1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 року

м. Київ

Справа № 916/82/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Мачульського Г.М. - головуючого, Кушніра І.В., Краснова Є.В.

за участю секретаря судового засідання - Лихошерст І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Дочірнього підприємства "Пансіонат "Енергетик" на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.11.2018 (головуючий суддя - Лавриненко Л.В., судді: Аленін О.Ю., Філінюк І.Г.) та на рішення Господарського суду Одеської області від 21.06.2018 (суддя Власова С.Г.)

за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави, в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області

до 1. Комунального підприємства Новоселівської сільської ради "Регіональне бюро державної реєстрації"; 2. Дочірнього підприємства "Пансіонат "Енергетик"

про скасування рішення державного реєстратора

за участю:

прокурора: Савицька О.В. (посвідчення від 04.02.16),

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Одеської області (далі - прокурор) звернувшись в суд з позовом в інтересах держави в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (далі - позивач), просив скасувати рішення державного реєстратора про реєстрацію за Дочірнім підприємством "Пансіонат "Енергетик" (далі - відповідач-2) права власності на об'єкти нерухомого майна, а саме будівлі та споруди пансіонату «Енергетик», загальною площею 1165,5 кв. м, які розташовані за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Лебедівка, вул. Центральна, буд. 20.

В обґрунтування позову прокурор вказував на те, що Комунальним підприємством Новоселівської сільської ради "Регіональне бюро державної реєстрації" (далі - відповідач-1) безпідставно проведено державну реєстрацію права власності за відповідачем-2 на самочинно збудовані об'єкти, які не введено в експлуатацію у встановленому законом порядку, а також тимчасові споруди, які взагалі не підлягають державній реєстрації, чим порушено порядок реєстрації права власності на новостворені об'єкти нерухомого майна.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 21.06.2018, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.11.2018, позов задоволено, вирішено питання про розподіл судових витрат.

Свої висновки суди мотивували тим, що відповідачем-1 проведено державну реєстрацію прав власності на спірні об'єкти нерухомого майна за відсутності документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

У касаційній скарзі відповідач-2 просить рішення та постанову у справі скасувати та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Ці вимоги мотивовано невірним обранням прокурором особи в інтересах якої слід було заявляти даний позов, незастосуванням судами законодавства, що діяло на час будівництва спірних об'єктів нерухомості, помилковістю висновків про скасування рішення реєстратора в цілому.

Відповідачем-2 надіслано до суду касаційної інстанції 29.01.2019 додаткові пояснення до касаційної скарги, які за своєю суттю є доповненнями до касаційної скарги.

Відповідно до приписів частини 1 статті 298 Господарського процесуального кодексу України особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження.

Згідно положень частини 1 статті 118 вказаного Кодексу право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку (ч.1). Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ч.2).

Отже скористатися таким правом на подачу доповнень до касаційної скарги, зокрема, шляхом подання додаткових пояснень, особа може лише упродовж вказаного строку, а суд касаційної інстанції не уповноважений під час розгляду касаційної скарги змінювати такий строк.

За вказаних обставин такі доповнення до касаційної скарги судом касаційної інстанції залишаються без розгляду.

У відзиві на касаційну скаргу прокурор просить касаційну скаргу залишити без задоволення з підстав її необґрунтованості, а оскаржувані судові рішення, як законні та такі, що відповідають обставинам справи, залишити без змін.

Переглянувши у касаційному порядку на підставі встановлених фактичних обставин справи судові рішення, враховуючи встановлені Господарським процесуальним кодексом України межі такого перегляду, суд касаційної інстанції виходить із наступного.

Судами у справі встановлено, що 20.05.1998 Виконавчим комітетом Львівської міської ради проведено державну реєстрацію юридичної особи - Дочірнього підприємства «Пансіонат «Енергетик» про що видано свідоцтво серії А01 №778219. Відповідачеві-1 17.06.1998 видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №18065345.

23.08.2004 директор Дочірнього підприємства «Пансіонат «Енергетик» звернувся з листом № 58-Л до голови Татарбунарської районної державної адміністрації з проханням направити державної комісію про прийому в експлуатацію закусочної та санітарно-гігієнічного комплексу пансіонату, що складається з туалету, умивальника, душової та вигрібної ями.

24.09.2004 комісією Татарбунарської районної державної адміністрації затверджено акт № 5 про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації.

