ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2019 року
м. Київ
Справа № 23/553
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Погребняка В.Я. - головуючий, Білоуса В.В., Катеринчук Л.Й.
за участі секретаря судового засідання Співака С.В.
учасники справи:
боржник - Дочірнє підприємство виробничо-збутового підприємства "Нафтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України",
представник боржника - Черпак А.Ю. (довіреність від 30.01.2016),
ініціюючий кредитор - Відкрите акціонерне товариство "Кривий Ріг Цемент",
представник кредитора - не з'явився,
ліквідатор ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України" арбітражний керуючий Білий Владислав Валерійович - не з'явився,
заявник касаційної скарги - Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України",
представник - Саранюк В.М. (довіреність № 14-216 від 22.11.2018),
розглянувши касаційну скаргу
Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на ухвалу Господарського суду міста Києва від 12.07.2018
у складі судді: Пасько М.В.
та постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2018
у складі колегії суддів: Верховець А.А. (головуючий), Пантелієнко В.О., Остапенко О.М.
у справі за заявою
Відкритого акціонерного товариства "Кривий Ріг Цемент"
до Дочірнього підприємства виробничо-збутового підприємства "Нафтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст вимог
1. Відкрите акціонерне товариство "Кривий Ріг Цемент" (далі - ВАТ "Кривий Ріг Цемент", кредитор) звернулось до Господарського суду міста Києва з заявою про порушення справи про визнання Дочірнього підприємства виробничо-збутове підприємство "Нафтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України", боржник) банкрутом, оскільки останній неспроможний сплатити борг.
2. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.08.2003 порушено провадження у справі № 23/553.
3. 01.10.2003 в газеті "Урядовий кур'єр" опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство Дочірнього підприємства виробничо-збутове підприємство "Нафтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" № 183.
4. 25.12.2003 ухвалою попереднього засідання у справі № 23/553 (залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.02.2005 та постановою Вищого господарського суду України від 17.05.2005) затверджено реєстр вимог кредиторів ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України".
5. Постановою Господарського суду міста Києва від 23.07.2008 у цій справі ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України" визнано банкрутом. В ході здійснення ліквідаційної процедури неодноразово змінювались ліквідатори боржника.
6. 14.02.2018 ліквідатором банкрута подано до суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс. 07.03.2018 ліквідатор подав уточнення до звіту.
Короткий зміст оскаржуваної ухвали суду першої інстанції
7. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.07.2018 затверджено звіт ліквідатора; затверджено ліквідаційний баланс станом на 12.07.2018; ліквідовано банкрута - ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України", як юридичну особу у зв'язку з банкрутством; провадження у справі № 23/553 закрито.
8. Суд першої інстанції виходив зі Звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, на підставі яких встановлено, що вимоги кредиторів, які визнані судом та включені до реєстру вимог кредиторів, не задоволені, у зв'язку з тим, що ліквідатором не виявлено достатньо майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси для погашення кредиторських вимог.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
9. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2018 апеляційну скаргу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" залишено без задоволення, ухвалу Господарського суду міста Києва від 12.07.2018 у справі № 23/553 залишено без змін.
10. Погодившись з рішенням суду першої інстанції, апеляційний господарський суд вказав на те, що провадження у справі про банкрутство ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України" триває вже більше 15 років, ліквідатором було вчинено комплекс заходів з організації ліквідаційної процедури, а саме щодо отримання документів та інформації від попередніх ліквідаторів, здійснено пошук можливого наявного майна банкрута, шляхом направлення відповідних запитів та отримання на них відповідей, направлення інформації щодо емітентів і боржників, виїздів за їх місцезнаходженням та ін., в результаті вжитих ліквідатором заходів встановлено, що у ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України" відсутні майнові активи, за рахунок яких можливо здійснити розрахунок з кредиторам, жодних зауважень (заперечень) станом на дату затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута щодо затвердження цих документів до суду першої інстанції не надходило.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
11. Не погоджуючись з ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.07.2018 та постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2018, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" звернулося з касаційною скаргою про скасування оскаржених судових актів, з вимогою поновити провадження у справі № 23/553 та направити справу для подальшого розгляду до Господарського суду м. Києва на стадію ліквідаційної процедури.
КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ
12. Ухвалою від 22.11.2018 Верховний Суд, у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Погребняка В.Я. (головуючий), Білоуса В.В., Катеринчук Л.Й. (визначеній за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями, Протокол від 26.10.2018), прийняв справу № 23/553 Господарського суду м. Києва до провадження; відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ПАТ "НАК "Нафтогаз України"; призначив розгляд справи № 23/553 на 22.01.2019.
13. 22.12.2018 до Верховного Суду від арбітражного керуючого Куделі М.О. надійшов Відзив на касаційну скаргу з запереченнями проти вимог та доводів скаржника, з проханням ухвалу господарського суду м. Києва від 12.07.2018 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2018 у справі № 23/553 залишити без змін.
14. В судовому засіданні 22.01.2019 оголошено перерву до 29.01.2019, про що прийнято відповідну ухвалу.
15. Представник ПАТ "НАК "Нафтогаз України" в засіданні суду касаційної інстанції повністю підтримав вимоги касаційної скарги, з підстав наведених у ній, просив Суд скасувати ухвалу Господарського суду м. Києва від 12.07.2018 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2018, поновити провадження у справі № 23/553 та направити справу для подальшого розгляду до Господарського суду м. Києва на стадію ліквідаційної процедури.
16. Представник ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України" в судовому засіданні проти вимог та доводів скаржника та його представника заперечив, з підстав наведених у Відзивах арбітражного керуючого Куделі М.О. на касаційну скаргу, просив Суд ухвалу господарського суду м. Києва від 12.07.2018 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2018 у справі № 23/553 залишити без змін.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи скаржника (ПАТ "НАК "Нафтогаз України")
17. В обґрунтування заявлених вимог, скаржник посилається на те, що, при прийнятті оскаржених судових рішень, як судом першої, так і апеляційної інстанцій, не досліджено факт наявності чи відсутності майна у боржника, які саме дії було зроблено ліквідатором під час ліквідаційної процедури для виявлення або підтвердження факту наявності чи відсутності майна у боржника та не були дослідженні всі фактичні обставини справи; не було дослідження повноту вжиття заходів, зокрема щодо оскарження ліквідатором дій слідчих органів щодо списання звернення ліквідатора до справи; не досліджено повною мірою вжиття ліквідатором можливих заходів щодо пошуку емітентів, відтак, порушено приписи ст. 86 ГПК України.
Доводи боржника, в особі ліквідатора (ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України")
18. Арбітражний керуючий Куделя М.О. (у відзиві на касаційну скаргу) та представник боржника у судовому засіданні доводять, що, виконуючи свої обов'язки та користуючись правами, наданими арбітражному керуючому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатором було вчинено комплекс заходів з організації ліквідаційної процедури, а саме щодо отримання документів та інформації від попередніх ліквідаторів, здійснено пошук можливого наявного майна банкрута, шляхом направлення відповідних запитів та отримання на них відповідей, направлення інформації щодо емітентів і боржників, виїздів за їх місцезнаходженням, інше.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції
Відповідно до ст. 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
20. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій
З 19.01.2013 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 4212-VI від 22.12.2011.
Відповідно до п. 11 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011 № 4212-VI, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких відкрито після набрання чинності цим Законом.
Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом.
Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури".
Як встановлено судами попередніх інстанцій, провадження у справі № 23/553 про банкрутство ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України" порушено 21.08.2003, постановою Господарського суду міста Києва від 23.07.2008 у цій справі ДП ВЗП "Нафтогаз" НАК "Нафтогаз України" визнано банкрутом, таким чином, в даному випадку застосуванню підлягають норми Закону України "П