ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2025 року
м. Київ
cправа № 910/10618/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий, Волковицька Н. О., Могил С. К.,
за участю секретаря судового засідання - Прокопенко О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Київської міської ради
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.03.2024 (суддя Ващенко Т. М.)
і постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.10.2024 (головуючий суддя Коробенко Г. П., судді Тарасенко К. В., Кравчук Г. А.)
у справі № 910/10618/23
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Юрковиця"
до Київської міської ради,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - 1) Державний реєстратор Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузор Анна Віталіївна, 2) Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Подільського району м. Києва" і 3) Подільська районна в місті Києві державна адміністрація,
про витребування нежитлових приміщень та скасування права власності на нерухоме майно,
(у судовому засіданні взяли участь представники: позивача - Поліщук О. П., відповідача і третьої особи-1 - Тетерятник О. В., )
ВСТУП
1. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Юрковиця" (далі - позивач, ОСББ) звернулося з позовом посилаючись на те, що територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради (далі - відповідач, Рада) перешкоджає у здійсненні права користування та розпорядження майном, яке спроектоване як горище, є допоміжними приміщеннями та, відповідно, спільною власністю співвласників житлового будинку.
2. Місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з обставин доведеності позивачем належності спірних приміщень до допоміжних.
3. Рада подала касаційну скаргу, в якій наполягає на тому, що спірні приміщення технічного поверху (горища) не є допоміжними, а відносяться до ізольованих нежитлових приміщень комунальної власності, які використовуються для цілей оренди та в яких відсутнє інженерне обладнання житлового будинку.
4. Верховний Суд із скаржником не погоджується з огляду на викладене нижче.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Узагальнений зміст і підстави позовних вимог
5. ОСББ звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Ради в якій (з урахуванням заяви про зміну предмета позову) просило:
- витребувати у Ради нежитлові приміщення з №1 по №3 (група приміщень №100а), техповерх, літ. "А", загальною площею 41.8 кв.м, що розташовані за адресою: м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок 30/5, підстава для державної реєстрації: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 52507281 від 03.06.2020, зареєстроване Кузорою Анною Віталіївною, Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м. Київ, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2093008380000 на користь (у власність) ОСББ;
- витребувати у Ради нежитлові приміщення з №1 по №7 (група приміщень №100), техповерх, літ. "А", загальною площею 60 кв.м, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 30/5, підстава для державної реєстрації: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 52504324 від 03.06.2020, зареєстроване Кузорою Анною Віталіївною, Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м. Київ, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2092882680000 на користь (у власність) ОСББ;
- скасувати зареєстроване за Радою за реєстраційним номером 2093008380000 право власності на нерухоме майно, а саме: право власності на нежитлові приміщення з №1 по №3 (група приміщень №100а), техповерх, літ. "А", загальною площею 41.8 кв.м, що розташовані за адресою: м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок 30/5, номер запису про право власності: 36743080;
- скасувати зареєстроване за Радою за реєстраційним номером 2092882680000 право власності на нерухоме майно, а саме: право власності на нежитлові приміщення з №1 по №7 (група приміщень №100), техповерх, літ. "А", загальною площею 60 кв.м (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2092882680000), що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 30/5, номер запису про право власності: 36740417.
6. Позовні вимоги аргументовані тим, що нежитлові приміщення з №1 по №3 (група приміщень №100а), техповерх, літ. "А", загальною площею 41.8 кв.м, а також нежитлові приміщення з №1 по №7 (група приміщень №100), техповерх, літ. "А", загальною площею 60 кв.м, які розміщені на горищі житлового будинку по вул. Кирилівська, 30/5 в місті Києві, є допоміжними приміщеннями будинку, оскільки були спроектовані як горище, тому є спільною власністю співвласників цього будинку, від імені яких виступає ОСББ. Позивач також зазначив, що зареєстроване за відповідачем право власності на спірні приміщення здійснено з порушенням вимог Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".
7. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що за результатами адміністративно-територіальної реформи в місті Києві, рішенням Ради від 27.12.2001 №208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" затверджено переліки об`єктів комунальної власності територіальних громад районів м. Києва, зокрема до комунальної власності територіальної громади Подільського району було включено житловий будинок 30/5 по вул. Фрунзе (колишня назва вулиці Кирилівська) в місті Києві, у якому розташовані спірні приміщення. В подальшому, на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.12.2010 №1112 "Про питання організації управління районами в місті Києві" нежитлові приміщення у житловому будинку №30/5 на вулиці Фрунзе (колишня назва вулиці Кирилівська) в місті Києві площею 1150,00 кв.м віднесено до сфери управління Подільської районної в місті Києві державної адміністрації як майно, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва, тому розпорядження приміщеннями здійснює Рада, а державний реєстратор своїм рішенням лише засвідчив форму власності та власника цих приміщень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Крім того звернув увагу, що позивач помилково вважає спірні приміщення допоміжними, у зв`язку з чим відсутні підстави для скасування зареєстрованого права власності за відповідачем.
