У Х В А Л А
4 лютого 2019 року
м. Київ
Справа № 552/2232/18
Провадження № 14-47цс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Лященко Н. П.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» про захист прав споживача, визнання права та зобов'язання подати інформацію, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Полтавської області від 1 серпня 2018 року (судді Дорош А. І., Кривчун Т. О., Пікуль В. П.),
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2018 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» (далі - ПАТ «Банк Михайлівський») в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Михайлівський» (далі - уповноважена особа Фонду та Фонд відповідно), про захист прав споживача, визнання права та зобов'язання подати інформацію.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 20 червня 2018 року в задоволенні позову ОСОБА_1. відмовлено.
Постановою Апеляційного суду Полтавської області від 1 серпня 2018 року рішення Київського районного суду м. Полтави від 20 червня 2018 року скасовано, провадження у справі закрито на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України.
Закриваючи провадження у справі, апеляційний суд, виходив із того, що спір про право на відшкодування вкладу позивача за рахунок Фонду є публічно-правовим, а тому має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
У серпні 2018 року ОСОБА_1. подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просив скасувати рішення апеляційної інстанції та направити справу для продовження розгляду до цього ж суду.
Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції, закриваючи провадження у справі, дійшов помилкового висновку, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки позивач у даній справі звернувся за захистом порушених прав, що виникли із цивільних правовідносин, а саме із цивільно-правової угоди.
У вересні 2018 року ПАТ «Банк Михайлівський» в особі уповноваженої особи Фонду подало відзив на касаційну скаргу, вказуючи на те, що Фонд є державною спеціалізованою установою, що виконує функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб, уповноважена особа Фонду в цьому випадку від його імені делеговані ним повноваження щодо гарантування вкладів фізичних осіб, а тому спір стосовно формування переліку вкладників, які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та затвердження реєстру вкладників для здійснення гарантованих виплат, є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до частини шостої статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
Згідно із частинами першою та четвертою Перейти до повного тексту