ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2025 року
м. Київ
справа № 420/18361/23
адміністративне провадження № К/990/14542/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року (суддя Бжассо Н.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2024 року (колегія у складі суддів Крусяна А.В., Єщенка О.В., Яковлєва О.В.)
у справі №420/18361/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. У липні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФ України в Одеській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФ України в Херсонській області, відповідач-2), в якому просила:
- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Херсонській області щодо призначення пенсії по втраті годувальника у заниженому розмірі згідно довідки грошового забезпечення від 01.08.2017 № 19/414 в сумі 4 014 грн;
- зобов`язати ГУ ПФ України в Одеській області призначити з 01.06.2023 пенсію по втраті годувальника у розмірі 30% від розміру грошового забезпечення згідно довідки від 14.05.2021 № 33/42-П-27о/п з урахуванням вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-XII), постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМ України № 988), від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова КМ України №713), від 16.09.2020 № 849 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому" (далі - Постанова КМ України №849), від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (далі - Постанова КМ України № 1381), від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова КМ України № 168) та інших доплат та виплат діючих станом на 12.05.2023, а саме: основний розмір пенсії 30% - 22 716,77 грн, доплата згідно Постанови КМУ № 713 - 2 000 грн, доплата згідно Постанови КМ України № 1381 "Діти війни" 7% від прожиткового мінімуму особі яка втратила працездатність - 146,51 грн, доплата згідно Постанови КМ України № 849 - 570 грн, доплата коефіцієнт збільшення на 2023 рік згідно Постанови КМ України № 168 - 5 010,35 грн, всього - 30 443,63 грн;
- стягнути борг несплаченої пенсії з 01.06.2023 до 31.08.2023 в сумі - 71 379,60 грн;
- зобов`язати ГУ ПФ України в Одеській області у відповідності до вимог ст. 55 Закону № 2262-ХІІ нарахувати та сплатити компенсацію втрат доходу на суму боргу з 01.06.2023 до 31.08.2023.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2022 у справі №420/18361/23, (набрало законної сили 02.11.2022) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" №33/42-П-27о/п від 14.05.2021, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, згідно з якою посадовий оклад "начальника Головного управління апарату головних управлінь Національної поліції (1 групи областей)" 5400 грн, окладу за військове (спеціальне) звання 2800грн., надбавки за стаж служби в поліції 50% - 4100грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 12300грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1080грн, премії 101,08% - 25957,34 грн, всього 51637,34 грн без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
3. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, про що 12.05.2023 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) складено відповідний актовий запис №5038.
4. 01.06.2023 ОСОБА_1 призначено пенсію в разі втрати годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 у розмірі 30% грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
5. Як вбачається з розрахунку пенсії ОСОБА_2 по втраті годувальника, загальна сума призначеної пенсії становить 6650,43 грн та складається з основного розміру пенсії 4014грн, з урахуванням доплати на 1 утриманця 6014грн; щомісячної доплати відповідно до Постанови №713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 4014; кількість утриманців: 1) - 2000грн; діти війни (з 01 по 30) дружина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 - 66,43грн; компенсаційна виплата (ПКМУ № 849 п.3) з 01.03.2022 (з 01 по 30) - 570грн.
6. При цьому, як стверджує позивач та не заперечується відповідачами, основний розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 від 01.08.2017 №19/414, в якій враховано такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням (генерал-лейтенант міліції), надбавка за стаж служби (50%) та надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%).
7. Вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо призначення їй пенсії по втрати годувальника у заниженому розмірі згідно довідки про грошове забезпечення №19/414 від 01.08.2017 в сумі 4014 грн, позивач звернулася до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
8. Позивачка покликалася на те, що відповідачем нараховано занижений розмір з розрахунку інших складових, що порушило її право на належний розмір пенсії.
9. Вважає, що основний розмір її пенсії має складати 30% - 22716,77 грн, доплата згідно постанови №713 - 2000 грн, доплата згідно постанови № 1381 "Діти війни" - 7% від прожиткового мінімуму особі, яка втратила працездатність - 146,51 грн, доплата згідно постанови № 849 - -570 грн, доплата коефіцієнт збільшення на 2023 рік (постанови № 168 -1,197) - 5010,35 грн. Усього - 30443,63 з 01.06.2023, тобто з часу виникнення права на призначення пенсії по втраті годувальника.
