ПОСТАНОВА
Іменем України
07 лютого 2019 року
Київ
справа №712/2147/17
адміністративне провадження №К/9901/16516/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Гімона М.М., Стародуба О.П.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №712/2147/17
за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 10 травня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Токової С.Є., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Костюк Л.О., суддів: Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
в с т а н о в и в :
У лютому 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та сплатити недораховані пенсійні виплати, починаючи з 30.01.2017.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 10 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2017 року, позов задоволено.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС та належить до 2 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 17.11.1997, виданого Черкаською обласною державною адміністрацію.
З 5 січня 2016 року позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
30 січня 2017 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області із заявою про перерахунок, нарахування та виплату пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 цього Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 14.02.2017 Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії з тих підстав, що норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в частині визначення права на пенсію, однак статтею 55 даного Закону передбачено, що призначення та виплата пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому його пенсію обчислено за нормами чинного законодавства та підстав для перегляду доплати за понаднормативний стаж відсутні.
Вважаючи таке рішення необґрунтованим, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суди дійшли висновку про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Тобто, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права. Зазначає, що пенсія обрахована правильно у відповідності до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням коефіцієнту стажу та середньомісячного заробітку.
У поданих запереченнях позивач просить відмовити у з