Узагальнений зміст і обґрунтування судових рішень
8. Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.03.2024, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.10.2024, позов задоволено повністю. Крім того, стягнуто з Ради на користь ОСББ 21 500 грн 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
9. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, дійшов висновку, що спірні приміщення належать до допоміжних, а тому не можуть бути самостійним об`єктом права власності, як нежитлові приміщення.
10. Вказаних висновків суди дійшли, зокрема, з урахуванням встановлених обставин про те, що:
- в матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують відсутність у спірних приміщеннях загальнобудинкового інженерного обладнання або відомості про те, що до такого обладнання забезпечено окремий доступ; відсутні відомості, що спірні приміщення виділені в окремий протипожежний відсік від житлової частини будівлі у відповідності до вимог ДБН В.2.2-15:2019;
- з наданих Комунальним підприємством Київської міської ради "Київське міське бюро технічної інвентаризації" пояснень вбачається, що у відділі зберігання матеріалів технічної інвентаризації Бюро існує інвентаризаційна справа за адресою: вул. Кирилівська, 30/5. Наданий план за поверхами на будинок 30/5 по вул. Фрунзе, техповерх літ. "А" свідчить про відсутність виділення спірних приміщень в окремий протипожежний відсік від житлової частини будівлі, вхід до спірних приміщень здійснюється зі сходової клітини під`їзду;
- з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що площа спірних приміщень згідно з технічними паспортами від 12.09.2017 відрізняється від зареєстрованої на праві власності площі спірних приміщень, яка складається з 60 кв.м і 41,8 кв.м, що свідчить про перепланування спірних приміщень;
- будь-яких доказів перетворення спірних приміщень у нежитлові матеріали справи не містять, а саме лише фактичне самовільне переобладнання таких приміщень з метою використання за іншим функціональним призначенням не змінює правового статусу цих приміщень;
- той факт, що спірні приміщення були предметом договорів оренди, що вбачається з наданих третьою особою-2 доказів, не змінює правового статусу спірних приміщень;
- наявними в матеріалах справи документами підтверджується відсутність на 5-му поверху будинку будь-яких нежилих приміщень, які за змістом положень ч. 3 п. 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", повинні бути передані у комунальну власність;
- з наявного в матеріалах справи Переліку будівель та приміщень житлового та нежитлового фонду, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва та передані до сфери управління Подільської районної в місті Києві державної адміністрації та приватизованого житлового фонду, що є додатком до розпорядження Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 29.01.2015 №50 "Про передачу на баланс та закріплення на праві господарського відання за Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Подільського району м. Києва" житлового та нежитлового фонду, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, та приватизованого житлового фонду з метою подальшого обслуговування" по вул. Фрунзе (колишня Кирилівської) загальна площа, яка обліковується на балансі, складає 5205,0 кв.м, приміщення комунальної власності, що обліковуються на балансі складає 1612,3 кв.м, приватизованих приміщень, які обліковуються на балансі, складає 3592,67 кв.м, допоміжних приміщень, що обліковуються на балансі, складає 1476 кв.м;
- спірна реєстрація права власності на спірні приміщення, що розташовані за адресою: м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок 30/5 за територіальною громадою міста Києва в особі відповідача відбулася на підставі рішення Ради №284/5096 від 02.12.2010 "Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва", листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 14.02.2018 №30-12/1735, листа Подільської районної в місті Києві державної адміністрації №106-3220 від 05.05.2020;
- підстав для прийняття рішення про реєстрацію права власності і виділення з загальної площі приміщень, що обліковуються на балансі, а саме площею 41.8 кв.м і 60 кв.м матеріали справи не містять та суду не надано. Жодних розпорядчих документів відповідача про виокремлення та ідентифікації спірних приміщень, з метою оформлення на них права власності матеріали справи не містять;
11. Звідси, врахувавши встановлену обставину того, що спірні приміщення є допоміжними приміщеннями житлового будинку, суди дійшли висновку про те, що вони в силу закону є об`єктами права спільної власності співвласників вказаного житлового будинку і, відповідно, віднесення відповідачем вказаних приміщень до переліку об`єктів комунальної власності територіальної громади є неправомірним.
12. Окрім того, місцевий господарський суд, оцінивши надані позивачем докази на підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу, дійшов висновку про наявність підстав для відшкодування ОСББ витрат на правничу допомогу та стягнення з відповідача на корить позивача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 21 500,00 грн.
Касаційна скарга
13. Не погодившись із прийнятими рішеннями, позивач звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Узагальнені доводи касаційної скарги
14. Відповідач не погоджується з висновками судів щодо наявності у спірних приміщень статусу допоміжних. Навпаки, наголошує на тому, що спірні приміщення не є допоміжними, не призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку, а відносяться до нежилих ізольованих приміщень, які використовується з комерційною метою для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру та є самостійним об`єктом цивільно-правових відносин, зокрема орендних.
15. Вказує на те, що суди застосували положення пункту 2 статті 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", статті 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), якими закріплено право власників квартир на допоміжні приміщення, без урахування висновку щодо застосування цих норм у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 598/175/15-ц.
16. Щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу, відповідач наголошує на тому, що суди не врахували обґрунтованості вимог первісно поданої позовної заяви (до зміни предмета позову і зміни адвоката), а також долучених до неї документів. Вказує на те, що при розподілі витрат на правничу допомогу, суди не врахували правові висновки, наведені у постановах Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, від 13.02.2020 у справі № 911/2686/18, від 14.11.2018 у справі № 753/15687/15-ц, від 06.06.2019 у справі № 752/4513/17.
Відзив
17. Відзиви від інших учасників спору на касаційну скаргу не надходив, що відповідно до частини 3 статті 295 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) не перешкоджає перегляду оскаржуваних судових рішень.
Стислий виклад обставин справи, установлених судами попередніх інстанцій
18. Суди попередніх інстанцій дослідили, що на підставі розпорядження Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 29.01.2015 №50 передано з балансу Комунального підприємства "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Подільського району міста Києва" на баланс Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Подільського району м. Києва" житловий та нежитловий фонд, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва та переданий до сфери управління Подільської районної в місті Києві державній адміністрації, та приватизований житловий фонд станом на 01.02.2015, згідно з додатком, з метою його подальшого обслуговування.
19. Згідно з пунктом 139 додатку до вказаного розпорядження будинок по вулиці Фрунзе, 30/5 в м. Києві, загальною площею 5 205,0 кв.м закріплено за Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Подільського району м. Києва" на праві господарського відання.
20. 15.11.2016 відбулися збори співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: вул. Юрківська, 2-6/32 та вул. Кирилівська, 30/5 в м. Києві. З порядком денним, серед іншого, створення питання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
21. Співвласниками багатоквартирних будинків по вулиці Юрківська, 2-6/32 та вулиці Кирилівська, 30/5 в місті Києві створене та 01.03.2017 зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСББ, номер запису: 1 071 102 0000 037661 (місцезнаходження юридичної особи: 04080, м. Київ, вулиця Юрківська, будинок 2-6/32).
22. Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі рішення Ради №284/5096 від 02.12.2010 "Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва", листа Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 05.05.2020 №106-3220, листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 16.02.2018 №30-12/1735 державним реєстратором Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузорою Анною Віталіївною на підставі рішення від 03.06.2020 №52507281 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 28.05.2020 внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2093008380000) запис про право власності на нежитлові приміщення з №1 по №3 (група приміщень №100а), техповерх, літ. "А", загальною площею 41.8 кв.м за адресою: місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 30/5 (далі - приміщення 1) за територіальною громадою міста Києва в особі Ради.
23. Окрім того, згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав 28.05.2020 державним реєстратором Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузорою Анною Віталіївною на підставі рішення про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 52504324 від 03.06.2020 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень внесено відповідний запис (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2092882680000) про право власності за територіальною громадою міста Києва в особі Ради, код ЄДРПОУ: 22883141, на нежитлові приміщення з №1 по №7 (група приміщень №100), техповерх, літ. "А", загальною площею 60 кв.м за адресою: місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 30/5 (далі - приміщення 2).
24. За твердженням позивача, вказана реєстрація права власності за відповідачем на вищенаведені нежитлові приміщення здійснена з порушенням вимог Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", оскільки спірні приміщення є допоміжними приміщеннями будинку, були спроектовані як горище, тому є спільною власністю співвласників будинку №30/5 по вулиці Кирилівська в місті Києві.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