10. Відповідач-1 заперечував проти задоволення позовних вимог, покликався на те, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Одеській області з 01.06.2023 та отримує пенсію в разі втрати годувальника з 01.06.2023 у розмірі 30 % грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також, представник відповідача вказує щодо вимоги позивача про стягнення недоплаченої пенсії, що прийняття до уваги необґрунтовано розрахованої позивачем суми та задоволення наведеної вище позовної вимоги свідчитиме про вихід суду за межі завдань адміністративного судочинства та повноважень при прийнятті судового рішення. Звернення до негайного виконання рішення суду не може бути реалізоване в порядку п.1 ч. 1 ст. 371 КАС України, оскільки, в даному випадку, суд в межах ст. 245 КАС України, може зобов`язати вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій, однак не прийняти рішення про стягнення з Головного управління певних сум.
11. Відповідач-2 заперечував проти задоволення позовних вимог, покликався на те, що відповідно до статті 45 Закону № 2262-XII сім`ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії у разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові. Виходячи з вищевикладеного, на підставі архівної пенсійної справи померлого ОСОБА_2, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області призначено його дружині, ОСОБА_1, пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-XII.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12. Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 31.10.2023, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2024, позов задовольнив частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника при її призначенні згідно довідки про розмір грошового забезпечення №19/414 від 01.08.2017;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника ОСОБА_2 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" про розмір грошового забезпечення № 33/42-П-27о/п від 14.05.2021 з урахуванням виплачених сум;
стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2147,20 грн та витрати на правничу допомогу в розмірі 1500,00 грн;
- у задоволені іншої частини позовних вимог - відмовлено.
13. Суди виходили з того, що покійному чоловіку позивачки, ОСОБА_2, з 01.12.2019 було здійснено перерахунок та виплату його пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" про розмір грошового забезпечення № 33/42-П-27о/п від 14.05.2021 року, з урахуванням посадового окладу - 5400,00 грн, окладу за військове (спеціальне) звання - 2800,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції 50% - 4100,00 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 12300,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1080,00 грн, премії 101,08% - 25957,34 грн, тому позивачка має право на перерахунок пенсії по втраті годувальника виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" про розмір грошового забезпечення №33/42-П-27о/п від 14.05.2021.
Щодо вимог позивачки про перерахунок її пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення на 2023 рік (постанова КМУ № 168 від 24.02.2023 - 1,197, що становить 5010,35 грн), слід зазначити, що підвищення пенсії, передбачене п.1 Постанови № 168, застосовується лише до пенсіонерів, у яких право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виникло до 31.12.2022 включно.
Водночас у позивачки право на пенсію по втраті годувальника за цим законом виникло після смерті годувальника ОСОБА_2, який, згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, позивачка не має права на підвищення пенсії, передбачене п.1 Постанови №168.
Також суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині призначення позивачу пенсії з урахуванням доплати згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2023 - 2000 грн, доплати (постанова КМ України №1381 від 28.12.2011 - "Діти війни" 7% від прожиткового мінімуму особі яка втратили працездатність) - 146,51 грн, доплати (постанова КМ України №849 від 16.09.2020) - 570 грн, оскільки, з матеріалів справи вбачається, що позивачу пенсію призначено та така обчислюється з урахуванням зазначених доплат та доказів порушення прав позивача в цій частині до суду не надано.
Також, суд, з урахуванням викладених висновків суду, вважав за доцільне відмовити у задоволенні позовних вимог позивачки в частині стягнення з ГУ ПФ України в Одеській області боргу в сумі - 71379,60 грн несплаченою пенсії з 01.06.2023 по 31.08.2023, оскільки стягненою може бути лише нарахована та не виплачена сума пенсії.
Водночас, позивачем до суду доказів нарахування такої суми відповідачами не надано, а відтак вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
14. ОСОБА_1 у касаційній скарзі просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2024 в частині незадоволених позовних вимог.
15. Як на підставу касаційного оскарження позивачка покликається на те, що суди попередніх інстанцій вирішили спір без врахування висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду від 17.10.2023 у справі № 280/548/22, від 02.03.2023 у справі №600/870/22, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22, постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.11.2018 у справі №812/292/18, від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18; зазначає, що відсутній правовий висновок Верховного Суду щодо застосування положень Закону №2262-ХІІ та Постанови КМ України №168 в частині індексації пенсії та базового розміру пенсії по втраті годувальника, а також розміру грошового забезпечення з урахуванням заробітку годувальника (розмір його пенсії з урахуванням доплат та підвищень на які він мав право за час життя та які не були скасовані) особам які мають на це право.
16. Тобто у суді касаційної інстанції ним оскаржується дві вимоги:
- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника ОСОБА_2 на підставі базового розміру заробітку годувальника (доходу) який є його розмір пенсії та додаткові доплати та підвищення на які він мав право за час життя та діяли на час його смерті, а саме: 90% від розміру грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 33/42-П-27о/п від 14.05.2021 виданої державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" та Доплати згідно Постанови КМ України № 713 від 14.07.202 у розмірі 2000 грн, доплати "Діти війни" - (7% від прожиткового мінімуму особі яка втратили працездатність на 01.01.2023 (2093х7%) в розмірі - 146,51 грн, доплата п.8 Постанови КМ України №168 від 24.02.2023 "щомісячну компенсаційну виплату особам яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень; підвищення згідно п.1 Постанови КМ України №118 від 20.02.2022 з урахуванням застосування коефіцієнта збільшення в розмірі 1.14, згідно п.1 Постанови КМ України №168 від 24.02.2023 з урахуванням застосування коефіцієнта збільшення в розмірі 1.197, з якого базовий розмір позивача складає -30%;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника з урахуванням визначення базового рівня пенсії втрати годувальника та врахувати при перерахунку право Позивача на доплату до нового розміру пенсії по втраті годувальника з 01.06.2023 доплати згідно Постанови КМ України № 713 від 14.07.2021 у розмірі 2000грн, доплати "Діти війни" - (7% від прожиткового мінімуму особі яка втратили працездатність на 01.01.2023 (2093х7%) в розмірі - 146,51 грн, доплата п.8 Постанови КМ України №168від 24.02.2023 року "щомісячну компенсаційну виплату особам яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень, підвищення згідно п.1 Постанови КМ України №168 від 24.02.2023 року з урахуванням застосування коефіцієнта збільшення в розмірі 1,197 з урахуванням сплачених сум.
17. Ухвалою Верховного Суду від 24.04.2024 відкрито касаційне провадження з підстав, передбачених п. 1, п.3 ч. 4 ст. 328 КАС України, пп. "а", "в" п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
18. Відповідач-1 у відзиві просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
19. Відповідач-2 у відзиві заперечує проти задоволення касаційної скарги, покликається на те, що відповідно до ст. 45 Закону № 2262-ХІІ сім`ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, як мають право на пенсію за цим Законом пенсії у разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальнику.
20. На підставі архівної пенсійної справи померлого ОСОБА_2, ГУ ПФ України в Херсонській області призначено його дружині - ОСОБА_1 пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
21. Також управління зазначає, що наданий представником позивача розрахунок витрат на правову допомогу унеможливлює визначити розмір гонорару, оскільки відсутнє обґрунтування розміру погодинної оплати роботи представника. Отже, понесені позивачем витрати на оплату правничої допомоги фахівцем у галузі права не підлягають задоволенню.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
22. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.
23. Згідно ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
24. Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
25. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, та деяких інших осіб, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ), згідно якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
26. За змістом ст.29 Закону №2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
27. Положеннями ч.ч.1, 2 ст.30 Закону №2262-ХІІ встановлено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
28. Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
29. Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах, зокрема, сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї (п. "б" ч.1 ст.36 Закону №2262-ХІІ).