Згідно рішення державної технічної комісії закусочна на 30 посадочних місць на курорті «Лебедівка» - курорт ДП «Пансіонат «Енергетик», готова до введення в експлуатацію.

Відповідно до рішення державної технічної комісії - туалет, душова, вигрібна яма/курорт ДП «Пансіонат «Енергетик» готові до введення в експлуатацію.

Розпорядженням Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області «Про затвердження актів державної технічної комісії з прийняття в експлуатацію об'єктів соціальної сфери» від 03.11.2004 №512/А-2004 затверджено акти державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію: закусочної на 30 місць пансіонату «Енергетик ВАТ «Львів ТЕП» на курорті Лебедівка; санітарно-гігієнічного комплексу пансіонату «Енергетик» ВАТ «Львів ТЕП» на курорті Лебедівка.

Встановлено і те, що 13.08.2007 між Тузлівською сільською радою (Орендодавець) та Дочірнім підприємством «Пансіонат «Енергетик» ВАТ «Львівтеп» Відкритого Акціонерного Товариства «Науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «Львівтеплоелектропроект» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки.

На виконання пункту 1 наведеного договору, орендодавець на підставі рішення Тузлівської сільської ради від 25.04.2007 № 195-V передав за актом від 13.08.2007, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку із земель рекреаційного призначення в межах населеного пункту Лебедівка, Тузлівської сільської ради, Татарбунарського району, Одеської області.

Пунктами 2.1., 2.2., 3 договору оренди сторонами погоджено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,935 га, що визначена на плані земельної ділянки, який є невід'ємною частиною цього договору (п.2.1). Цільове призначення земельної ділянки - експлуатація та обслуговування пансіонату «Енергетик» (п.2.2.). Договір укладений на 25 (двадцять п'ять) років починаючи з дати його реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.3).

Листом від 13.03.2012 директор Дочірнього підприємства «Пансіонат «Енергетик» звернувся до Голови Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про присвоєння юридичної адреси будівлям та спорудам Пансіонату «Енергетик», що належать ДП «Пансіонат «Енергетик» та знаходяться на території Тузлівської сільської ради у селі Лебедівка Татарбунарського району Одеської області.

Рішенням виконавчого комітету Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області від 29.03.2012 № 30 присвоєно юридичну адресу (поштову адресу) ДП «Пансіонат «Енергетик», який розташований за адресою: вул. Центральна, буд. 20, н.п. Лебедівка, Татарбунарського району, Одеської області.

Листом від 11.08.2017 № 127 директором Татарбунарського районного бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості повідомлено Прокуратуру Одеської області, що за даними БТІ по Татарбунарському району станом на 31.12.2012 право власності на нерухоме майно за: ДП «Пансіонат Енергетик»; ПП «Юридично-консалтингова компанія «Аргумент-Плюс» за адресою: вул. Центральна, буд. 1, в селі Лебедівка Татарбунарського району Одеської області, не зареєстроване.

Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 07.11.2017 № 102955636, об'єктом нерухомого майна є: будівлі та споруди пансіонату «Енергетик», загальною площею 1165,5 кв. м.

Адресою об'єкту нерухомого майна є: Одеська обл., Татарбунарський район, с. Лебедівка, вулиця Центральна, будинок 20.

Згідно з додатковими відомостями, що містяться в Державному реєстрі речових прав, будівлі та споруди пансіонату «Енергетик» в цілому складаються з:

- будинку відпочинку літера «А», загальною площею 139,2 кв. м.;

- складу-пральні літера «Д», загальною площею 30,3 кв. м.;

- складу літера «М1», загальною площею 21,0 кв. м.;

- клубу літера «М2», загальною площею 150,8 кв. м.;

- їдальні літера «Н», загальною площею 558,8 кв. м.;

- будинку відпочинку літера «П», загальною площею 144,3 кв. м.;

- закусочної літ. «Ч1», загальною площею 76,1кв. м.;

- туалету літ. «Ю1» , загальною площею 16,0 кв. м.;

- умивальнику лті. «Ю», загальною площею 29,0 кв. м.;

- будівель тимчасового характеру: будинки відпочинку літера «Б», «Б1», «Б2», «В», «B1», «В2», «Г», «Г1», «Г2», «Д1», «Є», «Є1», «Є2», «Е», «Ж», «Ж1», «Ж2», «З», «З1», « 32», «І», «I1». «І2», «К», «K1», «К2», «H1», «Н2», «Н3», «О», «О1», « 02», «П1», «П2», «Р», «P1», «Р2», «С», «C1», «С2», «Т», «T1», «Т2», «У», «Ф», «Ф1», «Ф2», «X», «X1», «Х2», «Ц1», «Ц2», «Ч»;

- складів: літери «Л», «Л1», «Л2»;

- навісів літери «М», «Ч2»;

- адміністративних будівель літера «С2»;

- медпункту літера «Ц»;

- споруд № 1-17.

