ПОСТАНОВА
Іменем України
14 лютого 2019 року
Київ
справа №826/14053/14
адміністративне провадження №К/9901/2564/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
на постанову
Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 листопада 2014 року (суддя: К.Ю. Гарник)
та ухвалу
Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року (колегія у складі суддів: М.С. Міщук, Л.В. Бєлова, Л.М. Гром)
у справі
№ 826/14053/14
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Вестес»
до
Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві
про
визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вестес» (далі - ТОВ «Вестес») звернулось до суду з адміністративним позовом, у якому просило:
визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес», результати якої оформлені актом від 18 липня 2014 року № 569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року»;
визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо внесення до інформаційних баз даних АС «Податковий блок», АС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформації на підставі акту від 18 липня 2014 року № 569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року»;
зобов'язати Державну податкову інспекцію у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Києві вилучити з інформаційних баз даних АС «Податковий блок», АС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, внесену на підставі акту від 18 липня 2014 № 569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року».
Позовні вимоги мотивовані тим, що вчиняючи дії щодо прийняття акта звірки про неможливість проведення зустрічної звірки, відповідач повинен був мотивувати свої дії, зазначивши законні підстави для проведення такої звірки, а не керуватись лише безпідставними припущеннями. Крім того, порушення порядку проведення звірки саме по собі є підставою для визнання протиправними дій податкового органу по проведенню звірки, та як наслідок складання акта та його висновки.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії податкової інспекції щодо внесення до інформаційних баз даних АС «Податковий блок», АС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформації на підставі акту від 18 липня 2014 року № 569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року»;
Зобов'язано податкову інспекцію вилучити з інформаційних баз даних АС «Податковий блок», АС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, внесену на підставі акту від 18 липня 2014 № 569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року».
В решті позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що висновки актів про неможливість проведення зустрічних звірок не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість, а тому відповідач зобов'язаний відновити в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ, які були відкориговані податковим органом на підставі висновків, викладених у акті.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити повністю, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги є аналогічними обґрунтуванням його апеляційної скарги
Відзив або заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги, з таких підстав.
Щодо позовних вимог «про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес», результати якої оформлені актом від 18 липня 2014 року № 569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року» - то в цій частині рішення судів в касаційному порядку не переглядається.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у липні 2014 року податковою інспекцією здійснені заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Вестес» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах із постачальниками та покупцями за березень 2014 року, за результатом яких складено акт від 18 липня 2014 року № 569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Вестес» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах із постачальниками та покупцями за березень 2014 року».
З акта перевірки вбачається, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що позивач не знаходиться за податковою адресою.
На підставі акта податковим органом зроблено висновок про не встановлення факту взаємовідносин (передачі товарів робіт/послуг) між ТОВ «Вестес» та контрагентами-постачальниками, у зв'язку з відсутністю (не наданням для звірки), договорів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів, а також інших первинних документів. У зв'язку з цим, як вбачається із зворотного боку облікової картки ТОВ «Вестес» та витягу з інформаційних баз АС «Податковий блок» контролюючим органом зменшено до 0,0 грн. податковий кредит сформований ТОВ «Вестес» за період з 01 березня 2014 року по 31 березня 2014 року.
При цьому, будь-які податкові повідомлення-рішення про визначення сум грошових зобов'язань позивачу, у встановленому податковим законодавством порядку, відповідачем не приймались.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України.
Згідно із статтею 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
За правилами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що