ПОСТАНОВА
Іменем України
21 лютого 2019 року
м. Київ
справа №812/742/16
адміністративне провадження №К/9901/18826/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Гімона М.М., Кравчука В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 812/742/16
за позовом ОСОБА_2 до Відділу Держгеокадастру у Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відділ Держгеокадастру), Станично-Луганської райдержадміністрації в особі відділу містобудування, архітектури, ЖКГ і будівництва, треті особи: Станично-Луганська селищна рада, Державне підприємство (далі - ДП) «Станично-Луганське досвідне лісомисливське господарство», про визнання неправомірними, скасування висновків та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_2
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 грудня 2016 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Ханової Р.Ф., суддів Василенко Л.А., Гайдара А.В., -
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просила:
- визнати неправомірними та скасувати висновки від 11 квітня 2014 року №547 відділу Держземагенства та від 14 квітня 2014 року №128 відділу містобудування, архітектури, ЖКГ і будівництва Станично-Луганської райдержадміністрації про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки АДРЕСА_1 площею 600 кв.м для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розроблений товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) землевпорядна фірма «Геобудпроект» на підставі рішення Станично-Луганської селищної ради від 21 листопада 2013 року №28/128 і за договором зі ОСОБА_2 від 05 грудня 2013 року №127/13;
- зобов'язати відділи Держгеокадарстру, містобудування, архітектури, ЖКГ і будівництва Станично-Луганської райдержадміністрації Луганської області погодити проект землеустрою щодо відведення у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки АДРЕСА_1, площею 600 кв.м для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розроблений TOB землевпорядна фірма «Геобудпроект» на підставі рішення Станично-Луганської селищної ради від 21 листопада 2013 року №28/128 і за договором зі ОСОБА_2 від 05 грудня 2013 року № 127/13.
Позов обґрунтовано тим, що обидва висновки не відповідають вимогам та положенням частин п'ятої, сьомої та восьмої статті 186-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), оскільки вони не містять норми Закону та підзаконних актів із землеустрою, а також містобудівної документації смт Станиця Луганська, яким не відповідає проект. Посилання відділу Держземагенства на відомості статистичної звітності за формою 6-зем, відповідно до якої земельна ділянка АДРЕСА_1 перебуває у складі лісових земель, безпідставне, тому що ці відомості не відповідають дійсності.
Луганський окружний адміністративний суд постановою від 03 листопада 2016 року задовольнив позовні вимоги.
Ухвалюючи таке рішення суд першої інстанції виходив із того, що спірна земельна ділянка відповідно до державної статистичної звітності форми 6-зем враховується у шифрі 97 «Землі загального користування». З урахуванням положень статті 19 ЗК України та Класифікації видів цільового призначення земель «Землі загального користування» відносяться до категорії «ж» - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що виключає їх можливе віднесення до категорії «е» - землі лісогосподарського призначення. Зазначений висновок суду підтверджується інформацією Державного підприємства «Станично-Луганське досвідне лісомисливське господарство», що спірна земельна ділянка до земель лісогосподарського призначення не відноситься.
Донецький апеляційний адміністративний суд постановою 26 грудня 2016 року змінив постанову суду першої інстанції, виклавши третій абзац її резолютивної частини в такій редакції: «Зобов'язати відділ Держгеокадастру у Станично-Луганському районі Луганської області та Станично-Луганську райдержадміністрацію в особі відділу містобудування, архітектури, ЖКГ і будівництва розглянути проект землеустрою щодо відведення у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки АДРЕСА_1, площею 600 кв.м. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розроблений TOB землевпорядна фірма «Геобудпроект» на підставі рішення Станично-Луганської селищної ради №28/128 від 21.11.2013 року і за договором зі ОСОБА_2 № 127/13 від 05.12.2013 року з метою його погодження».
В решті постанову суду першої інстанції - залишив без змін.
Ухвалюючи таке рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що належних доказів віднесення спірної ділянки до категорії земель лісогосподарського призначення відповідачем не надано, тому погодився з рішенням суду першої інстанції стосовно протиправності спірних Висновків відповідачів.
