ПОСТАНОВА
Іменем України
13 лютого 2019 року
м. Київ
справа №820/1855/17
адміністративне провадження №К/9901/141/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючої судді - Желтобрюх І.Л.,
суддів: Данилевич Н.А., Смоковича М.І.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 (колегія суддів у складі: Перцової Т.С., Жигилія С.П., Дюкарєвої С.В.) у справі № 820/1855/17 за позовом ОСОБА_4 до Атестаційної комісії № 23 Головного управління Національної поліції в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області про скасування наказу, висновку, поновлення на посаді,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Атестаційної комісії № 23 Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - відповідач-1, Атестаційна комісія № 23), Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - відповідач-2), в якому просив:
- скасувати висновок Атестаційної комісії № 23 від 12.04.2017, яким позивача визнано таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
- скасувати наказ ГУНП в Харківській області № 246 о/с від 25.04.2017 в частині переміщення позивача на посаду поліцейського відділення № 2 взводу № 3 роти № 2 батальйону конвойної служби ГУНП в Харківській області через службову невідповідність за пунктом 3 частини першої статті 65 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII);
- поновити його на посаді поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Харківській області.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов задоволено: скасовано висновок Атестаційної комісії № 23 від 12.04.2017, прийнятий стосовно позивача, зазначений в розділі IV «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; скасовано наказ ГУНП в Харківській області № 246 о/с від 25.04.2017 в частині переміщення ОСОБА_4 на посаду поліцейського відділення № 2 взводу № 3 роти № 2 батальйону конвойної служби ГУНП в Харківській області через службову невідповідність за пунктом 3 частини першої статті 65 Закону № 580-VIII; поновлено позивача на посаді поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Харківській області з 25.04.2017. Постанова в частині поновлення на посаді звернута до негайного виконання.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом ГУНП в Харківський області від 07.11.2015 № 20 о/с відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону № 580-VIII позивача, як такого, що прибув з Міністерства внутрішніх справ, призначено з присвоєнням спеціального звання старший сержант поліції в порядку переатестування на посаду поліцейського батальйону поліції особливого призначення (м. Харків) ГУНП в Харківській області.
Наказом ГУНП в Харківській області від 20.12.2016 № 559 о/с позивача у зв'язку з реорганізацією, на підставі наказів Національної поліції України від 24.10.2016 № 1053 дск «Про організаційно-штатні зміни в ГУНП в Харківській області» та від 02.11.2016 № 1143 «Про організаційно-штатні зміни в ГУНП в Харківській області» позивача переміщено на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Харківській області, звільнивши з посади поліцейського батальйону поліції особливого призначення (м. Харків) ГУНП в Харківській області.
З метою організаційного та матеріально-технічного забезпечення атестування поліцейських ГУНП в Харківській області, які претендують на вищі посади, ГУНП в Харківській області видано наказ від 14.11.2016 № 1174, яким наказано провести атестування поліцейських ГУНП в Харківській області та підпорядкованих підрозділів, які претендують на призначення на вищі посади, атестаційною комісією ГУНП, починаючи з моменту затвердження персонального складу комісії.
Наказом ГУНП в Харківській області від 13.12.2016 № 1287 внесено зміни до наказів ГУНП в Харківській області від 14.11.2016 № 1174 та від 09.12.2016 № 1271.
12.04.2017 Атестаційної комісією № 23 проведено атестацію позивача, за результатами якої комісією прийнято рішення про невідповідність позивача займаній посаді та необхідність переміщення його на нижчу посаду через службову невідповідність. Прийняте атестаційною комісією рішення зафіксовано в протоколі ОП № 835 від 12.04.2017.
Наказом начальника ГУНП в Харківській області від 25.04.2017 № 246 о/с старшого сержанта поліції ОСОБА_4 переміщено на посаду поліцейського відділення № 2 взводу № 3 роти № 2 батальйону конвойної служби ГУНП в Харківській області згідно пункту 3 частини першої статті 65 Закону № 580-VIII на підставі висновку Атестаційної комісії № 23 від 12.04.2017 та рапорту ОСОБА_4 від 21.04.2017.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з правомірності проведення атестування позивача, обґрунтованості оскаржуваного висновку Атестаційної комісії № 23 про невідповідність ОСОБА_4 займаній посаді та, як наслідок відсутність підстав для скасування наказу № 246 о/с від 25.04.2017 про переміщення позивача на нижчу посаду.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав до скасування рішення суду першої інстанції та задоволення позовних вимог, виходячи з того, що позивача протиправно переміщено на нижчу посаду на підставі висновків, прийнятих за наслідком проведеної атестації, яка призначена та проведена з порушеннями норм діючого законодавства України.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції відповідач-2 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Вимоги касаційної скарги обґрунтовано тим, що призначення на посаду поліцейського не виключає можливості проведення атестування для визначення відповідності займаній посаді або можливості призначення на вищу посаду, оскільки згодом деякі працівники можуть як підвищувати свій освітній та кваліфікаційний рівень, та і знижувати. Вважає, що суд дійшов до помилкового висновку, що проведення атестування поліцейських здійснюється лише з підстав, зазначених у частині другій статті 57 Закону № 580-VIII. Разом з тим, суд апеляційної інстанції в порушення частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України, в редакції, чинній до 15.12.2017) при ухваленні судового рішення не перевірив повноваження членів комісій при проведенні атестування поліцейських, визначені у розділах ІІІ та IV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2015 № 1465 (далі - Інструкція № 1465). Надаючи оцінку рішенню атестаційної комісії суд фактично втрутився в реалізацію повноважень колегіального органу (в його дискреційні повноваження) та на порушення статті 162 КАС України (в редакції, чинній до 15.12.2017), прийняв нове рішення про відповідність кандидатури позивача займаній посаді.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав до задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом № 580-VIII.
Порядок призначення на посади поліцейських працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, визначений у пункті 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII.
Так, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Отже, пунктом 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII не передбачено проведення атестування чи переатестування працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції.
Вимоги до кандидатів на службу в поліції, а також обмеження, пов'язані зі службою в поліції, визначені у статтях 49, 61 Закону № 580-VIII. До таких вимог належать, зокрема: досягнення 18 років, наявність повно