30. Згідно із ст.37 Закону №2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
31. Отже, Законом №2262-ХІІ чітко врегульований розмір пенсії в разі втрати годувальника, а саме 30 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї. При цьому закріплено, що такий розмір не може бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
32. Як встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2022 у справі №420/18361/23, (набрало законної сили 02.11.2022) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" №33/42-П-27о/п від 14.05.2021 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, згідно з якою посадовий оклад "начальника Головного управління апарату головних управлінь Національної поліції (1 групи областей)" 5400грн, окладу за військове (спеціальне) звання 2800 грн, надбавки за стаж служби в поліції 50% - 4100 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 12300 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1080 грн, премії 101,08% - 25957,34 грн, всього 51637,34 грн без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
33. Разом з тим, з 01.06.2023 позивачу призначено пенсію в разі втрати годувальника, виходячи із іншого грошового забезпечення годувальника, ніж зазначено у довідці Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" від 14.05.2021 №33/42-П-27о/п.
34. Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що пенсійним органом призначено позивачу пенсію в разі втрати годувальника ОСОБА_2 виходячи з грошового забезпечення, що не відповідає грошовому забезпеченню померлого годувальника, тобто, в супереч вимогам ст.30 Закону України №2262-ХІІ.
35. Отже, ОСОБА_2 має бути призначена пенсії в разі втрати годувальника у розмірі 30 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника ОСОБА_2, визначеної довідкою Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області" від 14.05.2021 №33/42-П-27о/п, згідно якої, станом на листопад 2019 року, грошове забезпечення складало 51637,30 грн.
36. У касаційній скарзі скаржник покликається на висновки Верховного Суду, висловлені у постановах від 17.10.2023 у справі № 280/548/22, від 02.03.2023 у справі №600/870/22, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22, постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.11.2018 у справі №812/292/18, від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18.
37. Колегія суддів звертає увагу на те, що у справі № 280/548/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:
" перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
30. За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області у виплаті позивачу щомісячної доплати в розмірі 2000 грн є протиправною".
38. У справі № 600/870/22 Верховний Суд дійшов висновку:
"перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України у листопаді 2021 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
34. За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у поновленні виплати з 01.12.2021 щомісячної доплати в розмірі 2000 грн є протиправною."
39. У справі № 560/6528/22 Верховний Суд дійшов висновку:
"перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
34. За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні виплати з 01 липня 2021 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн є протиправною."
40. Отже, у цих справах питання стосувалося щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713. Проте, як правильно встановлено судами попередніх інстанцій, що пенсію позивачу призначено та така обчислюється з урахуванням доплат: згідно Постанови КМ України №713 від 14.07.2023 - 2000 грн, доплати (постанова КМ України №1381 від 28.12.2011- "Діти війни" 7% від прожиткового мінімуму особі яка втратили працездатність) - 146,51 грн, доплати (постанова КМ України №849 від 16.09.2020) - 570 грн.
41. У справі № 812/292/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах за зверненням платника єдиного внеску до суду з позовом до органів доходів і зборів з вимогами скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону N 2464-VI.
42. У справі №822/524/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що висновки в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами призначити пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII.
43. Отже, висновки у зазначених вище справах не можуть бути релевантними до спірних правовідносин, а доводи касаційної скарги у цій частині не спростовують висновки судів і зводяться до переоцінки встановлених судами попередніх інстанцій обставин справи та незгоди з такими рішеннями.
44. Щодо індексації пенсії відповідно до Постанови № 168 колегія суддів зазначає наступне.
45. 24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168), п. 1 якої встановлює, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
46. Пунктом 2 Постанови № 168 встановлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
47. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
48. Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
49. Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
50. Отже, на підвищення пенсії, передбачене п.1 Постанови №168, мають право пенсіонери за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у яких право на призначення пенсії виникло до 31.12.2022 включно.
51. Що стосується коефіцієнта підвищення, визначеного Постановою №168, то такий застосовується при перерахунку пенсії, у тому числі у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022, а також при подальших перерахунках пенсії, за винятком випадків, коли перерахунок здійснюється у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
52. Як встановили суди попередніх інстанцій, у позивача право на пенсію по втраті годувальника за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виникло після смерті годувальника ОСОБА_2, який згідно свідоцтва про смерть № НОМЕР_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тому позивачка не має право на підвищення пенсії, передбачене п.1 Постанови №168 та на застосування коефіцієнта підвищення.
53. За таких обставин Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішень судів попередніх інстанцій.
54. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд-