ПОСТАНОВА
Іменем України
14 лютого 2019 року
Київ
справа №855/28/19
адміністративне провадження №А/9901/24/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В. М.,
Шарапи В.М.,
секретар судового засідання - Шевчук К.В.,
за участю
позивача - ОСОБА_3,
представників відповідача - Рахнянського Б.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року (головуючий суддя - Коротких А.Ю., судді - Лічевецький І.О., Файдюк В.В., рішення ухвалене у м. Києві)
у справі
за позовом ОСОБА_3
до Центральної виборчої комісії
про визнання протиправною бездіяльності, -
в с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 10 лютого 2019 року ОСОБА_3 (далі - позивач, скаржник) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, Комісія, ЦВК), в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання копії постанови про відмову у реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
2. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності відмовлено.
3. Стягнуто з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 34312206081055; отримувач - УК у Печерському районі/Печерс.р-н.; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ 38004897; код банку МФО 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030001 "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 копійок.
4. У рішенні суд зазначив, що копію постанови Центральної виборчої комісії №250 від 06 лютого 2019 року було направлено ОСОБА_3 07 лютого 2019 року на зазначену позивачем адресу, що підтверджується копією списку №4 згрупованих рекомендованих відправлень за №0119602861969. Тому суд дійшов висновку, що ЦВК було виконано вимоги частини 2 статті 52 Закону, у зв'язку з чим відсутні підстави вважити протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання копії постанови про відмову у реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року. Посилання позивача на обставини ненадання ЦВК відповіді на подані ним 09 та 10 лютого 2019 року заяви про видачу копії постанови ЦВК від 06 лютого 2019 року №250 колегія суддів визнала необґрунтованими, оскільки термін розгляду цих заяв ще не сплинув.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву (заперечень)
5. 13 лютого 2019 року до Суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_3 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року, в якій скаржник просить скасувати зазначене судове рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
6. Обґрунтовуючи подану апеляційну скаргу скаржник посилається на неповне з'ясування судом обставин справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, неправильне застосування норм матеріального права. Зазначає, що відповідач зобов'язаний був видати йому копію постанови до 08 лютого 2019 року, а не надіслати в інший спосіб на власний розсуд. Вважає, що у зв'язку з відмовою відповідача у видачі копії постанови він був позбавлений права ознайомитись з її текстом протягом граничного строку на її оскарження. Крім того, скаржник вказує на допущення судом порушень норм процесуального права, які полягають у незабезпеченні права позивача на ознайомлення з відзивом на позовну заяву, чим надав перевагу ЦВК. Також враховуючи відсутність в матеріалах справи опису вкладень позивач вважає неможливим перевірку справжності надіслання відповідачем на його адресу копії постанови про відмову в реєстрації кандидатом. Скаржник вважає, що під час виборчого процесу норми Закону України «Про вибори Президента України» є спеціальними по відношенню до норм Закону України «Про звернення громадян».
7. 13 лютого 2019 року відповідачем до суду надано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу ОСОБА_3 без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін, зазначаючи, що копію постанови ЦВК від 06 лютого 2019 року №250 на виконання ч. 2 ст. 52 закону та відповідно до п. 2 цієї постанови було надіслано ОСОБА_3 07 лютого 2019 року засобами поштового зв'язку. З огляду на це вважає, що суд першої інстанції дійшов вмотивованого висновку про виконання ЦВК вимог законодавства та відсутності протиправної бездіяльності ЦВК щодо ненадання позивачу копії оскаржуваної постанови. Зазначає, що надані позивачем 09 та 10 лютого 2019 року звернення опрацьовані, 11 та 13 лютого 2019 року ОСОБА_3 в телефонному режимі було запрошено отримати постанову ЦВК №250 від 06 лютого 2019 року. У зв'язку з цим вважає, що ЦВК не було допущено бездіяльності щодо розгляду звернень ОСОБА_3 також Комісія вказує на те, що у разі неотримання її рішення нарочно запитуваний особою документ у визначений законом строк надсилається йому засобами поштового зв'язку.
8. Ухвалами Верховного Суду від 13 лютого 2019 року відкрито апеляційне провадження у справі та призначено її до розгляду.
9. У судовому засіданні апелянт підтримав висновки, викладені в поданій ним апеляційній скарзі, просив задовольнити її вимоги.
10. Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечував з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просив оскаржуване судове рішення суду першої інстанції залишити без змін.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
11. Судом попередньої інстанції встановлено, що 03 лютого 2019 року ОСОБА_3 особисто подав до Центральної виборчої комісії заяву разом із доданими документами з метою реєстрації його кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року.
12. Постановою Центральної виборчої комісії №250 від 06 лютого 2019 року ОСОБА_3 відмовлено у реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, оскільки його заява про самовисунення кандидатом на пост Президента України не засвідчена у встановленому законом порядку та до неї не додано документа про внесення ним у безготівковому порядку на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії грошової застави у розмірі два мільйони п'ятсот тисяч гривень.
13. Копію постанови Центральної виборчої комісії №250 від 06 лютого 2019 року направлено ОСОБА_3 07 лютого 2019 року на зазначену позивачем адресу, що підтверджується копією списку №4 згрупованих рекомендованих відправлень за №0119602861969.
14. 09 лютого 2019 року ОСОБА_3 звернувся з заявою до ЦВК, в якій просив видати йому копію постанови Центральної виборчої комісії №250 від 06 лютого 2019 року.
15. 10 лютого 2019 року ОСОБА_3 повторно звернувся з заявою до ЦВК, в якій просив видати йому копію постанови Центральної виборчої комісії №250 від 06 лютого 2019 року.
16. Однак, як зазначає позивач, ані станом на час складання даної позовної заяви, а саме 10 лютого 2019 року, ані на час розгляду судом апеляційної інстанції апеляційної скарги ОСОБА_3 йому не надано копію рішення про відмову у реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
17. Стаття 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
18. Частина 1 статті 1 Закону «Про Центральну виборчу комісію» №1932-IV від 30 червня 2004 року (далі - Закон №1932-IV ): Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
19. Частина 1 статті 14 Закону №1932-IV: виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, ; Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).
20. Частина 3 статті 14 Закону №1932-IV: під зверненням за цим Законом слід розуміти:
1) заяву, в якій міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав, права на участь у референдумі, надати консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів і референдумів, роз'яснення з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми або в якій висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства України з питань виборів і референдумів та правового регулювання виборів і референдумів в Україні, стосовно покращання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів тощо;
2) скаргу, в якій міститься інформація про порушення законодавства України про вибори і референдуми та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, права на участь у референдумі, законних інтересів суб'єктів виборчого і референдумного процесів, поновити порушені виборчі права та право на участь у референдумі.
21. Частина 2 статті 15 Закону №1932-IV: заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.
22. Частини 1, 3 статті 48 Закону України «Про вибори Президента України» №474-XIV від 05 березня 1999 року (далі - Закон №474-XIV): громадянин України, який відповідно до статті 9 цього Закону може бути обраним Президентом України, особисто подає до Центральної виборчої комісії засвідчену в установленому законом порядку заяву про самовисунення кандидатом на пост Президента України. До заяви додаються документи, передбачені частиною першою статті 51 цього Закону.
23. Частина 2 статті 52 Закону №474-XIV: рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається уповноваженому представнику відповідної партії (кандидата) або кандидату.
24. Частина 1 статті 99 Закону №474-XIV: рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів на пост Президента України, їхніх довірених осіб, партій - суб'єктів виборчого процесу, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
25. Частина 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України): позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
26. Частина 7 статті 18 Регламенту Центральної виборчої комісії, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 квітня 2005 року №72 (далі - Регламент): рішення Комісії у формі постанови або протокольного рішення подається секретарем Комісії на підпис головуючому на засіданні, як правило, не пізніше наступного дня, а в окремих випадках, передбачених виборчим законодавством, - негайно.
27. Стаття 20 Регламенту: оригінали постанов, протокольних рішень Комісії засвідчуються головною гербовою печаткою Комісії із зображенням Державного Герба України, а копії рішень Комісії, які надсилаються згідно з розрахунком розсилки, складеним доповідачем та затвердженим секретарем Комісії, засвідчуються печаткою управління регламентного забезпечення діяльності Комісії Секретаріату Комісії. Проект розрахунку розсилки рішення Комісії надається доповідачем, як правило, не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення, а в окремих випадках - у день прийняття такого рішення.
28. Пункт 4.6. Інструкції з діловодства Центральної виборчої комісії, затвердженої постановою Центральної виборчої комісії від 13 лютого 1998 року №70 (далі - Інструкція): залежно від характеру і терміновості документи відправляються адресату поштою, фельдзв'язком, спецзв'язком, передаються телеграфним чи факсимільним зв'язком, електронною поштою або нарочним. Терміновість відправлення документа визначається особою, яка його підписала.
У разі потреби негайного вручення документа адресату допускається видача цього документа в установленому порядку з дозволу особи, яка його підписала.
29. Частина 3 статт