Постанова
Іменем України
13 лютого 2019 року
м. Київ
справа № 686/8121/16-ц
провадження № 61-23148св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Висоцької В. С.,
суддів: Лесько А. О., Пророка В. В., Сімоненко В. М., Фаловської І. М. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Лісовогринівецька сільська рада Хмельницького району Хмельницької області, ОСОБА_2,
третя особа - Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 07 лютого 2017 року у складі колегії суддів:Ярмолюка О. І., Пастощука М. М., Федорової Н. О.,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, ОСОБА_2, третя особа - Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області, про визнання рішення про передачу земельної ділянки у власність і рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку незаконними та скасування цих рішень.
Позовна заява мотивована тим, що розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 07 вересня 2012 року затверджено проект приватизації земель Державного підприємства «Хмельницьке» (далі - ДП «Хмельницьке»). Позивача було включено до списку осіб-працівників державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території ради, та пенсіонерів з їх числа, які мають право на земельну часку (пай) указаного сільськогосподарського підприємства. За результатами розподілу земельних ділянок у натурі (на місцевості) за нею, ОСОБА_1, закріплено земельну ділянку площею 0,90 га для ведення особистого селянського господарства та встановлено її зовнішні межі, після чого органи державного земельного кадастру зареєстрували виділену земельну ділянку та присвоїли їй кадастровий номер.
Рішенням Хмельницької районної ради Хмельницької області від 06 березня 2013 року встановлено нові межі населених пунктів ради, внаслідок чого до території села Лісові Гринівці включено землі ДП «Хмельницьке», що підлягали розпаюванню. В подальшому рада своїм рішенням від 26 лютого 2016 року затвердила проект землеустрою та передала вказану земельну ділянку у власність позивача, натомість, остання не може зареєструвати це право через те, що рішенням Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 30 листопада 2015 року спірну земельну ділянку вже було передано у власність ОСОБА_2 Всупереч вимогам закону ОСОБА_2 набула право власності на земельну ділянку, яка перебувала в користуванні позивача, що призвело до порушення прав останньої.
На підставі вказаного ОСОБА_1 просила визнати незаконними та скасувати рішення Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 30 листопада 2015 року «Про передачу земельної ділянки площею 0,90 га, призначеної для ведення особистого селянського господарства та розташовану в с. Лісові Гринівці, Хмельницького району, Хмельницької області» та рішення реєстраційної служби від 27 січня 2016 року про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 07 липня 2016 року закрито провадження у справі в частині вимог ОСОБА_1 до реєстраційної служби у зв'язку з відмовою позивача від позову; залучено Хмельницьку районну державну адміністрацію Хмельницької області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 13 вересня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що земельна ділянка для особистого селянського господарства передана у власність ОСОБА_2 у встановленому законом порядку, отже, оскаржуваними рішеннями сільської ради права та законні інтереси ОСОБА_1 не порушені.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Рішенням Апеляційного суду Хмельницької області від 07 лютого 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково.
Визнано рішення Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 30 листопада 2015 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою та передачу земельної ділянки площею 0,90 га, розташованої в с. Лісові Гринівці, Хмельницького району, Хмельницької області та призначеної для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_2» незаконним і скасовано це рішення.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що Лісовогринівецька сільська рада Хмельницького району Хмельницької області не припинила землекористування ДП «Хмельницьке» в порядку, передбаченому главою 22 ЗК України та передала у власність ОСОБА_2 земельну ділянку, яка не була вільною. Отже, рішення Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області «Про передачу спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_2» є незаконним і підлягає скасуванню. У зв'язку з цим, підлягає скасуванню державна реєстрація права власності ОСОБА_2 на нерухоме майно.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у березні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_2 посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення апеляційного суду і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 29 березня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу.
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
14 травня 2018 року цивільну справу передано до Верховного Суду.
Ухвалою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 30 січня 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що при ухваленні судового рішення апеляційним судом не було враховано те, що спірна земельна ділянка не перебувала в постійному користуванні ДП «Хмельницьке», оскільки розпорядженням від 07 вересня 2012 року Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області визнала державні акти на право постійного користування земельними ділянками, які належали ДП «Хмельницьке» такими, що втратили чинність.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами встановлено, що 28 грудня 2009 року Фонд державного майна України та колективне сільськогосподарське підприємство «Ліктрави», яке створили працівники ДП «Хмельницьке» уклали договір про безоплатну передачу майна ДП «Хмельницьке».
У порядку приватизації державного майна за актом приймання-передачі від 30 грудня 2009 року Фонд державного майна України передав новоутвореному колективному сільськогосподарському підприємству «Ліктрави» цілісний майновий комплекс ДП «Хмельницьке», розташований на земельних ділянках загальною площею 48,8637 га.
В постійному користуванні ДП «Хмельницьке» перебували земельні ділянки загальною площею 608,1094 га, розташовані за межами населених пунктів Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, в тому числі земельна ділянка площею 96,7444 га згідно з державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 30 квітня 2009 року.
23 жовтня 2009 року загальні збори трудового колективу ДП «Хмельницьке» прийняли рішення про звернення до Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту роздержавлення та приватизацію земель підприємства.
Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 03 грудня 2009 року надано дозвіл ДП «Хмельницьке» на розробку проекту приватизації земель, які перебувають у його постійному користуванні на підставі державних актів на право постійного користування земельними ділянками загальною площею 662,41 га.
27 грудня 2011 року збори працівників ДП «Хмельницьке», працівників державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території ради, а також пенсіонерів з їх числа, вирішили, що при розробці проекту приватизації земель підприємства мають бути враховані заяви 65 працівників соціальної сфери та пенсіонерів з їх числа про виділення їм земельних ділянок під особисте селянське господарство розміром 1 га за рахунок окремої земельної ділянки, вказаної у державному акті на право постійного користування земельною ділянкою від 30 квітня 2009 року.
У 2012 році приватне підприємство «Діоріт Плюс 1» розробило проект приватизації земель ДП «Хмельницьке», який затверджено розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 07 вересня 2012 року. Цим проектом передбачено, що право на земельну частку (пай) мають 79 працівників підприємства та пенсіонерів, 65 працівників державних і комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території Ради, а також пенсіонерів з їх числа. ОСОБА_1 була включена до останнього списку.
При цьому Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області надала дозвіл ДП «Хмельницьке» на розробку технічної документації щодо передання земельних ділянок (паїв) у власність громадян згідно зі списками (врахувавши рішення зборів від 27 грудня 2011 року) та визнала державні акти на право постійного користування земельною ділянкою, які були видані підприємству, такими, що втратили чинність.
У 2013 році ПП «Діоріт Плюс 1» розробило технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). За вказаною документацією здійснено поділ земельної ділянки площею 54,9000 га, яка відносилась до земель ДП «Хмельницьке», між 61 особою, серед яких була й ОСОБА_1
У результаті поділу землі за ОСОБА_1 закріплено земельну ділянку площею 0,9000 га, встановлено та погоджено її зовнішні межі та визначено суміжних землекористувачів. 31 березня 2013 року Управління Держземагенства у Хмельницькому районі Хмельницької області зареєструвало цю земельну ділянку у Державному земельному кадастрі.
Рішенням Хмельницької районної ради Хмельницької області від 06 березня 2013 року встановлено нові межі населених пунктів ради, внаслідок чого до території села Лісові Гринівці включено землі ДП «Хмельницьке», що підлягали розпаюванню.
Відклавши 12