ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2025 року
м. Київ
cправа № 916/479/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Ємця А. А. (головуючого), Бенедисюка І. М., Малашенкової Т. М.
за участю секретаря судового засідання Рєзнік А. В.,
представників учасників справи:
позивача - ОСОБА_1.,
відповідача - Параконний О. О.,
третя особа - Сорока Г. С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 29.10.2024 р. (головуючий суддя Богацька Н. С., судді Аленіна О. Ю., Савицький Я. Ф.)
у справі № 916/479/24
за позовом ОСОБА_1 (далі -позивач, скаржник)
до Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - АМК, Комітет, відповідач)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (далі -Філія, Товариство, третя особа)
про визнання недійсним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
ВСТУП
Причиною звернення до суду є наявність / відсутність підстав для визнання недійсним рішення Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, оформленим у вигляді листа-повідомлення № 65-02/2714 від 13.12.2023 та зобов`язання повторно розглянути заяву.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до АМК, в якому просить суд:
- визнати недійсним рішення АМК, оформлене листом № 65-02/2714 від 13.12.2023 "Про результати розгляду заяви";
- зобов`язати АМК повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.10.2023 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (зловживання монопольним (домінуючим) становищем) (зареєстровану АМК 13.11.2023 за вх.№ 65-01/64-АМ) у порядку та у межах повноважень, встановлених чинним законодавством України.
1.2. Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач посилається на те, що згідно з рішенням Комітету, оформленим у вигляді листа-повідомлення № 65-02/2714 від 13.12.2023, йому відмовлено у розгляді справи стосовно третьої особи - ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (далі - ТОВ "Інфокс"). Позивач вважає, що оскаржуване рішення в частині відсутності у третьої особи ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем та відмови в розгляді справи є незаконним та необґрунтованим. Позивач зазначає, що відмова третьої особи укласти індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за заявою-приєднання позивача від 17.07.2023 має ознаки зловживанням монопольним (домінуючим) становищем. Позивач наголошує, що обґрунтування висновків є цитуванням пояснень третьої особи, без надання їм належної правової оцінки.
2. Короткий зміст судових рішень судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій
2.1. Господарський суд Одеської області рішенням від 09.05.2024 (суддя Бездоля Ю.С.) позов задовольнив.
2.2. Рішення суду першої інстанції мотивоване, тим що відповідач у прийнятті оскаржуваного рішення обмежився описанням хронології подій, переліченням норм законодавства, загальним висновком про наявність у Товариства ознак монопольного (домінуючого) становища на ринку та про те, що не виявлено в його діях ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем. Проте відповідач не надав достатніх обґрунтувань свого рішення, оцінки правовідносинам, які склалися між позивачем та третьою особою та діям (бездіяльності) ТОВ "Інфокс" відносно позивача, зазначених у відповідних листах, які з огляду на оскаржуване рішення були проаналізовані відповідачем. Крім того, на переконання суду, відповідач у прийнятті оскаржуваного рішення не навів мотивів його прийняття.
3.1. Південно-західний апеляційний господарський суд постановою від 29.10.2024 рішення Господарського суду Одеської області від 09.05.2024 у справі № 916/479/24 скасував. У задоволенні позову відмовив.
3.2. Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що у прийнятті оскаржуваного рішення, оформленого листом від 13.12.2023 № 65-02/2714 "Про результати розгляду заяви", АМК діяв у межах своїх повноважень, у порядку та спосіб, встановлений Законом України "Про житлово-комунальні послуги", і оскільки АМК не встановив ознак правопорушень, на які посилався заявник, правові підстави для визнання недійсним або скасування рішення АМК, оформленого листом від 13.12.2023 № 65-02/2714 "Про результати розгляду заяви", передбачені ст. 59 Закону, відсутні. При цьому АМК у листі-рішенні також зауважено, що питання, викладені у заяві, не відносяться до повноважень органів АМК.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Скаржник, посилаючись на ухвалення судом апеляційної інстанції оскаржуваного судового рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права щодо оцінки всіх обставин справи в сукупності з іншими доказами у справі, враховуючи їх вірогідність і взаємозв`язок, просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції у справі № 916/479/24.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
4.1. Обґрунтовуючи правову позицію у касаційній скарзі, позивач із посиланням на пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) зазначає, що в оскаржуваному рішенні апеляційний суд застосував норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 02.07.2019 у справі № 910/23000/17, від 27.02.2018 у справі № 915/1377/16, від 07.08.2018 у справі № 921/438/17-г/7.
