ПОСТАНОВА
Іменем України
19 лютого 2019 року
Київ
справа № 674/449/17
провадження № К/9901/45466/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Сушка О.О., Залімського І.Г., Смілянця Е.С. від 21 червня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати неправомірними дії управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_2 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни;
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації надати ОСОБА_2 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни, з дати звернення до управління.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 16 травня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_2 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни.
Зобов'язано управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області встановити ОСОБА_2 статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення інваліда війни.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2, як особа, яка залучалась до складу формувань Цивільної оборони у 1986 році, інвалідність якого пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії МСЕ № 124037 від 15 листопада 2007 року, ОСОБА_2 має право на встановлення статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та на видачу відповідного посвідчення.
4. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області було задоволено.
Постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 16 травня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що обов'язковими умовами за якими особу можна віднести до інвалідів війни згідно пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є наявність у особи інвалідності, наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. За відсутності доказів залучення позивача до складу саме формувань Цивільної оборони у відповідача були відсутні підстави для встановлення йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення.
Надані позивачем до суду докази підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення йому у зв'язку з цим інвалідності, що в свою чергу є підставою для надання пільг та компенсацій відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року та залишити в силі постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 16 травня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру № 10827, постановлено Експертний висновок на засіданні № 08 від 20 вересня 2007 року та встановлено, що захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивачу встановлено 2 групу інвалідності довічно. Причина інвалідності захворювання пов'язане із роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
19 листопада 2007 року ОСОБА_2 отримав посвідчення серія А №434091 громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської АЕС.
ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області із заявою про призначення йому відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» статусу інваліда війни та видачу відповідного посвідчення.
Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області листом від 20 березня 2017 року № 205/01/18/2017 повідомив позивача про відмову в наданні статусу інваліда війни з тих підстав, що для встановлення статусу інваліда війни необхідна наявність підтверджуючих документів щодо віднесення позивача до військовослужбовців, із числа військовозобов'язаних, призваних на військові збори, яких позивач до управління не подав.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що до інвалідів війни, відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Жодним нормативним актом з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.
10. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
12. Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
13. Частиною 1 статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасниками ліквідації наслід