ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2019року
м. Київ
Справа № 485/1472/17
Провадження № 14-488цс18
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Ситнік О. М.,
суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
учасники справи:
позивач - керівник Баштанської місцевої прокуратури Миколаївської області,
відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області), ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло» (далі - ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло»),
розглянула в порядку спрощеного позовного провадження касаційні скарги ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло» та ОСОБА_3 на постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 29 березня 2018 року у складі колегії суддів Данилової О. О., Коломієць В. В., Шаманської Н. О.,
та касаційну скаргу ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло» на постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 01 червня 2018 року у складі колегії суддів Данилової О. О., Коломієць В. В., Шаманської Н. О.
у цивільній справі за позовом керівника Баштанської місцевої прокуратури Миколаївської області до ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області, ОСОБА_3, ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло» про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок та повернення земельних ділянок, та
УСТАНОВИЛА:
У вересні 2017 року керівник Баштанської місцевої прокуратури Миколаївської області звернувся з позовом, у якому просив визнати незаконними та скасувати накази ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 31 травня, 04 червня, 16 вересня 2013 року, якими надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства в межах території Першотравневої сільської ради Снігурівського району Миколаївської області (далі - Першотравнева сільрада); визнати недійсними договори оренди земельних ділянок від 28 жовтня 2013 року; зобов'язати ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло» повернути державі в особі ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області земельні ділянки.
Ухвалою Снігурівського районного суду Миколаївської області від 15 лютого 2018 року у відкритті провадження у справі відмовлено на підставі пункту 1 частини першої статті 186 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), оскільки позов не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства. Роз'яснено позивачу, що розгляд справи належить до юрисдикції Миколаївського окружного адміністративного суду.
Постановою Апеляційного суду Миколаївської області від 29 березня 2018 року апеляційну скаргу першого заступника керівника Баштанської місцевої прокуратури Миколаївської області задоволено, ухвалу Снігурівського районного суду Миколаївської області від 15 лютого 2018 року скасовано, матеріали позовної заяви керівника Баштанської місцевої прокуратури Миколаївської області направлено до того ж суду для продовження розгляду.
Постанову мотивовано тим, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Ухвалою Снігурівського районного суду Миколаївської області від 13 квітня 2018 року повторно відмовлено у відкритті провадження у справі за пунктом 1 частини першої статті 186 ЦПК України.
Ухвалу суду мотивовано тим, що за характером правовідносин даний спір є публічно-правовим, а прокурор, звернувшись з позовом в інтересах держави, є посадовою особою органу державної влади, що за статтями 4, 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає юрисдикцію спору та підвідомчість її окружним адміністративним судам. Такий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 26 січня 2018 року (справа № 810/2509/17).
Постановою Апеляційного суду Миколаївської області від 01 червня 2018 року апеляційну скаргу виконувача обов'язків керівника Баштанської місцевої прокуратури задоволено, ухвалу Снігурівського районного суду Миколаївської області від 13 квітня 2018 року скасовано з направленням матеріалів позовної заяви до того ж суду для вирішення питання про відкриття провадження.
У своїй постанові апеляційний суд посилався на правовий висновок Верховного Суду, висловлений у постанові від 18 квітня 2018 року (справа № 369/13240/14-а).
У квітні 2018 року ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло» та ОСОБА_3 звернулися до Верховного Суду з касаційними скаргами на постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 29 березня 2018 року, в яких, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просили скасувати постанову суду апеляційної інстанції і залишити в силі ухвалу Снігурівського районного суду Миколаївської області від 15 лютого 2018 року.
Доводи, наведені в касаційних скаргах
Касаційні скарги мотивовано тим, що із зазначених у позовній заяві вимог вбачається публічно-правовий спір, оскільки одним з відповідачів є орган державної влади - ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області, до якого заявлена вимога про визнання незаконними та скасування наказів, виданих у зв'язку зі здійсненням публічно-владних управлінських функцій з надання дозволу на розробку проекту землеустрою та делегованих повноважень на прийняття рішення про передачу земельних ділянок в оренду. Тому суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України.
Ухвалами Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 25 травня та 14 червня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі за вказаними касаційними скаргами.
У червні 2018 року перший заступник прокурора Миколаївської області Білоус О. подав відзив на касаційну скаргу ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло», в якому просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржене рішення без змін. Відзив мотивований безпідставністю вимог касаційної скарги, оскільки спір повинен розглядатися за правилами цивільного судочинства.
У червні 2018 року ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло» звернулося з касаційною скаргою на постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 01 червня 2018 року, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просило скасувати постанову суду апеляційної інстанції і залишити в силі ухвалу Снігурівського районного суду Миколаївської області від 13 квітня 2018 року.
Доводи, наведені в касаційній скарзі
Касаційну скаргу мотивовано тим, що між сторонами виник публічно-правовий спір, який підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 01 серпня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.
У серпні 2018 року перший заступник прокурора Миколаївської області Білоус О. подав відзив на касаційну скаргу ТОВ «Агро-торгівельна фірма «Агро-Діло», в якому просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржене рішення без змін. Відзив мотивований безпідставністю вимог касаційної скарги, оскільки спір повинен розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 серпня 2018 року справу призначено до судового розгляду, а ухвалою від 17 жовтня 2018 року справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду з посиланням на частину шосту статті 403 ЦПК України, яка передбачає, що справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
Ухвалою ВеликоїПалати Верховного Суду від 29 жовтня 2018 року справу прийнято для продовження розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами, у порядку письмового провадження.
Позиція Великої Палати Верховного Суду
Велика Палата Верховного Суду, заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені в касаційних скаргах доводи та матеріали справи, вважає, що касаційні скарги задоволенню не підлягають з огляду на таке.
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставою касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Стосовно посилання заявників у касаційних скаргах на порушення апеляційним судом правил предметної юрисдикції, яке, на їх думку, полягає в тому, що суд зробив помилковий висновок, що спір має розглядатися у порядку цивільного судочинства, слід зазначити наступне.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
У статті 124 Конституції України закріплено, щоправосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
У статті 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII«Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
З метою якісної та чіткої роботи судо