5. Позиція інших учасників справи
5.1. У відзивах на касаційну скаргу АМК та Товариство заперечують проти викладених у ній доводів та вважають її безпідставною, необґрунтованою, а твердження, викладені в ній, такими що не відповідають нормам законодавства та дійсним обставинам справи.
6. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6.1. Суди попередніх інстанції встановили, що 31.10.2023 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про порушення Товариством законодавства про захист економічної конкуренції (зловживання монопольним (домінуючим) становищем), в якому просила:
- визнати дії Товариства порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме: дії, що призвели до ущемлення інтересів як споживача, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- за вчинене порушення накласти на Товариство штраф;
- зобов`язати Товариство припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, відкрити абонентський рахунок для оплати за послуги із централізованого постачання холодної води та водовідведення.
6.2. У вказаній заяві позивач повідомив, зокрема, таке:
- ОСОБА_1 протягом останніх 30 років проживає в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1, який забезпечується послугами із централізованого постачання холодної води та водовідведення. Цей будинок до приватизації квартир його мешканцями перебував в державній власності, він утримувався Державним підприємством "Одеський завод будівельних матеріалів" (далі - ДП МОУ "ОЗБМ"). Отже, до моменту приватизації квартир мешканці мали перераховувати гроші за послуги із централізованого постачання холодної води та водовідведення цьому державному підприємству, яке надалі переказувало їх ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" на підставі укладеного між ними договору;
- після приватизації квартир мешканці квартир відповідно до законодавства отримали право укласти індивідуальні договори за послуги із централізованого постачання холодної води та водовідведення із Філією як виконавцем певної послуги і, відповідно, платити за отримані послуги безпосередньо Філії;
- ще в 2015 році ОСОБА_1 звернулася до Філії із заявою про укладення індивідуального договору послуги із централізованого постачання холодної води та водовідведення. Оскільки Філія протиправно відмовила ОСОБА_1 в укладенні такого договору, остання була вимушена звернутися до суду по захист своїх прав;
- 01.03.2016 Апеляційний суд Одеської області у справі № 522/9399/15-ц визнав укладеним між ОСОБА_1 та Філією договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та зобов`язав Філію взяти розміщений в квартирі ОСОБА_1 прилад обліку холодної води на абонентський облік;
- лише через декількох років невиконання рішення суду і велику кількість поданих скарг Філія все таки взяла на облік розміщений в квартирі лічильник холодної води;
- водночас, на неодноразові звернення про відкриття абонентського рахунка, за яким ОСОБА_1 зможе переказувати гроші за спожиті послуги, Філія кожного разу відмовляла. При цьому Державне підприємство Міністерства оборони України "Одеський завод будівельних матеріалів" періодично звертається із претензіями та вимогами, аби ОСОБА_1 сплачувала за отримані послуги із централізованого постачання холодної води та водовідведення саме йому, оскільки вартість спожитих послуг Філія перекладає на це підприємство;
- без достатніх на те підстав Філія намагалася в судовому порядку розірвати договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення між ОСОБА_1 та Філією, укладений за рішенням суду, але рішенням Приморського районного суду від 05.12.2019 у справі № 522/5655/17, залишеним в силі Одеським апеляційним судом у постанові від 12.07.2021, позовні вимоги Філії були відхилені в повному обсязі;
- 17.07.2023, керуючись постановою КМУ від 05 липня 2019 року № 690 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення", а також типовим індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, який розміщений на сайті Філії, ОСОБА_1 звернулася до Філії із заповненою заявою-приєднанням до такого типового індивідуального договору; водночас Філія в укладенні такого договору відмовила, посилаючись на те що між ОСОБА_1 та Філією діє той індивідуальний договір, який було визнано укладеним за рішенням Апеляційного суду Одеської області від 01.03.2016;
- зважаючи на таку відповідь, 25.08.2023 ОСОБА_1 знову звернулася до Філії із проханням відкрити особистий рахунок для оплати наданих послуг, проте листом від 12.09.2023 Філія повідомила, що для вирішення питання оплати за спожиті послуги водопостачання та водовідведення ОСОБА_1 має звертатися до ДП МОУ "ОЗБМ" (без надання щодо цього будь-яких пояснень);
- отже, Філія нав`язує такі умови надання послуг (оплата послуг третій особі), які не передбачені укладеним договором;
- окрім того, в такий спосіб Філія формує у ОСОБА_1 заборгованість за спожиті послуги, створює підстави для можливості стягнення пені за несвоєчасну оплату послуг і формує з ОСОБА_1 образ боржника перед третіми особами;
- в м. Одесі відсутній іншій суб`єкт господарювання, крім ТОВ "Інфокс", який надає послуги із централізованого водопостачання та водовідведення; отже, ОСОБА_1 не має можливості отримувати такі послуги від іншого суб`єкта господарювання і вимушена звертатися лише до Товариства;
- за умови значної конкуренції на ринку наведені дії Філії були б неможливими, оскільки, маючи зацікавленість надати послугу і отримати за це плату, Філія вживала б заходів щодо недопущення ущемлення інтересів, не ухилялася б від відкриття абонентського рахунка для отримання плати за спожиті послуги і не схиляла б сплачувати за послуги третій особі, яка до цих послуг не має жодного стосунку;
- до того ж за наявності значної конкуренції на ринку ОСОБА_1 могла би обрати для себе іншого надавача послуг, який дотримується вимог чинного законодавства та не допускає ущемлення чи навіть можливості ущемлення законних інтересів; зважаючи на викладене, зазначені неправомірні дії Товариства є зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку з боку цього суб`єкта господарювання.