Разом з цим апеляційний суд не погодився із обраним позивачем та погодженим судом першої інстанції способу відновлення порушеного права, оскільки вирішення спору у спосіб щодо спонукання надати належні Висновки не узгоджується із дискреційними повноваженнями органу, оскільки означає підміну функцій органу судом.
12 січня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 грудня 2016 року, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2016 року - залишити в силі.
Касаційна скарга мотивована тим, зокрема, тим, що обраний спосіб захисту прав як зобов'язання відповідачів погодити проект землеустрою не є втручанням в їх дискреційні повноваження, оскільки частиною шостою статті 186-1 ЗК України передбачена лише єдина підстава для відмови в погодженні проекту - невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації землеустрою або містобудівної документації і у відповідачів відсутня можливість вибору конкретного рішення з певного кола варіантів на власний розсуд.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.
Пунктом 4 частини першої розділу VII Перехідних положень КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частини третя статті 3 КАС України).
Верховний Суд, переглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами судові рішення в межах доводів та вимог касаційних скарг, дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
У справі, яка розглядається, суди встановили, що рішенням виконавчого комітету Станично-Луганської селищної ради від 26 жовтня 1999 року № 301 земельна ділянка площею 1000 кв.м., яка розташована по вул. Заречна напроти будинку НОМЕР_1, надана в тимчасове користування без права на будівництво, для городництва ОСОБА_3 (батько позивача) (а. с.14).
Рішенням двадцять другої сесії шостого скликання від 28 грудня 2012 року №22/80 селищна рада, розглянувши заяву ОСОБА_2 від 13 грудня 2012 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1» відмовила в задоволенні клопотання у зв'язку з непридатністю земельної ділянки за цільовим призначенням (а. с. 15).
Листом від 09 січня 2013 року № 29 селищна рада повідомила позивача про те, що земельна ділянка визнана непридатною для будівництва житлового будинку, у зв'язку з розміщенням на ній котловану (а. с. 17).
Рішенням двадцять восьмої сесії шостого скликання від 21 листопада 2013 року № 28/128 Станично-Луганська селищна рада, розглянувши чергову заяву ОСОБА_2 від 04 листопада 2012 року, задовольнила її клопотання частково:
- надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в приватну власність земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0600 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за умови пайової участі у створенні та розвитку інфраструктури смт. Станиця Луганська.
Цим рішенням ОСОБА_2:
- зобов'язано укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури смт. Станиця Луганська;
- дозволено замовити в землевпорядній організації проект із землеустрою щодо відведення в приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із складу земель житлової та громадської забудови населеного пункту смт. Станиця Луганська та протягом 6-х місяців з дня прийняття даного рішення подати його на затвердження до селищної ради;
- зобов'язано при розробці названого проекту провести погодження з відповідними службами схеми водовідведення та виконати водовідведення на місцевості відповідно до проекту для створення безпечних умов мешканцям вулиці Зарічна в паводковий період (а.с.16).
На виконання вищезазначеного рішення позивачем укладено договір від 02 грудня 2013 року № 187 із Станично-Луганською селищною радою про пайову участь у розвитку інфраструктури смт. Станиця Луганська (а.с.21), замовлено та розроблено проект водовідведення 1312-0412-13н-01Д (а.с.25-34), проектна організація TOB Землевпорядна фірма «Геобудпроект» розробила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с. 35-48).
Відповідно до положень статті 186-1 ЗК України, TOB Землевпорядна фірма «Геобудпроект» 11 квітня 2014 року подала розроблений нею проект відділу Держземагенства, а копію проекту - відділу містобудівництва, архітектури, ЖКГ і будівництва Станічно-Луганської райдержадміністрації, для погодження.
За результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність ОСОБА_2 відділ Держземагенства надав висновок від 11 квітня 2014 року № 547 про відмову в погодженні проекту, з огляду на те, що згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) дана земельна ділянка перебуває у складі земель загального користування і врахована чагарниками,- лісові землі. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» вилучення і передача лісових земельних ділянок у власність або в оренду із зміною цільового призначення заборонена» (а.с.50-51).
Відділ містобудування, архітектури, ЖКГ та будів