ПОСТАНОВА
Іменем України
07 лютого 2019 року
Київ
справа №705/4206/15-а
адміністративне провадження №К/9901/6078/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП) «Родниківка» на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року (судді Вівдиченко Т.Р., Бєлова Л.В., Міщук Т.С.) у справі № 705/4206/15-а за позовом КСП «Родниківка» до голови Уманської районної державної адміністрації Черкаської області, Уманської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - голова РДА; РДА відповідно), третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
КСП «Родниківка» звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати рішення голови РДА від 12 червня 2015 року №01-01-17/2619 про відмову у наданні дозволу та видачі, реєстрації сертифікатів на право власності на земельну частку (пай) земель, які знаходяться у постійному користуванні КСП «Родниківка» (далі - Спірне рішення); зобов'язати голову РДА видати розпорядження щодо видачі та реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП «Родниківка», відповідно до списку осіб, затверджених протоколом комісії з розпаювання землі КСП «Родниківка» від 26 травня 2015 року № 1; визнати право на земельну частку (пай) осіб з числа працівників, пенсіонерів та прирівняних до них осіб підприємства, внесених до списку, затвердженого протоколом комісії з розпаювання землі КСП «Родниківка» від 26 травня 2015 року № 1.
Вимоги мотивували тим, що КСП «Родниківка» створене за рішенням загальних зборів членів трудового колективу, що підтверджується протоколом від 07 листопада 2014 року № 1.
Згідно з пунктом 1.4 статуту КСП «Родниківка» є правонаступником усіх прав та обов'язків реорганізованого шляхом перетворення державного підприємства «Родниківка».
08 червня 2015 року голова КСП «Родниківка» звернувся до РДА із заявою про надання дозволу та видачу сертифікатів на право власності на земельну частку (пай) щодо земельних ділянок, які знаходяться у постійному користуванні підприємства.
Листом від 12 червня 2015 року № 01-01-17/2619 голова РДА відмовив у задоволенні заяви.
Вважаючи Спірне рішення незаконним, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.
Уманський міськрайонний суд Черкаської області постановою від 07 вересня 2015 року позов задовольнив повністю.
Постановляючи таке рішення, суд виходив з того, що члени колективних сільськогосподарських підприємств, які на час набрання чинності Земельним кодексом України не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, передбаченому статтями 25, 118 цього Кодексу. Оскільки позивач звернувся до суду з метою захисту прав та інтересів трудового колективу КСП «Родниківка», рішення голови РДА про відмову у видачі сертифікатів на право на земельну частку (пай) є протиправним.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 12 листопада 2015 року постанову суду першої інстанції скасував та постановив нове рішення - про відмову у задоволенні позовних вимог.
КСП «Родниківка» подало касаційну скаргу, в якій просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Обґрунтовуючи незгоду послалося на те, що Спірне рішення порушують права членів підприємства, оскільки вони були позбавлені можливості володіти та користуватись земельною ділянкою. Вважає, що голова РДА прийняв рішення в межах наданих йому повноважень, тому твердження суду про належність його до роз'яснень земельного законодавства є помилковим.
На касаційну скаргу РДА надіслало відзив, в якому просить відмовити у її задоволенні та залишити в силі рішення суду апеляційної інстанції.
Верховний Суд переглянув судові рішення в межах доводів касаційної скарги і дійшов висновку про таке.
Відповідно до пунктів 1, 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» (далі - Указ № 720/95) встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі, створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
У пункті 5 цього Указу передбачено, що видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією. Даний сертифікат є основним документом, що посві