ПОСТАНОВА
Іменем України
19 лютого 2019 року
Київ
справа №810/4661/14
адміністративне провадження №К/9901/5498/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в судовому засіданні без повідомлення сторін касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05.09.2014 (суддя Леонтович А.М.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2015 (судді: Шостак О.О. (головуючий), Желтобрюх І.Л., Мамчур Я.С.) у справі № 810/4661/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернопостач 2013" до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Зернопостач 2013" (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач, контролюючий орган) про:
- визнання протиправними дії контролюючого органу щодо проведення зустрічних звірок, які оформлені актами від 07.07.2014 №309/22-03/38560002 та від 22.05.2014 №215/22-09/38560002;
- визнання протиправними дії відповідача щодо внесення інформації до АІС «Співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту» за період грудень 2013 року, січень 2014 року та березень 2014 року на підставі актів від 07.07.2014 №309/22-03/38560002 та від 22.05.2014 №215/22-09/38560002;
- зобов'язання відповідача внести відповідний запис до АІС «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» шляхом вилучення інформації, що внесена на підставі актів від 07.07.2014 №309/22-03/38560002 та від 22.05.2014 №215/22-09/38560002.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не було дотримано вимог податкового законодавства при здійсненні перевірок ТОВ «Зернопостач 2013» що оформлені актами про неможливість проведення зустрічної звірки. Позивач вважає, що під виглядом зустрічної звірки фактично проведена позапланова перевірка, на підставі якої і були складені акти про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Зернопостач 2013», на підставі яких відповідачем також протиправно здійснено коригування показників податкової звітності ТОВ «Зернопостач 2013» в інформаційних базах податкового органу.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 05.09.2014, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2015, позов задоволено.
4. Рішення судів обґрунтовані тим, що підстави для проведення зустрічних звірок були відсутні, контролюючим органом порушено порядок здійснення зустрічних звірок та фактично проведено документальну перевірку, а також безпідставно зроблено висновки про нереальність господарських операцій позивача з контрагентами покупцями/постачальниками виключно на підставі даних податкової звітності позивача та інформацій баз податкового органу. Також суди вказали, що оскільки за наслідками перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, то відповідачем протиправно було скореговано показники відповідної податкової звітності позивача на підставі актів про неможливість проведення зустрічних звірок.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, контролюючий орган подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати постанову Постановою Київського окружного адміністративного суду від 05.09.2014, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2015 та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства в повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем було здійснено заходи щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Зернопостач 2013» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з контрагентами - постачальниками та контрагентами - покупцями за період грудень 2013 року, лютий 2014 року та березень 2014 року.
За результатами вжитих заходів відповідачем складені:
- акт від 22.05.2014 №215/22-09/38560002 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Зернопостач 2013» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з контрагентами постачальниками та контрагентами - покупцями за період грудень 2013 року та лютий 2014 року»;
- акт від 07.07.2014 №309/22-03/38560002 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Зернопостач 2013» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з контрагентами постачальниками та контрагентами - покупцями за період з 1 березня 2014 року по 31 березня 2014 року».
Як вбачається з вказаних актів, перевірки провести не виявляється можливим у зв'язку з тим, що підприємство за податковою адресою не знаходиться та у зв'язку з ненаданням позивачем документів на запит податкового органу, також контролюючим органом направлено запит на встановлення місцезнаходження підприємства ТОВ «Зернопостач 2013» від 22 травня 2014 року №56/22-09.
З метою вручення запиту щодо надання ґрунтовних пояснень та копій підтверджуючих документів стосовно взаємовідносин з контрагентами постачальниками за період грудень 2013 року, лютий та березень 2014 року, фахівцями контролюючого органу здійснено виїзд за податковою адресою ТОВ «Зернопостач 2013» по вул. Балукова, буд. 23, м. Вишневе, Києво-Святошинський район та встановлено відсутність посадових осіб позивача за податковою адресою.
Висновки актів звірок також містять висновок щодо неможливості реального здійснення фінансово-господраських операцій та ведення господарської діяльності ТОВ «Зернопостач 2013» у порядку, передбаченому діючим законодавством України по господарським операціям з контрагентами за період грудень 2013 року, лютий 2014 року та березень 2014 року.
Суди також встановили, що за результатами актів про неможливість проведення зустрічних звірок, відповідачем податкові повідомлення-рішення не приймались.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. У доводах касаційної скарги відповідач наводить норми матеріального права та посилається на їх невірне тлумачення, вказує на невідповідність висновків судів фактичним обставинам справи, зокрема, зазначає що відносно Товариства було здійснено заходи щодо проведення зустрічних звірок, а оскільки вказаний суб'єкт господарювання не знаходиться за юридичною адресою було оформлено акти про неможливість проведення зустрічних звірок. Також зазначає, що контролюючий орган у відповідності до норм Податкового кодексу України має право на проведення зустрічних звірок, а дії контролюючого органу щодо складання актів за їх результатами, у тому числі і про неможливість проведення зустрічних звірок, не несуть для платника податків правових наслідків, адже такі акти не є рішенням суб'єкта владних повноважень, що породжує для суб'єкта господарювання права та обов'язки, а викладені висновки в такому акті є службовою інформацією.
8. Товариством відзиву (заперечень) на касаційну скаргу надано не було.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Конституція України:
9.1. Стаття 19.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. Податковий кодекс України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
10.1.Пункт 61.1 стаття 61.
Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
10.2. Пункти 62.1.2-62.1.3 пункту 62.1 статті 62.
Податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин;
10.3. Стаття 71.
Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
10.4. Підпункт 72.1.1 п. 72.1 статті 72.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
10.5. Пункт 73.5 статті 73.
З метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
10.6. Пункт 74.1 ст. 74.
Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
11. Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
11.1. Пункт 2.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
11.2. Пункт 4.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для от