1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

20 лютого 2019 року

Київ

справа №810/3212/16

провадження №К/9901/29702/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т. Г.,

розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу № 810/3212/16

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року, прийняту у складі головуючого судді Басая О. В., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого - Вівдіченко Т. Р., суддів: Мамчура Я. С., Сорочка Є. О.

І. Суть спору

1. У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області (далі - ГУНП у Київській області), в якому просив:

1.1. визнати протиправним та скасувати наказ від 12 вересня 2016 року № 1099 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області" в частині звільнення позивача;

1.2. поновити на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області з 13 вересня 2016 року;

1.3. стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

2. В обґрунтування позову зазначає, що, починаючи з 1998 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ. Однак 12 вересня 2016 року ГУНП в Київській області видано наказ № 1099, яким за порушення службової дисципліни, статті 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV (далі - Дисциплінарний статут) в частині дотримання законодавства, а саме: порушення транспортної дисципліни, що призвело до вчинення ДТП у результаті якої, цивільна особа та працівник поліції, оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_1 наказано звільнити зі служби в поліції.

2.1. Позивач вказує, що обставини, які встановлені службовим розслідуванням та викладені в оскаржуваному наказі ґрунтуються на домислах та не відповідають фактичним обставинам. Висновок службового розслідування, який став підставою для прийняття оскаржуваного наказу про звільнення не підтверджений жодними доказами, які можуть стверджувати факт вчинення позивачем порушення службової дисципліни, а застосоване до нього стягнення у виді звільнення є крайнім заходом дисциплінарного впливу.

2.2. Позивач наголошує, що не перебував за кермом автомобіля, а відтак жодних правопорушень ним не вчинялось.

2.3. Вважаючи, що його було незаконно звільнено зі служби в поліції, оскільки відповідачем грубо порушено вимоги чинного законодавства, що регламентують порядок служби в Національній поліції, в тому числі щодо порядку проведення службових розслідувань та порядку притягнення осіб до дисциплінарної відповідальності, ОСОБА_1 звернувсь до суду з вимогою про поновлення його на посаді.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

3. ОСОБА_1, починаючи з 1998 року, проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 06 листопада 2015 року проходив службу в Національній поліції, обіймаючи з 15 квітня 2016 посаду оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області, маючи спеціальне звання майора поліції.

4. 21 липня 2016 року до ГУНП в Київській області з Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області надійшла інформація про дорожньо-транспортну пригоду на автошляху "Біла Церква - Володарка - Тетіїв - Липовець" за участі оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_1, в результаті якої позивач отримав тілесні ушкодження.

5. Вказане повідомлення зареєстровано в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинення кримінальних правопорушень та інших подій Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області за № 1578 від 21 липня 2016 року.

6. Відповідно до наказу ГУНП в Київській області від 03 серпня 2016 року № 901 призначено службове розслідування за фактом дорожньо-транспортної пригоди за участю оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_1

7. Так, 12 жовтня 2016 року старшим інспектором з особливих доручень відділу моніторингу та інспектування УКЗ ГУНП в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 на підставі наведеного наказу ГУНП в Київській області від 03 серпня 2016 року № 901, у відповідності до пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про Національну поліції"", на виконання вимог статті 14 Дисциплінарного статуту та Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2013 року № 230, складено висновок службового розслідування за фактом дорожньо-транспортної пригоди за участю окремих працівників Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області.

8. В ході проведення службового розслідування встановлено, що 21 липня 2016 року о 02:02 год. до чергової частини Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області, зі служби "102" надійшло повідомлення диспетчера екстреної медичної допомоги Володарської ЦРЛ ОСОБА_4 про те, що на автошляху с.Завадіївка - с.Гор. Косівка, сталась дорожньо-транспортна пригода з потерпілими. Виїздом на місце події працівники Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області встановили, що 21 липня 2016 року оперуповноважений сектора кримінальної поліції Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області майор поліції ОСОБА_1, керуючи автомобілем марки "БМВ 320", реєстраційний номер НОМЕР_1, та, рухаючись автомобільною дорогою Р-17 "Біла Церква - Володарка - Тетіїв - Липовець" у напрямку міста Тетіїв на заокругленій ділянці дороги поблизу с.Гор. Косівка, Володарського району Київської області, в умовах недостатньої видимості не вибрав безпечної швидкості, в результаті чого допустив наїзд на перешкоду (дерево).

