1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

19 лютого 2019 року

Київ

справа № 826/26151/15

провадження № К/9901/51033/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Кравчука В.М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу позовом ОСОБА_2 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» Оберемка Романа Анатолійовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа - ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ», про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» Савельєвої Анни Миколаївни на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Пащенка К.С. від 13 лютого 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кобаля М.І., Губської Л.В., Епель О.В. від 18 квітня 2018 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» Оберемка Р.А., Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа - ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ», про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, в якому просила:

- визнати протиправним та скасування рішення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» Оберемка Р.А. про визнання нікчемним договору банківського вкладу від 10 липня 2014 року № 45536, укладеного між ОСОБА_2 та ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ»;

- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» Оберемка Р.А. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» за рахунок Фонду.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано наказ уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» від 18 листопада 2014 року № 6 «Про визнання нікчемними транзакцій та правочинів» в частині визнання нікчемним правочину - договору банківського вкладу (депозиту) «Планер» від 10 липня 2014 року № 45536, укладеного між ОСОБА_2 та ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ».

Зобов'язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_2, як вкладника банку, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3. Оцінюючи доводи сторін, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, зокрема:

1) в частині визнання протиправними дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» щодо віднесення договору до категорії нікчемних правочинів, так само як і операцій з внесення та перерахування грошових коштів по рахунку, відкритому на виконання такого договору, та також щодо визнання протиправним та скасування рішення Уповноваженої особи (оформленого наказом від 18 листопада 2014 року № 6) в частині визнання нікчемним договору, укладеного між позивачем та ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ», та операцій з внесення та перерахування грошових коштів по рахунку, відкритому на виконання вказаного договору, зазначив, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували, що укладений позивачем з ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» договір банківського вкладу (депозиту) «Планер» від 10 липня 2014 року № 45536 містить ознаки правочинів, передбачених пунктом 7 частини 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», або порушує публічний порядок;

2) в частині зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» подати до Фонду гарантування додаткову інформацію щодо позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зазначив, що з урахуванням положень статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та пункту 3 Розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого Рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 9 серпня 2012 року № 14, в Уповноваженої особи після отримання постанови Правління Національного банку України від 10 листопада 2014 року № 717 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» виник обов'язок щодо формування та подачі до Фонду повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, з включенням до такого переліку відомостей про відшкодування коштів ОСОБА_2 за договором банківського вкладу (депозиту) «Планер» від 10 липня 2014 року № 45536. Проте, такий обов'язок Уповноваженою особою виконано не було у зв'язку з безпідставним віднесенням договору до категорії нікчемних правочинів.

Відповідно до пункту 6 Розділу 3 Положення протягом процедури ліквідації Уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» за рахунок Фонду, суди виходили з того, що відсутні спірні правовідносини безпосередньо між позивачкою та Фондом, тобто заявлені позивачкою до Фонду вимоги є передчасними. Даним суб'єктом не порушено право позивачки на відшкодування грошових коштів за рахунок Фонду, оскільки лише за наслідком вчинення дій саме Уповноваженою особою будуть вчинятися дії Фондом.

Оскільки Уповноваженою особою Фонду не включено позивачку до переліку вкладників, отже у Фонду не виникло обов'язку щодо включення позивачки до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а розв'язання спору на майбутнє чинним законодавством не передбачено.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» Савельєва А.М. звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року, а справу направити на новий розгляд.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 10 липня 2014 року між ОСОБА_2 (вкладник) та ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» (банк) укладено договір банківського вкладу (депозиту) «Планер» № 45536, відповідно до умов банк приймає від вкладника на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 190000,00 грн у тимчасове строкове користування на строк до 11 серпня 2014 року та зобов'язується сплачувати проценти за його користування у розмірі 19,75 %.

