У Х В А Л А
11 лютого2019 року
м. Київ
Справа № 800/466/17
Провадження № 11-1315заі18
Суддя Великої Палати Верховного Суду Прокопенко О. Б.,
перевіривши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_3 на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року у справі № 800/466/17 за позовом ОСОБА_3 до Вищої ради юстиції (на сьогодні - Вища рада правосуддя) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,до Верховної Ради України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції із зазначеними позовами.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 23 жовтня 2018 року не прийняв відмову ОСОБА_3 та його представника - ОСОБА_4 від позову до Верховної Ради України про стягнення матеріальної шкоди в розмірі
1 269 863,8 грн та моральної - в розмірі 1 699 907,9 грн і заяву ОСОБА_3 в цій частині повернув позивачеві.
Не погоджуючись із таким рішенням суду, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу.
Положеннями частини п'ятої статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) визначено, що судом апеляційної інстанції у справах, зокрема, щодо законності актів, дій чи бездіяльності Вищої ради правосуддя, Верховної Ради України є Велика Палата Верховного Суду.
Відповідно до частини третьої статті 292 КАС ВеликаПалата Верховного Суду переглядає в апеляційному порядку судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним як судом першої інстанції.
Однак подана апеляційна скарга в частині оскарження зазначеної ухвали не відповідає вимогам статті 296 КАС.
Так, відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 296 КАС до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно із частиною другою статті 132 КАС розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
На підставі підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI«Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI)за подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1762 грн.
З огляду на наведені вище норми законодавства за подання апеляційної скарги на ухвалу суду скаржник повинен сплатити судовий збір у розмірі 1762 грн.
Проте ОСОБА_3 не надав до суду документ про сплату судового збору за подання апеляційної скарги.
Натомість в апеляційній скарзі міститься клопотання про звільнення від сплати судового збору, умотивоване фінансовою неспроможністю скаржника.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно із частиною першою статті 8 Закону № 3674-VI, ураховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позива