ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2025 року
м. Київ
справа № 380/10842/23
провадження № К/990/19641/24, К/990/21960/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А., суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційними скаргами Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕЕМ ГРУП", ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, заявами про приєднання до касаційної скарги позивачів Товариства з обмеженою відповідальністю "М-СТИЛЬ"
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 (суддя Чаплик І.Д.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2024 (колегія у складі суддів Обрізка І.М., Іщук Л.П., Шинкар Т.І.)
у справі №380/10842/23
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕЕМ ГРУП", Товариство з обмеженою відповідальністю "М-СТИЛЬ", Товариство з обмеженою відповідальністю "Бінаком", Товариство з обмеженою відповідальністю "Третій Легіон", Приватне акціонерне товариство "Львівобленерго",
треті особи на стороні відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, Приватне підприємство "Спецпродукт", Приватне підприємство "Геобуд",
про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта.
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. У травні 2023 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕЕМ ГРУП", Товариство з обмеженою відповідальністю "М-СТИЛЬ", Товариство з обмеженою відповідальністю "Бінаком", Товариство з обмеженою відповідальністю "Третій Легіон", Приватне акціонерне товариство "Львівобленерго", треті особи на стороні відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, Приватне підприємство "Спецпродукт", Приватне підприємство "Геобуд", в якому просили визнати протиправним та нечинним рішення сільської ради від 19.04.2018 №473, у частині пункту 1, яким затверджено детальний план території у межах АДРЕСА_1 розробленого Приватним підприємством "Геобуд", ОСОБА_4, ОСОБА_5
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Сокільницької сільської ради від 29.01.2018 за №430 "Про надання дозволу на розробку детального плану території" за результатами розгляду заяви ОСОБА_5 надано дозвіл на розробку детального плану території для земель виробничо-складських та офісних приміщень в АДРЕСА_1 (пункт 1.2).
3. Відповідно до пункту 2 зазначеного рішення заявником із розроблення детального плану території визначено виконавчий комітет сільської ради і ухвалено сповістити громаду села, власників та користувачів прилеглих земельних ділянок, забудовників про початок складання детального плану та необхідність подання фізичними та юридичними особами пропозицій до складання завдання на проектування.
4. Детальний план території в межах АДРЕСА_1, замовником якого є Сокільницька сільська рада, розроблено у 2018 році Приватним підприємством "Геобуд".
5. Вищевказаний детальний план відсутній на офіційному веб-сайті Сокільницької територіальної громади, доказів оприлюднення його на сайті Сокільницької сільської ради відповідач не надав. Такі причини пояснює зміною офіційного веб-сайту сільської ради і незбереженням у зв`язку з цим попередньо розміщеної інформації на веб-сайті, який було змінено.
6. 24.02.2018 в газеті "Голос Народу" №8 (1665) було опубліковано оголошення про проведення громадського обговорення щодо розроблення Детального плану території для земель виробничо-складських та офісних приміщень в АДРЕСА_1.
7. 24.03.2018 проведено громадські обговорення Детального плану території в межах АДРЕСА_1, про що складено протокол №20. Актом від 24.03.2018 зафіксовано відсутність пропозицій і зауважень громадськості при проведенні громадського обговорення Детального плану території в межах АДРЕСА_1.
8. Як зазначено в протоколі громадських обговорень, основною метою проведення такого заходу було ознайомлення широкого кола громадськості з ДПТ та врахування інтересів громадськості села Сокільники. Вислухано різні думки. Представники громадськості проігнорували це обговорення. Жодних зауважень та пропозицій до обговорення у сільську раду не подано, на обговорення не прийшли мешканці, проект містить всі необхідні висновки.
Протокол містить висновок про те, що детальний план території може бути затверджено і є таким, що враховує громадські інтереси.
9. Рішенням Сокільницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 19.04.2018 №473 "Про затвердження детального плану території в с.Сокільники" затверджено Детальний план території в межах АДРЕСА_1, розробленого Приватним підприємством "Геобуд" ОСОБА_4., ОСОБА_5 (пункт 1).
10. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 не погодилися із зазначеним рішенням, у зв`язку з чим звернулися до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
11. Позивачі вважають, що відповідач порушив вимоги статей 19, 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 (далі - Порядок №555) в частині дотримання порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації.
Окрім цього, затверджений Детальний план території в межах АДРЕСА_1, на думку позивачів, суперечить Генеральному плану с. Сокільники в частині функціонального призначення, Державним будівельним нормам в частині вимог щодо функціонального зонування та Правилам охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 №209 в частині визначення охоронних зон та заборони проектування будівництва в охоронній зоні ЛЕП 110 кВ.
Порушення своїх прав позивачі обґрунтовують тим, що оскаржене рішення стосується їх прав та обов`язків у сфері містобудування як суміжних землекористувачів, земельні ділянки котрих знаходяться в межах ДПТ, затвердженого спірним рішенням відповідача. Проектування та майбутнє будівництво на суміжних із позивачами земельних ділянках багатофункціональних комплексів висотністю 36 м із санітарно-захисною зоною проектованого об`єкта - 50 м накладатиме обмеження на можливість використання земельних ділянок позивачів.
Як зазначено у спірному ДПТ, орієнтована площа, що опрацьована в детальному плані території, становить 3.6 га та розташована в північно-східній частині с. Сокільники відповідно до Генерального плану с. Сокільники - в зоні комунально-виробничого призначення.
Відповідно до змісту спірного ДПТ, територія ДПТ складається із наступних земельних ділянок:
- чотирьох земельних ділянок загальною площею 0,8342 га, що використовуються як город та знаходяться у приватній власності громадян ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (кадастрові номери земельних ділянок: 4623686400:01:003:0657, 4623686400:01:003:0658, 4623686400:01:003:0604, 4623686400:01:003:0605) цільове призначення - 01.03 для ведення особистого селянського господарства;
- земельної ділянки пл. 0,7687 га, що перебуває в оренді Приватного підприємства "Спецпродукт" (кадастровий номер 4623686400:03:000:0566), цільове призначення - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Територія спірного ДПТ, а саме вказані вище земельні ділянки ОСОБА_5 та ОСОБА_4, межують із земельними ділянками, що належать позивачам, а саме:
- земельна ділянка площею 0,521 га, кадастровий 4623686400:01:003:0864, що належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 (1/2 частки) та ОСОБА_2 (1/2 частки), цільове призначення - будівництво та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, для будівництва та обслуговування офісно-торгово-складських приміщень, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, сформованою 11.02.2016;
- земельна ділянка площею 0,2 га, кадастровий 4623686400:03:000:0546, що належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 (1/2 частки) та ОСОБА_2 (1/2 частки), цільове призначення - будівництво та обслуговування офісно-складських приміщень, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованим 19.06.2014;
- земельна ділянка площею 0,49 га, кадастровий 4623686400:03:000:0545, що належить на праві власності ОСОБА_3, цільове призначення - будівництво та обслуговування офісно-складських приміщень, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованим 12.09.2013.
На вказаних земельних ділянках ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знаходиться виробничий будинок - цех з виробництва димохідних систем з нержавіючої сталі на АДРЕСА_2, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, сформованою 07.12.2023 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованим 23.05.2017.
12. Відповідач проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що позивачі не навели аргументів, окрім декларативних, та не подали доказів, які б вказували, що вони зазнали порушення своїх прав чи інтересів, внаслідок прийняття спірного рішення, а саме, що порушено їх право чи інтерес і які саме.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Зазначає, що оцінка рішень суб`єкта владних повноважень за позовом особи, яка не має права на звернення до суду і не є потерпілою в конкретних правовідносинах (є неналежним позивачем), апріорі не може призвести до захисту прав і не узгоджується із завданнями адміністративного судочинства.
Щодо підставності прийняття спірного рішення відповідач зазначив, що затвердження ДПТ належить до компетенції сільських рад у сфері містобудування на відповідній території. Чинна на час прийняття рішення редакція Закону дозволяла визначення в детальному плані функціонального призначення забудови, тому порушень сільська рада не допускала.
