1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

05 лютого 2019 року

м. Київ

справа №808/360/16

адміністративне провадження №К/9901/8015/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),

суддів: Стародуба О.П., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2016 року (головуючий суддя: Дадим Ю.М., судді: Уханенко С.А., Богданенко І.Ю.) у справі №808/360/16 за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2016 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі по тексту - відповідач-1), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича (далі по тексту - відповідач-2), в якому просила:

- визнати протиправною відмову відповідача щодо не включення позивача до переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати відповідача-2 включити позивача до переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язати відповідача-1 прийняти рішення про включення позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Вимоги адміністративного позову мотивовано тим, що позивач є вкладником ПАТ «Банк Камбіо» у розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Жодних повідомлень про визнання нікчемним договору банківського вкладу та договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку позивачем не отримувалось. Наявність зареєстрованого кримінального провадження за фактом вчинення службовими особами ПАТ «Банк Камбіо» злочину не може слугувати достатньою підставою для не включення її до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, оскільки такої підстави для виключення вкладника з переліку вкладників як наявність кримінального провадження, приписи Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не містять. При цьому кримінальні провадження порушені щодо посадових осіб банку, що не може свідчити про наявність протиправних дій з боку позивача.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року адміністративний позов було задоволено. Визнано протиправною відмову Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка В.І. щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка В.І. включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2016 року апеляційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» Додусенко Володимира Івановича - задоволено. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року у справі № 808/360/16 - скасовано та прийнято нову. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено.

Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили, що 18 вересня 2014 року між ПАТ «Банк Камбіо» (банк) та ОСОБА_1 (вкладник) укладено договір №ЗФ-05/1302-1 строкового банківського вкладу (депозиту) «Classic» в іноземній валюті, зі сплатою процентів наприкінці строку, без права поповнення.

Відповідно до умов даного договору банк приймає від позивача грошову суму в розмірі 11000,00 євро та відкриває вкладний (депозитний) рахунок - НОМЕР_1. Строк розміщення вкладу складає 63 дні з 18 вересня 2014 року по 20 листопада 2014 року.

18 вересня 2014 року, на виконання умов вищезазначеного договору, позивачем перераховано грошові кошти в розмірі 11000,00 євро до відділення ПАТ «Банк Камбіо» на відповідний рахунок, що підтверджується копією платіжного доручення від 18 вересня 2014 року №2.

Постановою Правління Національного банку України від 25 вересня 2014 року № 603/БТ ПАТ «Банк Камбіо» віднесено до категорії проблемних.

Постановою Правління Національного банку України від 04 грудня 2014 року № 782 ПАТ «Банк Камбіо» віднесене до категорії неплатоспроможних.

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду №140 від 04 грудня 2014 року у ПАТ «Банк Камбіо» запроваджено тимчасову адміністрацію з 05 грудня 2014 року по 04 березня 2015 року.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 27 лютого 2015 року № 144 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», виконавчою дирекцією Фонду 02 березня 2015 року прийнято рішення №46 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначено Уповноважену особу Фонду на ліквідацію Додусенка Володимира Івановича.

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №212 від 22 лютого 2016 року, продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» на два роки по 01 березня 2018 року та продовжено повноваження ліквідатора ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка В.І. до 01 березня 2018 року включно.

17 березня 2015 року позивач звернулась до ПАТ «Банк Камбіо» з листом, в якому просила повідомити про можливість отримання коштів за договором банківського вкладу №ЗФ-05/1302-1.

Листом від 07 квітня 2015 року №19/1320 відповідач-1 повідомив позивача про те, що операції по рахунку за заявою позивача підпадають під ознаки, перелічені в статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», повідомлено про наявність кримінального провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «Банк Камбіо» злочину, передбаченого частиною другою статті 364 Кримінального кодексу України, а також зазначено, що після отримання відповіді про законність операцій по рахунку позивача, Фондом будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру.

16 листопада 2015 року позивач повторно звернулась до відповідачів з заявою, в якій просила повернути їй гарантовану суму вкладу в розмірі 200000,00 грн.

Разом з тим, листом №19/5305 від 08 грудня 2015 року позивача повідомлено про те, що операції по рахунку за заявою позивача підпадають під ознаки, перелічені в статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», повідомлено про наявність кримінального провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «Банк Камбіо» злочину, передбаченого частиною другою статті 364 Кримінального кодексу України, а також зазначено, що після отримання відповіді про законність операцій по рахунку позивача, Фондом будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру.

Задовольняючи частково вимоги адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Уповноваженою особою було порушено порядок формування переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та переліку вкладників, які не мають такого права, оскільки позивача не було віднесено до жодного з переліків. Належних доказів нікчемності укладеного позивачем з банком договору банківського вкладу не надано. Зауважено, що правочин було укладено до прийняття НБУ рішення про віднесення ПАТ «Банк Камбіо» до категорії проблемних. Посилання Уповноваженої особи на наявність кримінального провадження було визнано судом необґрунтованим, оскільки відповідачем-2 не було надано пояснень стосовно того, яким саме чином воно стосується спірних правовідносин. В той же час, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідачем було вжито дій щодо перевірки правочинів та обставин, які впливають на рішення про відшкодування коштів за рахунок Фонду, що свідчить про відсутність протиправного характеру дій Уповноваженої особи. При цьому лист відповідача-2, направлений позивачу у відповідь на її заяву про включення до Загального реєстру вкладників, свідчить не про відмову Уповноваженої особи у включенні до переліку вкладників, а про надання роз'яснень щодо підстав блокування виплат. Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідачем-2 було передано до відповідача-1 додаткову інформацію щодо включення позивача до повного переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2016 року та залишити в силі постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року, а також стягнути з відповідачів на користь позивача понесені нею судові витрати.

В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на те, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував положення статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки визначених вказаними положеннями підстав для не включення позивача до переліку вкладників не було, а наявність у відповідача-2 повноважень щодо перевірки правочинів не означає правомірності відмови у виплаті вкладу. Наголошено на тому, що позивач не має ніякого відношення до кримінальних проваджень, порушених стосовно посадових осіб банку, при цьому останні можуть тривати невизначений період, в той час, як вкладник перебуватиме у стані невизначеності. Зауважено, що включення її до переліку вкладників відбулось лише після подання адміністративного позову.

У поданих запереченнях на касаційну скаргу Уповноважена особа просила залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін, як законне та обґрунтоване. Зауважено, що позивачем оскаржувалась бездіяльність відповідача-2, що не відповідає дійсності, оскільки останнім виконувались усі дії у рамках чинного законодавства.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад, відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

Суд касаційної інстанції зауважує, що підставою для поширення на особу гарантій, передбачених Законом №4452-VI щодо відшкодування вкладу, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім'я, тоб

................
Перейти до повного тексту