9. У результаті дорожньо-транспортної пригоди, ОСОБА_1 госпіталізовано до травматичного відділення Володарської ЦРЛ із забоєм та множинними пошкодженнями грудної клітки. Відібрано проби крові на встановлення стану алкогольного сп'яніння.

10. Встановлено, що позивач перебував у черговій відпустці за 2016 рік, відповідно до наказу ГУНП в Київській області від 13 липня 2016 року № 363 о/с.

11. Для підтвердження інформації відображеної в довідці Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області від 21 липня 2016 року та встановлення всіх обставин події, на місце події в той же день, за дорученням керівництва ГУНП в Київській області здійснено виїзд працівниками відділу моніторингу та інспектування УКЗ ГУНП в Київській області, у ході якого встановлено, що відомості, викладені у вказаній довідці несли недостовірну інформацію, що може свідчити про факт укриття відомостей про дорожньо-транспортну пригоду, а саме не зазначено, що спільно із ОСОБА_1 у автомобілі перебував пасажир - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька смт. Володарка, Київської області. У результаті дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_5 отримала тілесні ушкодження у вигляді оскольчато-компресійного перелому тіла ТН - 12 другого ступеня.

12. Крім того, встановлено, що достовірну інформацію по факту дорожньо-транспортної пригоди за участі ОСОБА_1 працівники Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області надали ГУНП в Київській області лише о 12:13 год. 21 липня 2016 року (Телефонограма № 252) після перевірки проведеної працівниками ВМІ УКЗ ГУ та УВБ ГУНП в Київській області.

13. За наслідками проведення службового розслідування відповідач дійшов висновку, що дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок низького рівня правосвідомості, низьких морально ділових якостей ОСОБА_1, грубого ігнорування ним ПДР України, наказів та доручень МВС України, Національної поліції України та ГУНП в Київській області щодо запобігання та недопущення порушень транспортної та службової дисципліни, що призвело до отримання тілесних ушкоджень цивільної особи та працівника поліції.

14. Таким чином, за порушення службової дисципліни, статті 7 Дисциплінарного статуту в частині дотримання законодавства, а саме: порушення транспортної дисципліни, що призвело до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, у результаті якої цивільна особа та працівник поліції отримали тілесні ушкодження, проявлення нещирості у ході проведення службового розслідування та з метою уникнення відповідальності ГУНП в Київській області видано наказ від 12 вересня 2016 року, відповідно до якого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Володарського ВП Сквирського ВП ГУНП в Київській області майора поліції ОСОБА_1 наказано звільнити зі служби в поліції.

15. У зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту ГУНП в Київській області видано відповідний наказ від 13 жовтня 2016 року № 630 о/с, яким позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" з 13 жовтня 2016 року.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

16. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року, в позові відмовлено.

17. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність оскаржуваного наказу щодо звільнення позивача зі служби в поліції, який видано відповідачем в межах своїх дискреційних повноважень, передбачених статтею 12 Дисциплінарного статуту, та з дотриманням вимог статті 14 Дисциплінарного статуту, оскільки за результатами службового розслідування встановлено вчинення ОСОБА_1 дисциплінарного проступку.

18. Зазначена позиція була підтримана і Київським апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.

IV. Касаційне оскарження

19. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

20. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що суди попередніх інстанцій надали правову оцінку лише дотриманню процедури проведення службового розслідування та залишили поза увагою покази свідків, допит яких проводився в судовому засіданні. Разом з цим зазначає, що суди не надали правової оцінки матеріалам службового розслідування в частині, що стосується підтвердження чи спростування факту порушення ОСОБА_1 транспортної дисципліни. Наголошує, що відсутні докази причетності чи винуватості у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди, в підтвердження чого надає постанову від 31 грудня 2018 року про закриття кримінального провадження № 12016110160000160, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 286 Кримінального кодексу України.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування

21. Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону

................
Перейти до повного тексту