу Київської міської ради «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва та доданих документів, відповідно до статей 9, 123 Земельного кодексу України, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийнято рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно-адміністративного комплексу» в постійне користування для будівництва офісно-адміністративного комплексу згідно з планом-схемою (додаток до рішення) (К-20833).
05 грудня 2014 року Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв подано до Київської міської ради заяву № 01013-000159589-014 відповідно до статті 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку розміром 0,28 га за адресою: м. Київ, вул. Ярославська, 1, літ. А та вул. Ярославська, 1/3, літ. Б та клопотання про надання дозволу на розроблення документації зі землеустрою з додатками.
Листом від 24 грудня 2014 року № 057027-14784 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив, що за результатом опрацювання поданих Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв заяви від 05 грудня 2012 року № 01013-000159589-014 та клопотання встановлено, що додані до клопотання документи не відповідають вимогам пункту 2 статті 5 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28 лютого 2013 року № 63/9120 (далі - Порядок № 63/9120), а тому не дають можливості розглянути порушене питання по суті, оскільки відсутні: витяг з містобудівного кадастру; нотаріально посвідченні копії документів, що засвідчують перехід права власності на все нерухоме майно, розташоване на ділянці, з огляду на що, відповідно до пункту 6 статті 5 Порядку № 63/9120 подані документи підлягають поверненню.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
У касаційній скарзі скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій не надали належної правової оцінки тому, що спірна земельна ділянка, стосовно якої відповідачем прийнято рішення про надання КП виконавчого органу Київської міської ради «Київське інвестиційне агентство» дозволу на розроблення проекту землеустрою, знаходиться у фактичному користуванні позивача; на цій земельній ділянці перебувають гуртожитки, які належать позивачу. Скаржник вважає, що оскільки суди попередніх інстанцій не дослідили належним чином фактичний та правовий статус спірної земельної ділянки, відповідні судові рішення прийняті на підставі неповного з'ясування всіх обставин справи.
Від КП виконавчого органу Київської міської ради «Київське інвестиційне агентство» надійшов відзив на касаційну скаргу Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, у якому вказується на законність рішень судів попередніх інстанцій та необґрунтованість вимог касаційної скарги.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2018 року та постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2018 року відповідають, а вимоги касаційної скарги є неприйнятними з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, повноваження органів місцевого самоврядування у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Земельним кодексом України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр» (тут і далі - у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом «в» статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.
Пунктом «а» частини другої статті 92 Земельного кодексу України встановлено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульовано положеннями статті 123 Земельного кодексу України.
Частиною першою цієї статті передбачено, що надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)