Відповідач вважає, що процедуру прийняття спірного рішення дотримано. Зокрема, була публікація 24.02.2018 в газеті "Голос Народу" №8 (1665) оголошення про проведення громадських слухань щодо розроблення детального плану території, проведення громадських слухань, обговорення та вивчення даного питання на депутатській комісії, отримання погодження та винесення на пленарне засідання, в результаті розгляду якого було прийнято рішення №473 від 19.04.2018.
Формальні порушення процедури не можуть мати наслідком скасування правильного по суті рішення. Позивачі не надали докази того, що їх зауваження чи пропозиції до детального плану є істотними і що такі могли вплинути на прийняття сільською радою рішення про його затвердження. За відсутності таких доказів немає підстав для задоволення позову.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. 07.06.2023 о 14.25 на сайті Сокільницької територіальної громади Львівського району Львівської області розміщене оголошення про відкриття 05.06.2023 Львівським окружним адміністративним судом провадження в цій адміністративній справі.
14. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2024, у задоволенні позову відмовлено.
15. Відмовляючи у позові, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, керувався тим, що розміщення багатофункціонального комплексу, який належить до громадської забудови, в межах виробничої зони не суперечить вимогам будівельних норм. Суд врахував, що функціональне призначення земельної ділянки - будівництво багатофункціонального комплексу (будинків), відповідає цільовому призначенню земельної ділянки - 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури.
Таке цільове призначення земельної ділянки є аналогічним цільовому призначенню земельної ділянки площею 0,521 га, кадастровий 4623686400:01:003:0864, що належить на праві спільної часткової власності позивачам, яка також розміщена у виробничій зоні.
Суд також врахував, що питання встановлення меж охоронних зон ліній електропередач є однією з умов видачі містобудівних умов та обмежень на наступному етапі отримання містобудівної документації для здійснення будівництва, а за змістом листа Львівобленерго від 09.10.2023 №131-07-5529 спорудження будівель чи споруд, які знаходяться в охоронних зонах лінії електропередач, є можливим при умові перенесення повітряних електричних мереж для зменшення розміру охоронних зон ЛЕП.
Суд першої інстанції в процесі розгляду справи дослідив графічну частину Генерального плану с. Сокільники та дійшов висновку про те, що Детальний план території в межах АДРЕСА_1 відповідає вимогам державних будівельних норм та містобудівному законодавству.
Стосовно громадських слухань суд зазначив, що відповідач створив умови для проведення громадських обговорень, в тому числі для ознайомлення громадськості з детальним планом території та врахування інтересів громадськості села Сокільники. В оголошенні зазначено про проведення громадського обговорення щодо розроблення детального плану території та вказано про можливість подання пропозицій в сільську раду, однак жодних пропозицій від громадськості до сільської ради не надходило.
Суди першої та апеляційної інстанції також врахували висновки будівельно-технічних експертиз від 14.07.2023 № 558/23 і від 24.10.2023 № 4170-Е при розгляді спору по суті.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНИХ СКАРГ, ЗАЯВ ПРО ПРИЄДНАННЯ ДО КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВІВ ТА ПОЯСНЕНЬ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ
16. Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій просять їх скасувати і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
17. До касаційної скарги позивачів приєдналося ТОВ "М-СТИЛЬ".
18. Також з вказаними судовими рішеннями не погодилося ТОВ "ТЕЕМ ГРУП", яке звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою і просило скасувати рішення суду першої інстанції і постанову суду апеляційної інстанції і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
19. Позивачі і ТОВ "ТЕЕМ ГРУП" у касаційних скаргах зазначають, що:
- суди застосували статті 16, 17, 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" без врахування правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 21.06.2018 у справі № 826/4504/17, від 14.08.2018 у справі № 815/3880/14, від 05.03.2019 у справі №360/2334/17, від 15.04.2020 у справі № 702/1384/16-а, від 03.11.2020 у справі № 826/11632/16, від 21.10.2021 у справі № 826/16737/18, від 27.09.2022 у справі № 320/1510/20, від 20.04.2023 у справі №320/9672/21 та від 11.05.2023 у справі № 380/23542/21 про те, що детальний план території є видом містобудівної документації, положення якого мають узгоджуватися з генеральним планом населеного пункту, деталізувати положення останнього та не суперечити йому;
- суди застосували статтю 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункту 5 Порядку № 555, без врахування правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові 11.05.2023 у справі № 380/23542/21 про те, що порушення у процедурі оприлюднення проекту містобудівної документації, які виразилися у донесені до громадськості неповної інформації щодо містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: неоприлюднення у встановленому порядку та строки проекту ДПТ; незазначення строків ознайомлення з проектом містобудівної документації та строків подання і завершення розгляду пропозицій, а також у недотриманні встановленого мінімального 30-денного строку, протягом якого жителі громади можуть подавати свої зауваження та пропозиції до проведення громадського обговорення проекту ДПТ, не можуть вважатися несуттєвими та формальними порушеннями;
- суди допустили неправильне застосування правових висновків, що викладені у постановах Верховного Суду від 10.07.2019 у справі №804/639/18, від 13.10.2021 у справі № 640/21854/18, від 27.09.2022 у справі №320/1510/20 та 26.09.2023 у справі №380/14969/21, зробивши висновок про те, що "формальна неточність у процедурі оприлюднення оголошення про проведення громадських слухань, яка виразилась в тому, що відповідач не зазначив інформації про строки подання і завершення розгляду пропозицій громадськості до проекту містобудівної документації, хоча зазначив місце куди подавати звернення і можливість ознайомлення з такою, за встановлених судами обставин у цій справі, не призвела до порушення права позивачів на участь у публічному розгляді та обговоренні проекту містобудівної документації, а тому не мала впливу на суть прийнятого відповідачем рішення".
20. І позивачі, і ТОВ "ТЕЕМ ГРУП" визначають підставою касаційного оскарження судових рішень відсутність правового висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах щодо яких надано висновки судами першої та апеляційної інстанції при розгляді цієї справи, а саме:
- застосування статті 114 Земельного кодексу України та пунктів 5.4, 5.10 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.06.1996 № 173, щодо можливості розміщення громадської забудови - "багатофункціонального комплексу" в межах визначених Генеральним планом населеного пункту санітарно-захисних зон виробничих підприємств;
- дії у спірних правовідносинах норм частини 2 статті 24 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів" та пункту 5.1.4. ДБН Б.1.1-14:2012 "Склад та зміст детального плану території" щодо необхідності зазначення в містобудівній документації, зокрема в детальному плані території, меж охоронних та санітарно-захисних зон об`єктів енергетики та статей 21, 22, 32, 34 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів" пунктів 5, 8 Правил охорони електричних мереж, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 № 209, щодо обмежень проектування об`єктів містобудування в межах санітарно- захисних зон електричних мереж;
- застосування норм пунктів 2.1, 2.2, 2.3 ДБН 360-92* "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", а також пунктів 3.1, 3.28 ДБН Б.2.4-1-94 "Планування і забудова сільських поселень", щодо можливості/неможливості проектування громадської забудови, а саме "багатофункціонального комплексу" в межах, визначених Генеральним планом населеного пункту, виробничих зон (в межах територій виробничих та промислових підприємств).
21. Скаржники стверджують, що судами безпідставно не взято до уваги висновок експерта №558/23, складений 14.07.2023 судовим експертом Науково-дослідного інституту судових експертиз та права, на замовлення позивачів, який узгоджуються із наявними в матеріалах справи містобудівною документацією, зокрема Генеральним планом с. Сокільники та планом топографічного знімання території, та необґрунтовано прийнято до уваги Висновок експерта Львівського НДІСЕ Міністерства юстиції України за результатами проведення будівельно-технічної експертизи від 24.10.2023 № 4170-Е, який суперечить Генеральному плану с. Сокільники та ґрунтується виключно на аналізі документів наданих заявником (ПП "СПЕЦПРОДУКТ") та які містяться в матеріалах справи, однак не стосуються предмету і підстав позову у цій справі.
22. У заявах про приєднання до касаційної скарги позивачів ТОВ "М-СТИЛЬ" підтримує доводи касаційної скарги позивачів, а також вказує на те, що частина спірного детального плану території, а саме в частині земельної ділянки, належної ПП "Спецпродукт" перебувала поза межами с. Сокільники.
23. Від ПП "Спецпродукт" надійшов відзив на касаційну скаргу позивачів, в якому воно просить залишити без задоволення вказану касаційну скаргу, та залишити без змін оскаржені судові рішення.
24. Від ОСОБА_5 надійшли додаткові пояснення, в яких вона просить суд залишити судові рішення без змін.
25. У відзиві на касаційну скаргу ПП "Спецпродукт" погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, вважає, що доводи касаційних скарг дублюють аргументацію, зазначену у відзиві, поясненнях усних та письмових і доказах, наданих суду першої інстанції, апеляційній скарзі та інших процесуальних документах, наданих до суду апеляційної інстанції. Суди першої та апеляційної інстанцій правомірно надали перевагу Висновку будівельно-технічної експертизи від 24.10.2023 № 4170-Е, яку проведено на замовлення представника ПП "Спецпродукт" Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України.
26. ОСОБА_5 у письмових поясненнях погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, стверджує про необґрунтованість касаційних скарг.
27. ПП "Спецпродукт" і ОСОБА_5 наполягають на недоведеності позивачами їх порушених прав або законних інтересів внаслідок затвердження відповідного детального плану території.
28. Також від Сокільницької сільської ради, ТОВ "Третій легіон", ТОВ "М-СТИЛЬ", ПП "Спецпродукт" надійшли додаткові пояснення після розгляду справи у судовому засіданні.
29. Сокільницька сільська рада зазначає про те, що внесення змін до Генерального плану с.Сокільники у 2024 році не стосується правовідносин у цій справі, а також прав і законних інтересів позивачів і третіх осіб у справі. При цьому відповідач просить суд залишити без змін судові рішення у цій справі і відмовити у задоволенні касаційних скарг.
30. ТОВ "Третій легіон" і ТОВ "М-СТИЛЬ" повністю підтримують касаційні скарги, просять їх задовольнити, а також наводять свою аргументацію, яка за змістом є подібною до доводів касаційних скарг.
31. ПП "Спецпродукт" у додаткових поясненнях (від 07.01.2025) звертає увагу Суду, що 06 січня 2025 року о 19:22 год. були оприлюднені на сайті місцевої ради (https://sokilnyky-rada.gov.ua/news/1736199072/) і набрали чинності: рішення Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області від 30.12.2024 "Про затвердження містобудівної документації "Внесення змін в генеральний план с. Сокільники Львівського району Львівської області із зміною меж населеного пункту за рахунок включення в межі с. Сокільники території, що знаходиться в межах Сокільницької об`єднаної територіальної громади" та змінений Генплан с. Сокільники.
У розділі 15.3. Розміщення виробничих об`єктів Генерального плану с. Сокільники (редакція 2024 року) передбачено подальше функціонування існуючих підприємств у виробничо-складській зоні, яка розташована у північносхідній частині села в кварталі вулиць Трускавецька (м. Львів), Підстригача, Бічної Львівської та Герої Крут. Також враховано звернення громадян в т.ч. позивачів (власників ділянок, що розташовані в даній зоні) та передбачено ділянки виробничої забудови V класу шкідливості та багатофункціональної громадської забудови (торгово-офісні приміщення). Розташована громадська забудова повинна враховувати пункт 5.10 ДСП №173-96 "Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів".
Зазначені обставини свідчать про очевидну відсутність у позивачів матеріально-правової заінтересованості, що є самостійною і достатньою підставою для відмови у задоволенні позову, при цьому з`ясування матеріально-правової заінтересованості позивача передує розгляду питання щодо правомірності рішення, котре оскаржується.
32. Інші учасники судового процесу правом на подання відзиву не скористалися. Копії ухвал Верховного Суду від 29.05.2024, 25.06.2024, 16.07.2024 направлено учасникам справи засобами поштового зв`язку та через підсистему "Електронний суд".