Постанова
Іменем України
11 лютого 2019 року
м. Київ
справа № 321/296/17
провадження № 61-28072св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Усика Г. І.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_4,
відповідач - Михайлівська районна державна адміністрації Запорізької області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадженнякасаційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 16 червня 2017 року у складі судді Олійник М. Ю. та ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 26 вересня 2017 року у складі колегії суддів: Крилової О. В., Кухаря С. В., Трофимової Д. А.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів
У лютому 2017 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - Михайлівської РДА Запорізької області) про визнання незаконним виключення із списку на виділення паїв, визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її мати ОСОБА_6, після смерті якої вона як єдиний спадкоємець першої черги звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. ЇЇ матір, працюючи у колишньому КСП «Червоний партизан» Михайлівського району Запорізької області, отримала право на отримання земельного паю. Так, 14 листопада 1994 року КСП «Червоний Партизан» отримало Державний акт на землю, розмір земельної частки (паю) становить 7,26 умовних кадастрових гектарів, вартість частки (паю) - 72 730, 54 грн. На час отримання КСП «Червоний партизан» Державного акта на землю, ОСОБА_6 була членом КСП та внесена до списку колгоспників, членів колишнього КСП «Червоний партизан» Михайлівського району Запорізької області, що додається до державного акту на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 і значиться під № 289. Вказаний Державний акт на право колективної власності на землю зареєстрований у книзі записів державних актів на право колективної власності на землю від 14 листопада 1994 року № 4. Проте згідно з протоколом від 13 грудня 1996 року № 2 уповноважених колгоспників КСП «Червоний Партизан», прийняте рішення всім померлим на період паювання пай не виділяти, у зв'язку з чим під час уточнення списку громадян - членів КСП «Червоний Партизан», що додається до Державного акта на право колективної власності на землю, ОСОБА_6 виключено з цих списків у зв'язку з її смертю. Вважає незаконним виключення її матері зі списків колгоспників.
Посилаючись на викладене, позивач просила встановити факт виключення ОСОБА_6 із списку колгоспників КСП «Червоний партизан» Михайлівського району Запорізької області, що мають право на земельну частку (пай) - протизаконним та визнати за нею право на земельну частку (пай) в розмірі 7,26 умовних кадастрових гектарів, у порядку спадкування за законом.
Рішенням Михайлівського районного суду Запорізької області від 16 червня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_5 відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що ОСОБА_6 мала право на отримання сертифікату на земельну частку (пай) у землях КСП «Червоний партизан» смт Михайлівка як член колективного сільськогосподарського підприємства, була включена до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), проте позивачем пропущений строк позовної давності для звернення до суду із цим позовом. ОСОБА_4 знала про право її матері ОСОБА_6 на земельну частку пай і про факт виключення її зі списку, ще у 2009 року, на момент пред'явлення відповідного позову і розгляду справи у суді.
Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 26 вересня 2017 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, суд апеляційної інстанції погодився із висновком суду першої інстанції про те, що на день звернення до суду із цим позовом, позовна давність вже минула, а після відмови у задоволенні позову, яка сталася з причин обрання позивачем неправильного способу захисту, вона не зверталася до суду понад 7 років, хоча була обізнана про право її матері ОСОБА_6 на земельну частку (пай) та про факт порушення її спадкових прав.
Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги та позиції інших учасників
У жовтні 2017 року ОСОБА_4 подала до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу на рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 16 червня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 26 вересня 2017 року, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та задовольнити її позов поновивши пропущений строк для звернення до суду, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Вказує на те, що протиправними діями порушені права її матері на отримання сертифікату на земельну частку (пай), а потім право і спадкоємців, які відповідно до закону могли успадкувати майно після її смерті. На день смерті матері вона фактично прийняла в спадщину все майно і права на майно, які не були належним чином оформлені при житті матері. За станом свого здоров'я вона не мала можливості приймати участь у судових засідань, тому їй навіть не було відомо про результати судового розгляду її позову.
У січні 2018 року від Михайлівської РДА Запорізької області надійшли заперечення на касаційну скаргу, згідно з якими на сьогоднішній день земля, передана КСП «Червоний партизан» на підставі державного акта, вже розпайована. Нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки на території колишнього КСП «Червоний Партизан» відсутні.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 29 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження у справі, та надано строк для подання заперечень на касаційну скаргу.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», за яким судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд (стаття 388 ЦПК України).
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У травні 2018 року Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ указану справу передано до Верховного Суду.
Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
За змістом частини першої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Позиція Верховного Суду
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, оскільки їх ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Судові рішення судів першої й апеляційної інстанцій відповідають вимогам статей ЦПК України щодо законності та обґрунтованості.
Судом встановлено, що 14 листопада 1994 року КСП «Червоний партизан» отримав Державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1, що зареєстрований у книзі записів Державних актів на право колективної власності на землю від 14 листопада 1994 року № 4, згідно з якого відповідно до рішення Михайлівської районної Ради народних депутатів від 26 жовтня 1994 року за № 15 КСП «Червоний партизан» смт Михайлівка передано у колективну власність 3481,7 га землі для сільськогосподарського використання.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_2, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 року відділом реєстрації актів громадянського стану Михайлівського району Запорізької області.
Мати позивача ОСОБА_6 як член КСП «Червоний партизан» включена до додатку № 1 державного акта на право колективної власності на землю, а самедо списку осіб, які мали право на отримання своєї частки землі під № 289, що підтверджується копією списків громадян - членів колишнього КСП «Червоний партизан», доданого до державного акта НОМЕР_1.
Згідно з наданих позивачем копій довідок відділу Держкомзему у Михайлівському районі Запорізької області від 18 червня 2009 року №№ 132, 1321, 1322 у списку громадян, членів колишнього КСП «Червоний партизан», що додається до державного акта на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 ОСОБА_6 значиться за № 289. Державний акт на право колективної власності колишнього КСП «Червоний партизан» серії НОМЕР_1 зареєстровано в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за від 14 листопада 1994 року № 4. Вартість земельної частки (паю