10 липня 2014 року кошти в розмірі 190000,00 грн були перераховані ОСОБА_2 на її вкладний (депозитний) рахунок, відкритий на підставі зазначеного договору, що підтверджується квитанцією № TR.59836.1268.355.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 14 серпня 2014 року № 491 «Про віднесення ПАТ «КБ «Український фінансовий світ» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 14 серпня 2014 року № 69 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Український фінансовий світ», згідно якого з 15 серпня 2014 року по 15 листопада 2014 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено Уповноважену особу Фонду - провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_7

Постановою Правління Національного банку України від 10 листопада 2014 року № 717 відкликано банківську ліцензію та ліквідовано ПАТ «КБ «Український фінансовий світ».

Згідно рішення виконавчої дирекції Фонду від 13 листопада 2014 року № 119 розпочато процедуру ліквідації ПАТ «КБ «Український фінансовий світ» з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб відповідно до плану врегулювання з 13 листопада 2014 року та призначено ОСОБА_7 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «Український фінансовий світ» строком на 1 рік з 13 листопада 2014 року по 12 листопада 2015 року.

Наказом Уповноваженої особи від 18 листопада 2014 року № 6 визнано нікчемними всі транзакції та правочини (договори), згідно переліку, який додавався до цього наказу. До такого переліку були включені й відомості про договір банківського вкладу (депозиту) «Планер» від 10 липня 2014 року № 45536, укладений між позивачем та ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ», та встановлено, що сума відшкодування по такому договору мала становити 190000,00 грн.

Вказаним наказом визнано, що договір банківського вкладу від 10 липня 2014 року № 45536, укладений між позивачкою та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Український фінансовий світ», та операції з внесення та перерахування грошових коштів по рахунку, відкритому на виконання вказаного договору, є нікчемними відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та статті 228 Цивільного кодексу України.

Зателефонувавши 30 червня 2015 року на гарячу лінію ПАТ «КБ «УФС» позивачка дізналась про те, що кошти за її вкладом відшкодуванню не підлягають у зв'язку з тим, що договір депозиту є нікчемним в силу частини 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та статті 228 Цивільного кодексу України.

6. Вважаючи дії та рішення відповідачів щодо визнання договору банківського вкладу нікчемним, невключення до переліку реєстру вкладників протиправними, позивачка звернувся до суду з даним позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Уповноваженою особою реалізовані функції з виявлення нікчемних правочинів через прийняття наказу про виявлення нікчемними транзакцій та договорів від 18 листопада 2014 року, яке схвалено рішенням Виконавчої дирекції Фонду (протокол від 18 листопада 2014 року), а також через повідомлення позивача, що зумовлює подальше здійснення з боку Уповноваженої особи дій щодо застосування наслідків нікчемності договору. Тобто, дії Уповноваженої особи щодо розгляду Позивача цілком відповідають Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», тобто має місце неправильного застосування судом норм матеріального права.

Метою укладення договору між Позивачем та ПАТ «КБ «УФС» було штучне створення обов'язку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відшкодувати грошові кошти за вкладом.

Статус Позивача, як вкладника, не підтверджується, а отже на нього не розповсюджуються гарантії виплат відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Заявляючи позовні вимоги до Уповноваженої особи, позивачем не визнано в судовому порядку договір від 10 липня 2014 року № 45536, укладений між позивачем та ПАТ «КБ «Український фінансовий світ», дійсним, як це передбачено статтею 215 ЦК України, що є обов'язковою передумовою для визнання дій Уповноваженої особи протиправними. Визнання договору дійсним є неможливим в порядку адміністративного судочинства.

Уповноважена особа в силу положень статті 38 Закону лише виявляє та повідомляє сторін про нікчемність правочину і вживає дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів. Відтак, визнання протиправним рішення Уповноваженої особи відносно правовідносин сторін за вкладом не спричиняє само по собі жодних юридичних наслідків, в тому числі і для позивача. Позивачем обрано невірний спосіб захисту порушених прав, оскільки належним способом захисту є саме звернення до суду з позовом про визнання неправомірним дій Уповноваженої особи щодо застосування наслідків нікчемності правочину у вигляді невключення даних про позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом.

8. Відзиву на касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» Савельєвої Анни Миколаївни на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року ОСОБА_2, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Відповідно до статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

10. Згідно статтею 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

11. Частиною 3 статті 38 Закону країни «Про систему гарантування вкладів ф

................
Перейти до повного тексту