6.3. В матеріалах справи наявний лист від 04.12.2023 Товариства, який надано на вимогу АМК від 17.11.2023. У листі Товариство повідомило, зокрема, таке:
- відповідно до ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги укладається договір про надання комунальних послуг: 1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови, що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку; 2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою; 3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір; співвласники багатоквартирного будинку самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин та за результатами проведених загальних зборів надають до Філії копію протоколу (витягу з протоколу); у межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг; відповідно до п.3 розділу VI Закону договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом;
- на сьогодні послуги з водопостачання та водовідведення мешканцям житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2, надаються на підставі договору на послуги водопостачання та водовідведення № 30710 від 25.05.2016, укладеного між ТОВ "Інфокс" та ДП МОУ "Одеський завод будівельних матеріалів", до дислокації якого внесений цей будинок;
- відповідно до п. 2.2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 № 307 ліцензіат повинен провадити ліцензовану діяльність виключно в межах місць провадження господарської діяльності та із застосуванням заявлених засобів провадження господарської діяльності, зазначених у відомостях про них, поданих до органу ліцензування згідно з вимогами цих Ліцензійних умов, та належним чином оформленого права власності, господарського відання або користування земельними ділянками, на яких розташовані заявлені засоби провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання; мережі водопостачання та водовідведення від централізованих мереж до стіни житлового будинку АДРЕСА_3, в якому мешкає ОСОБА_1, в обслуговуванні (оренді) філії "Інфоксводоканал" не знаходяться, у зв`язку з чим надавання послуг за допомогою цих мереж є порушенням ліцензійних умов філії "Інфоксводоканал";
- згідно з даними ЄДРПОУ ДП МОУ "Одеський завод будівельних матеріалів" знаходиться у стані припинення юридичної особи; інформація щодо передачі житлових будинків та мереж водопостачання та водовідведення до комунальної власності або іншим підприємствам у філії відсутня;
- загальний перелік документів, необхідний для укладання індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зазначений на сайті філії "Інфоксводоканал" та складається з: копії паспорту (ID-карта) споживача; копії реєстраційного номера облікової картки платника податків споживача; копії правовстановлюючих документів споживача, що підтверджують право власності на квартиру або приміщення; довідка про склад сім`ї; копія документа, що підтверджує пільги споживача; копія супровідної документації до засобу вимірювальної техніки, що входить до складу вузла обліку;
- на час надання інформації на цю вимогу індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення із ОСОБА_1 не укладений, плата за послуги не нараховується; відповідно до рішення Апеляційного суду Одеської області від 01.03.2016 у справі № 522/9399/15-ц визнано укладеним між ОСОБА_1 та ТОВ "Інфокс" договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення на умовах, передбачених Типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого згідно з постановою КМУ № 630 від 21.07.2005, а також зобов`язано ТОВ "Інфокс" поставити на облік засіб обліку води в квартирі АДРЕСА_4 . Відповідно до акта опломбування № 2545 від 25.07.2019 здійснено опломбування вузла обліку води ОСОБА_1 та внесено відомості про вузол обліку до особового рахунка № НОМЕР_1, відкритого на ДП МОУ "Одеський завод будівельних матеріалів", оскільки загальний облік води в житловому будинку № 5 на провулку 2-й Басейний здійснюється за показниками вузлів комерційного обліку води саме цього споживача філії;
- з часу винесення рішення у справі № 522/9399/15-ц значно змінилося чинне законодавство України, що регулює надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, приймаючи з огляду на те що Правила № 630 втратили свою чинність з 01.05.2022, індивідуальні договори з власниками / співвласниками житлового будинку № 5 на провулку 2-й Басейний не укладені, відповідно, відсутні окремі особові рахунки.