Власник: Дочірнє підприємство «Пансіонат «Енергетик», код ЄДРПОУ 25552829; номер запису про право власності: 21792479; дата та час державної реєстрації: 04.08.2017; державний реєстратор: Алексєєнко Віолетта Анатоліївна, Комунальне підприємство Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації».

Як встановлено судами зі змісту Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 07.11.2017 № 102955636 підставою виникнення права власності зазначено наступні документи: лист ВАТ «Львівтеплоелектропроект» від 24.04.2011р. № 01-16/266, протокол загальних зборів учасників Приватного підприємства «Юридично-консалтингова компанія «Аргумент плюс», розпорядження Татарбунарської районної державної адміністрації від 03.11.2004 № 512/А-2004, Акт державної технічної комісії щодо готовності закінченого будівництвом об'єкта експлуатації, серія та номер: б/н, виданий 27.09.2004, видавник ДП «Пансіонат «Енергетик» ОАО «Львів ТЄП» і комісія; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 30, видане 29.03.2012, видавник: Виконавчий комітет Тузлівської сільської ради.

Листом від 25.10.2017 №10-15-08-12757/2-17 Головного управління Держгеокадастру в Одеській області проінформовано Прокуратуру Одеської області, що за інформацією Відділу у Татарбунарському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, згідно наявних у Відділі Книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі та інших примірників державних актів станом на 31.12.2012 на вказану у запиті земельну ділянку, що розташована за адресою: вул. Центральна, 20, с. Лебедівка, Татарбунарський район, Одеська область (кадастровий номер: 5125085600:04:001:0270), зареєстровано право оренди за ДП «Пансіонат енергетик» ВАТ «Львівтеп».

Листом Татарбунарської районної державної адміністрації від 07.11.2017 № 2680/01-22/3631 повідомлено, що станом на 01.11.2017 містобудівна документація (містобудівні обґрунтування, детальні плани території тощо) та дозвіл на виконання будівельних робіт за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Лебедівка, вул. Центральна, 20, відсутні.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: Одеська обл., Татарбунарський район, с. Лебедівка, вул. Центральна, буд. 20 Татарбунарською районною державною адміністрацією не надавалися.

Зазначеним листом Татарбунарська районна державна адміністрація Одеської області надала Прокуратурі Одеської області копії наступних документів: викопіювання з генерального плану забудови з розшифровками умовних позначень щодо земельної ділянки за адресою: Одеська обл., Татарбунарський район, с. Лебедівка, вул. Центральна, 20, на якій розташовані будівлі та споруди пансіонату «Енергетик»; розпорядження голови Татарбунарської районної державної адміністрації від 03.11.2004 №512/А-2004 «Про затвердження актів державної технічної комісії з прийняття в експлуатацію об'єктів соціальної сфери»; акти державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації.

Предметом даного позову є правомірність рішення державного реєстратора про реєстрацію за відповідачем-2 права власності на об'єкти нерухомого майна, а саме будівлі та споруди пансіонату «Енергетик», загальною площею 1165,5 кв.м, які розташовані за адресою: Одеська область, Татарбунарський район, с. Лебедівка, вул. Центральна, буд. 20.

Підставою цих вимог визначено те, що вказаний об'єкт нерухомого майна є об'єктом самочинного будівництва, оскільки його побудовано без документів, які дозволяють виконувати будівельні роботи, а тому, враховуючи наявність у Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повноважень на вжиття заходів щодо усунення можливих порушень вимог містобудівного законодавства, останній повідомлений про викладені факти з метою вжиття відповідних заходів реагування. Враховуючи відсутність належного реагування з боку позивача на вказані обставини, прокурором заявлено даний позов.

Приймаючи оскаржувані судові рішення про задоволення позову, суди свої висновки мотивували доведеністю позовних

................
Перейти до повного тексту