РІШЕННЯ
Іменем України
29 січня 2019 року
Київ
справа №9901/870/18
адміністративне провадження №П/9901/870/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді: Білоуса О.В.
суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А., Желтобрюх І.Л., Шарапи В.М.,
секретар судового засідання - Носенко Л.О.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Бороха С.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання незаконним та скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
У листопаді 2018 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККСУ, Комісія) про визнання незаконним та скасування рішення ВККСУ від 5 жовтня 2018 року №71/вс-18 про відмову ОСОБА_1 у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, оголошеному Комісією 2 серпня 2018 року; зобов'язання відповідача допустити його до участі у конкурсі.
Ухвалою від 27 листопада 2018 року суддя-доповідач Касаційного адміністративного суду відкрив провадження у справі за вказаним позовом.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач, з-поміж іншого зазначив що оскаржуване рішення Комісії порушує його права на участь у доборі кандидатів на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду.
У судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав повністю за викладених у позовній заяві обставин та додатково пояснив, що вважає рішення відповідача протиправним, оскільки відповідав всім вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду на момент звернення із заявою про участь у конкурсі та подав до Комісії документи, передбачені частиною четвертою статті 81 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». При цьому, на думку позивача, Комісія передчасно дійшла висновку про його невідповідність вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду, передбаченим статтею 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», оскільки ця норма містить обмеження щодо призначення на посаду, а не щодо можливості участі у конкурсі на посаду судді цього суду.
У поданому відзиві на позовну заяву відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що рішення є законним та обґрунтованим.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав таку позицію, просив відмовити у задоволенні позову повністю та пояснив, що ОСОБА_1, в межах оголошеного конкурсу на зайняття 39 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, до Комісії, окрім інших документів, подано належним чином засвідчену копію трудової книжки, з якої Комісією встановлено, що він не відповідає вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду, оскільки упродовж десяти років, що передують призначенню, мав представницький мандат.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, з'ясувавши обставини, на які покликаються учасники справи, обґрунтовуючи свою позицію, дослідивши надані ними докази на підтвердження заявлених вимог та заперечень і матеріали судової справи, встановив таке.
ОСОБА_1 до Комісії, у встановлений Умовами проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду строк, для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду подано документи, передбачені статтею 81 Закону України від 2 червня 2016 року №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Закон №1402-VIII).
ВККСУ у ході перевірки документів, встановлено, що ОСОБА_1 у період з 25 квітня 2006 року по 11 листопада 2010 року обіймав посаду голови Воловецької районної ради від виборчого блоку «Блок Юлії Тимошенко». А тому, з урахуванням положень абзацу 3 пункту 1 частини четвертої статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», якими передбачено, що не може бути призначена суддею Вищого антикорупційного суду особа, яка упродовж десяти років, що передують призначенню обіймала політичні посади, мала представницький мандат, Комісія дійшла висновку, що позивач на день звернення до неї не відповідає вимогам до кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
З урахуванням вказаних обставин, Комісією 5 жовтня 2018 року прийнято оскаржуване рішення №71/вс-18, яким ОСОБА_1 відмовлено у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, оголошеному Комісією 2 серпня 2018 року.
Не погодившись з правомірністю такого рішення, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
Так, 14 червня 2018 року набрав чинності Закон України від 7 червня 2018 року №2447-VIII «Про Вищий антикорупційний суд» (далі - Закон №2447-VIII), який визначає засади організації та діяльності Вищого антикорупційного суду, спеціальні вимоги до суддів цього суду та гарантії їх діяльності.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2447-VIII, Вищий антикорупційний суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом у системі судоустрою України.
Частиною першою статті 7 Закону №2447-VIII встановлено, що суддею Вищого антикорупційного суду може бути особа, яка відповідає визначеним Конституцією України та Законом №1402-VIII вимогам до кандидатів на посаду судді, а також додатковим спеціальним вимогам, встановленим цією статтею.
Відповідно до частини третьої статті 81 Закону №1402-VIII, на посаду судді відповідного вищого спеціалізованого суду за спеціальною процедурою може бути призначена особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою чи другою статті 33 цього Закону.
Згідно із частиною першою статті 79 Закону №1402-VIII та частиною першою статті 8 Закону №2447-VIII конкурс на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України, Законом №1402-VIII, положенням про проведення конкурсу та з урахуванням передбачених статтею 8 Закону №2447-VIII особливостей.
З метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду за спеціальною процедурою кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: письмову заяву про проведення кваліфікаційного оцінювання; документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 71 цього Закону; документи, які підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених час