ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2025 року
м. Київ
справа № 420/20582/23
адміністративне провадження № К/990/31989/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Стародуба О.П., Стеценка С.Г.,
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Южненської міської ради Одеського району Одеської області
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2024 (суддя Юхтенко Л.Р.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2024 (колегія у складі суддів Семенюка Г.В., Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.)
у справі № 420/20582/23
за позовом ОСОБА_1
до Южненської міської ради Одеського району Одеської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державного підприємства "Виробнича фірма "Агроцентренерго" Корпорації "Украгропромбуд"
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. У серпні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Южненської міської ради Одеського району Одеської області (далі - Южненська міськрада, відповідач, скаржник), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 04.05.2023 № 1354-УІІІ "Про розгляд клопотання ОСОБА_1 від 10.03.2023 № 344/09-01";
- зобов`язати Южненську міську раду Одеського району Одеської області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер 5122785800:01:008:0084 в оренду терміном на 49 років площею 1,0271 га для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 на території Одеського району Одеської області.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 10.03.2023 ОСОБА_1 звернувся до Южненської міської ради з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому в оренду терміном на 49 років земельної ділянки кадастровий номер 5122785800:01:008:0084 площею 1,0271 га (далі - земельна ділянка), для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, які розташовано за адресою: АДРЕСА_1 .
3. 04.05.2023 Южненська міська рада прийняла рішення №1354-УІІІ, яким відмовила ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
4. У рішенні №1354-УІІІ від 04.05.2023 наведено такі підстави відмови:
1) згідно листа №375 від 21.09.2022 Комунального підприємства "Доброславське бюро технічної інвентаризації" станом на 04.03.2005 загальна площа бази відпочинку зареєстрованої за ОСОБА_1, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2, складає 771,1 кв.м.
Ухвалою від 29.06.2023 у справі №504/581/22 Одеським апеляційним судом відкрито апеляційне провадження за позовом Южненської міської ради до ОСОБА_1 про припинення права власності на об`єкт нерухомості (номер запису про право власності 41429886 зроблений Державним реєстратором Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області Маріновою К.А. ), розташований за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 2394,3 м.кв., яке зареєстроване за ОСОБА_1 ;
2) відповідно до вимог ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" за наявністю на земельній ділянці будівель (споруд), не допускається передача (надання) земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у власність чи користування власнику будівлі (споруди) за відсутності містобудівної документації, у разі якщо земельна ділянка, зокрема віднесена до категорії земель рекреаційного призначення (крім земельних ділянок для дачного будівництва);
3) у складі проекту (сторінка 111) вказано межі водоохоронної та прибережнозахисної смуг вздовж Чорного моря, яка вузькою полосою проходить вздовж урізу води та не накладається на земельну ділянку, що відводиться в оренду - дане креслення суперечить Переліку обмежень у використанні земельної ділянки від 08.07.2020 №03-35/839 (ст.101-102) та Висновку сектору містобудування та архітектури Лиманської районної державної адміністрації Одеської області від 09.06.2020 №552/01-21/465 (ст. 106), згідно з якими земельна ділянка знаходиться в межах водоохоронної зони та прибережнозахисної смуг вздовж Чорного моря;
4) відповідно до ст. 88 Водного кодексу України водоохоронна та прибережнозахисна смуга вздовж Чорного моря, так як дана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, складає 2 кілометри вздовж урізу води;
5) у складі проекту є викопіювання з Генерального плану с. Сичавка з планом зонування території і розширення меж с. Сичавка Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області, наданий сектором містобудування та архітектури Лиманської районної державної адміністрації Одеської області від 09.06.2020 №552/01- 21/465 (сторінка 104) - що надано в порушення п. 1 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки генеральний план населеного пункту діє лише в межах населеного пункту, а земельна ділянка, що відводиться в оренду, була та є на даний час за межами села Сичавка;
6) відповідно до ст. 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності для територій, що знаходяться за межами населених пунктів повинні розроблятися містобудівна документація, детальні плани території - по даній території відсутні затверджені детальні плани території.
5. З проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вбачається, що 29.06.2022 позивач подав клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
6. 12.08.2022 ОСОБА_1 повідомив Южненську міську раду про те, що відповідно до п. 3 ст. 123 Земельного кодексу України він замовив розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
7. Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 05.05.2023 у справі №504/581/22, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного суду від 26.02.2024, відмовлено у задоволенні позову Южненської міської ради до ОСОБА_1, виконавчого комітету Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області за участю третьої особи Державного підприємства "Виробнича фірма "Агроцентренерго" корпорації Украгропромбуд" про припинення права власності.
У цьому рішенні встановлено, що на теперішній час існує дві бази відпочинку, два власника, два різних місця розташування, дві різні підстави набуття права власності, які жодним чином не пов`язані між собою та існує факт співпадіння двох адрес цих баз.
Зазначено, що рішенням державного ресторатора юридичного департаменту Одеської міської ради Гаврющенко О.В. 13.10.2020 зареєстровано за ОСОБА_1 право власності на об`єкт нерухомості - базу відпочинку.
30.03.2021 ФОП ОСОБА_3 було проведено технічну інвентаризацію бази відпочинку та за її результатами визначено перелік об`єктів, будівель і споруд, проведено обчислення площі та встановлено, що площа бази відпочинку складає 2394,3 кв.м. На підставі цих матеріалів було внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
На балансі ДП "Виробнича фірма "Агроцентренерго" корпорації Украгропромбуд" знаходять об`єкти державного майна за адресою: АДРЕСА_3. Розпорядженням Одеської обласної адміністрації №971/А-2018 ДП "Виробнича фірма "Агроцентренерго" корпорації Украгропромбуд" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування орієнтовно площею 2,0 га, у тому числі: 1,6 га із земель рекреаційного призначення для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення та 04, га із земель водного фонду для культурно-оздоровчих потреб.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
8. Позивач рішення Южненської міської ради №1354-УІІІ від 04.05.2023 вважає протиправним, оскільки Земельним кодексом України не передбачено підстав для відмови в затвердженні погодженого проекту землеустрою.
У складі проекту землеустрою міститься Висновок експерта земельно-технічної експертизи про відповідність місця розташування будівель і споруд бази відпочинку зазначених у технічному паспорті межам земельної ділянки, яка підлягає відведенню та державній реєстрації прав на нерухоме майно.
Щодо зауваження відповідача, що не допускається передача (надання) земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у власність чи користування власнику будівель за відсутності містобудівної документації, у разі якщо земельна ділянка віднесена до рекреаційного призначення, позивач зазначив, що у складі проєкту є викопіювання з Генерального плану с. Сичавка з планом зонування території і розширення меж с. Сичавка від 09.06.2020 № 552/01/21/465; висновок Сектору містобудування та архітектури Лиманської районної державної адміністрації Одеської області від 09.06.2020 № 552/0-21/465 про погодження проекту землеустрою.
Проект встановлення (зміни) меж с. Сичавка затверджено рішенням Лиманської районної ради від 20.08.2020 №735-УІІ "Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Сичавка Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області, яке є чинним.
Щодо зауваження відповідача, що у складі проекту вказано межі водоохоронної зони та прибережнозахисної смуги вздовж Чорного моря, яка не накладається на земельну ділянку, що відводиться в оренду, позивач зазначив, що у складі проєкту землеустрою є Довідка з Державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, яка отримана для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, сформована за даними сертифікованого інженера - землевпорядника від 18.04.2019 № 9100037402019, в якій міститься інформація про склад угідь 014.00 землі, які використовуються для відпочинку та оздоровлення, та цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, інформація про те, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель водного фонду, не зазначена.
Відповідно до висновку сектору містобудування та архітектури Лиманської районної державної адміністрації Одеської області від 09.06.2020 №552/01-21/465 на земельну ділянку діє обмеження (05.01) водоохоронна зона. Також у складі проекту землеустрою є Висновок про розгляд документації із землеустрою Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 121112/82-20 від 22.07.2020 про погодження проєкту землеустрою, в якому також вказано перелік обмежень, серед яких є обмеження у вигляді водоохоронної зони.
Щодо зауваження відповідача, що водоохоронна зона та прибережнозахисна смуга вздовж Чорного моря має складати 2 км вздовж урізу води, оскільки земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів, позивач зазначив, що це не відповідає дійсності, оскільки земельна ділянка, яка підлягає відведенню, входить в межі с. Сичавка. Відповідно до ст. 88 Водного кодексу України землі прибережних захисних смуг можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим кодексом.
9. Відповідач позовні вимоги заперечив з підстав, які збігаються з мотивами, наведеними в оскаржуваному рішенні №1354-УІІІ від 04.05.2023.
IV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 12.03.2024, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2024, задовольнив позов частково:
- визнав протиправним та скасував рішення Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 04.05.2023 № 1354-VIII "Про розгляд клопотання ОСОБА_1 від 10.03.2023 року № 344/09-01";
- зобов`язав Южненську міську раду Одеського району Одеської області повторно розглянути наданий ОСОБА_1 на затвердження проєкт землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер 5122785800:01:008:0084 в оренду терміном на 49 років площею 1,0271 га для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 на території Одеського району Одеської області, з урахуванням висновків викладених у рішенні суду;
- у іншій частині позовних вимог - відмовив.
11. Суди дійшли висновку, що оскаржуване рішення не містить мотивації відмови, отже не відповідає приписам Земельного кодексу України.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. 15.08.2024 Южненська міськрада подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2024 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2024, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
13. Відповідач у касаційній скарзі (з урахуванням заяви про усунення недоліків) посилається на підстави касаційного оскарження, передбачені п.п. 3 і 4 ч. 4 ст. 328, п.п. 1 і 4 ч. 2 ст. 353 КАС України, та мотивує їх таким:
(1) відсутністю висновків Верховного Суду з питання правозастосування таких норм:
- ч. 2 ст. 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на об`єкти нерухомого майна та їх обтяжень", з урахуванням положень ст. 328 і ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України (в частині наявності в органу державної влади або органу місцевого самоврядування в розумінні приписів наведений статей права відмовити особі у затвердженні проекту землеустрою та надання земельної ділянки у користування такій особі без проведення земельних торгів у випадку невідповідності відомостей, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться в документах, на підставі яких були проведені реєстраційні дії, зокрема щодо місцезнаходження нерухомого майна та його площі, а також у випадку відсутності законних підстав набуття заявником права власності на нерухоме майно);
- ст. 50 Закону України "Про землеустрій" у редакцій, чинній з 27.05.2021, щодо наявності підстав для включення до складу проекту землеустрою, розроблення якого розпочато після 26.05.2021, висновку органу архітектури та містобудування замість витягу із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб);
- ч.3 ст.24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (а саме у питаннях наявності підстав для затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у користування на землях рекреаційного призначення комунальної або державної власності, у разі розташування на ній об`єкта нерухомості та за відсутності хоча б одного виду містобудівної документації);
(2) недослідження судами попередніх інстанцій певних доказів й про правомірність неврахування Южненською міськрадою наданого позивачем висновку сектору містобудування та архітектури Лиманської районної державної адміністрації Одеської області від 09.06.2020 №552/01-21/465 та висновку про розгляд документації із землеустрою Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 22.07.2020 №121112/82-20 як неналежних й недопустимих доказів у справі.
14. Ухвалою Верховного Суду від 25.09.2024 відкрито касаційне провадження.
15. У відзиві позивач наводить доводи, які загалом збігаються з мотивами рішень судів першої та апеляційної інстанцій. Позивач вважає необґрунтованими посилання на ст. 88 Водного кодексу України, адже відповідно до меж с. Сичавка Лиманського р-ну Одеської області, які затвердженні рішенням Лиманської районної ради від 20.08.2020, спірна земельна ділянка входить у межі с. Сичавка. Підстави відмови у затвердженні проекту землеустрою спростовуються Висновком експерта судової земельно-технічної експертизи від 24.06.2022 №16/22.