УХВАЛА
13 березня 2025 року
м. Київ
справа № 990/26/25
провадження № 11-72заі25
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідачки Усенко Є. А.,
суддів Банаська О. О., Булейко О. Л., Власова Ю. Л., Воробйової І. А., Гриціва М. І., Губської О. А., Єленіної Ж. М., Кишакевича Л. Ю., Короля В. В., Кравченка С. І., Кривенди О. В., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Погрібного С. О., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Шевцової Н. В.
під час проведення підготовчих дій для апеляційного розгляду адміністративної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24.01.2025 у справі № 990/26/25 за позовом ОСОБА_1 до держави України в особі Верховної Ради України, Президента України Зеленського Володимира Олександровича, Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною, визнання фактів, зобов`язання вчинити певні дії
УСТАНОВИЛА:
Відповідно до тексту ухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (далі - Касаційний адміністративний суд) від 24.01.2025 ОСОБА_1 у січні 2025 року звернувся до Касаційного адміністративного суду як суду першої інстанції з позовною заявою до держави України в особі Верховної Ради України, Президента України Зеленського В. О., Міністерства юстиції України, у якій просив:
1) визнати той факт, що закони України "Про безоплатну правову допомогу" та "Про прокуратуру" не відповідають Конституції України;
2) визнати той факт, що відповідачі, маючи право звернутися до Конституційного Суду України, бездіяли та не вчинили жодних дій для усунення проблем у законодавстві;
3) визнати той факт, що відповідачі, маючи право звернутися до Верховного Суду, бездіяли та не вчиняли жодних дій для усунення цих проблем у законодавстві, а відтак відповідачі винні у тому, що закони не відповідають Конституції України;
4) визнати протиправною бездіяльність відповідачів, що призвела до порушення права позивача на правову допомогу;
5) зобов`язати відповідачів вчинити дії для відновлення права позивача на безоплатну правову допомогу, у тому числі, шляхом надання ефективної юридичної допомоги в межах системи безоплатної правової допомоги, а також шляхом усунення недоліків у чинному законодавстві, що дозволяють не надавати таку допомогу;
6) зобов`язати відповідачів вчинити дії для відновлення права позивача на представництво прокуратурою, у тому числі, шляхом ініціювання необхідних змін до Закону України "Про прокуратуру";
7) зазначити, що право позивача на відшкодування матеріальної та моральної шкоди відповідно до статті 56 Конституції України буде заявлене окремим позовом у межах цивільного процесуального законодавства України;
8) зобов`язати Президента України Зеленського В. О. як гаранта дотримання Конституції України (стаття 102) забезпечити захист позивача, включаючи надання позивачу ефективної правової допомоги;
9) зобов`язати Міністерство юстиції України вжити заходів щодо надання позивачу представника в суді для захисту його прав;
10) зобов`язати Верховну Раду України усунути порушення законодавства, що призвели до порушення його прав, та привести закони у відповідність до статті 59 Конституції України, зокрема, розглянути питання про ліквідацію центрів з надання безоплатної правової допомоги і відновити захист вразливих верств населення через представництво прокуратурою, як це було раніше.
Касаційний адміністративний суд ухвалою від 24.01.2025 позовну заяву ОСОБА_1 повернув на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у зв`язку з порушенням правил об`єднання позовних вимог.
Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 26.02.2025 відкрила апеляційне провадження на цю ухвалу Касаційного адміністративного суду за апеляційною скаргою ОСОБА_1 .
Позивач в апеляційній скарзі заявив клопотання про витребування доказів (адміністративної справи № 990/362/24), які, на думку ОСОБА_1, свідчать про протиправні дії, допущені Президентом України, Міністерством юстиції України, Міністерством економіки України, щодо визначення рівня розміру прожиткового мінімуму в Україні.
Оскільки предметом апеляційного перегляду у справі № 990/26/25 є ухвала Касаційного адміністративного суду про повернення позовної заяви, Велика Палата Верховного Суду не знаходить підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 .
Пунктом 7 частини першої статті 306 КАС передбачено, що суддя-доповідач в порядку підготовки справи до апеляційного розгляду вирішує питання про можливість письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді апеляційної інстанції.
Згідно з доповіддю судді-доповідачки виконано всі необхідні дії, пов`язані з підготовкою справи № 990/26/25 до апеляційного розгляду, передбачені статтею 306 КАС, та наявні підстави для призначення справи до апеляційного розгляду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 311 КАС суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Крім того, частиною третьою статті 311 КАС визначено, що Велика Палата Верховного Суду як суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження), якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають участі сторін.
Оскільки характер спірних правовідносин, предмет доказування у цій справі не вимагають участі сторін у судовому засіданні та відсутні клопотання від учасників справи про розгляд справи за їх участю, Велика Палата Верховного Суду призначає розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.
Керуючись статтями 306, 307, 311 Кодексу адміністративного судочинства України, Велика Палата Верховного Суду