6.4. У листі № 65-02/2714 від 13.12.2023 "Про результати розгляду заяви" АМК повідомило ОСОБА_1 про те, що оскільки за результатами розгляду заяви не виявлено ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а наявність ознак монопольного (домінуючого) становища суб`єкта господарювання на ринку не є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, відсутні підстави для порушення справи щодо ТОВ "Інфокс".
6.5. У вказаному листі відповідач зазначив, зокрема, таке:
- щодо об`єкта аналізу: об`єктом для визначення ознак монопольного (домінуючого) становища є ТОВ "Інфокс";
- щодо товару: послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є предметом договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення на умовах, передбачених Типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", який визнано укладеним між заявником та ТОВ "Інфокс" в судовому порядку (рішення апеляційного суду Одеської області від 01.03.2016 у справі № 522/9399/15- ц). Відповідно до умов договору, визнаного укладеним між ОСОБА_1 та ТОВ "Інфокс" в судовому порядку, виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної i водовідведення, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги; тобто товаром є послуга з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
- щодо основних споживачів та продавців: споживачами послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є фізичні (зокрема, заявник) та юридичні особи, які отримують або мають намір отримати послуги з централізованого водопостачання та водовідведення; продавцем (надавачем) послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є ТОВ "Інфокс";
- щодо товарних меж ринку: як вже зазначалося вище, послуга з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є предметом договору, який вважається укладеним між ОСОБА_1. та ТОВ "Інфокс"; з огляду на це товарними межами ринку визначено послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
- щодо територіальних (географічних) меж ринку: особливістю послуг з централізованого водопостачання та водовідведення є їх отримання безпосередньо за місцем знаходження діючих водопостачальних та каналізаційних мереж; отже, територіальними межами ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення є територія міста Одеси, де розташовані діючі водопостачально-каналізаційні мережі, які належать або використовуються (експлуатуються) ТОВ "Інфокс";
- щодо часових меж ринку: часовими межами ринку визначено період березень-грудень 2016 року, 2017- 2022 роки та січень-листопад 2023 року, тобто в період, коли структура ринку, співвідношення попиту та пропозиції на ньому істотно не змінювалися з урахуванням також визнання в судовому порядку укладеним між заявником та ТОВ "Інфокс" договору щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та інформацію, надану ТОВ "Інфокс" листом від 04.12.2023 № 6245-04/10481 (вх. № 65-01/666-Кі від 04.12.2023);
- щодо бар`єрів вступу на ринок: бар`єрами для вступу потенційних конкурентів на ринок послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є: економічні обмеження, пов`язані з необхідністю залучення значних коштів для придбання відповідного обладнання для організації надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, а також наявність власних або орендованих мереж, необхідність отримання ліцензії на надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, отримання спеціального дозволу на водокористування тощо;
- установлення монопольного (домінуючого) становища: відповідно до абзацу другого частини першої статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб`єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку в нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб`єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар`єрів для доступу на ринок інших суб`єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин; суб`єкти господарювання не зазнають значної конкуренції, якщо завдяки своїй ринковій владі мають здатність не допускати, усувати чи обмежувати конкуренцію, зокрема обмежувати конкурентоспроможність інших суб`єктів господарювання, або ущемлювати інтереси інших суб`єктів господарювання чи споживачів (пункт 10.3 Методики); враховуючи вищезазначене, протягом березня-грудня 2016 року, 2017- 2022 років та січня-листопада 2023 року ТОВ "Інфокс" мало ознаки монопольного (домінуючого) становища на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в територіальних (географічних) межах міста Одеси, де розташовані діючі водопостачально-каналізаційні мережі, які належать або використовуються (експлуатуються) ТОВ "Інфокс";
- щодо дій ТОВ "Інфокс": проаналізувавши інформацію, зазначену у заяві, а також інформацію, надану ТОВ "Інфокс" листом від 04.12.2023 № 6245-04/10481, Відділення встановило таке:
1.) в заяві зазначено, що заявник проживає у житловому будинку № 5 на провулку 2-й Басейний, м. Одеса, який знаходиться на балансі ДП Міністерства оборони України "Одеський завод будівельних матеріалів", тому заявник сплачував за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення зазначеному державному підприємству, з яким ТОВ "Інфокс" був укладено відповідний договір від 22.04.2004; 25.05.2016 між ТОВ "Інфокс" та ДП Міністерства оборони України "Одеський завод будівельних матеріалів" укладено новий договір щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 30710, на підставі якого житловий будинок № 5 на провулку 2-й Басейний, м. Одеса, в якому проживає заявник, забезпечується зазначеними послугами; заявник звертався до ТОВ "Інфокс" щодо укладення індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; враховуючи що у грудні 2014 року заявнику з боку ТОВ "Інфокс" відмовлено в укладенні індивідуального договору, заявник звернувся з позовом до суду щодо визнання укладеним договору та зобов`язання поставити на облік квартирний засіб обліку води; згідно з рішенням Апеляційного суду Одеської області від 01.03.2016 у справі №522/9399/15-ц позов заявника задоволено, визнано укладеним між заявником та ТОВ "Інфокс" договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на умовах, передбачених Типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженим Кабінетом Міністрів України у постанові від 21.07.2005 № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", а також зобов`язано ТОВ "Інфокс" поставити на облік квартирний засіб обліку води заявника; з огляду на судове рішення, заявник звертався до ТОВ "Інфокс" із заявами від 18.03.2016, від 03.11.2016, від 23.08.2017 щодо відкриття абонентського рахунка та взяття засобу обліку холодної води на абонентський облік;
2.) відповідно до претензії ДП Міністерства оборони України "Завод будівельних матеріалів" від 04.02.2019 № 32/02, адресованої заявнику, заявник не відшкодував вартості спожитих послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 5324,95 грн, оскільки їх вартість перекладається на це підприємство, враховуючи укладений договір між ним та ТОВ "Інфокс" від 25.05.2016 №30710 та відсутність прямих розрахунків за надані послуги між заявником та ТОВ "Інфокс";
3.) у 2019 році відповідно до припису, наданого Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області, ТОВ "Інфокс" прийняло на абонентський облік засіб обліку холодної води заявника (акт від 25.07.2019 № 2545); зокрема, згідно з приписом Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 14.06.2019 № 83 до акта перевірки від 14.06.2019 № 1921/05 за результатами здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання ТОВ "Інфокс" вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів зобов`язало ТОВ "Інфокс" усунути порушення пункту 2 частини першої статті 21 Закону України "Про захист прав споживачів", зазначені в розділі VІ акта перевірки № 1921/05, а саме: забезпечити реалізацію висловленого волевиявлення споживача ОСОБА_1. щодо прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку, розташованого за адресою: м. Одеса, пров. 2-й Басейний, 5, кв. 49, шляхом забезпечення виконання вимог пункту 10 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630;
4.) ТОВ "Інфокс" звернулося з позовом до суду щодо розірвання договору із заявником, визнаного укладеним відповідно до рішення апеляційного суду Одеської області від 01.03.2016 у справі № 522/9399/15-ц, з підстав укладення між ТОВ "Інфокс" та ДП Міністерства оборони України "Одеський завод будівельних матеріалів" нового договору щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 25.05.2016 № 30710; згідно з рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 05.12.2019 у справі № 522/5655/17, залишеним без змін у постанові Одеського апеляційного суду від 12.07.2021, у задоволені позову ТОВ "Інфокс" відмовлено.
5.) позивач звернулася до Товариства 17.07.2023 із заявою-приєднанням до індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; ТОВ "Інфокс" у листі від 14.08.2023 № С-393 зазначило, що між заявником та ТОВ "Інфокс" договір вважається укладеним на підставі рішення апеляційного суду Одеської області від 01.03.2016 у справі № 522/9399/15-ц, заяви про його розірвання з боку заявника не надходило, тому заява-приєднання до індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення не може бути задоволена та не може бути укладений новий індивідуальний договір;
6.) на звернення позивача до ТОВ "Інфокс" листом від 25.08.2023 щодо надання реквізитів для здійснення оплати отриманих послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та відкриття особового рахунка ТОВ "Інфокс" у листі від 12.09.2023 № 4886Вх-01 зазначило, що за адресою проживання заявника укладено договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення між ТОВ "Інфокс" та ДП Міністерства оборони України "Одеський завод будівельних матеріалів", тому для вирішення питання оплати за отримані послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення необхідно звернутися до зазначеного державного підприємства;
7.) Товариство у листі від 04.12.2023 № 6245-04/10481 (вх. № 65-01/666-Кі від 04.12.2023) на вимогу АМК від 17.11.2023 № 65-02/2542 зазначило, що послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення мешканцям житлового будинку № 5 на провулку 2-й Басейний, м. Одеса, в якому проживає і позивачка, надаються на підставі договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 25.05.2016 № 30710, укладеного між ТОВ "Інфокс" та ДП Міністерства оборони України "Одеський завод будівельних матеріалів"; мережі водопостачання та водовідведення від централізованих мереж до стіни житлового будинку № 5 на провулку 2-й Басейний, м. Одеса, в якому проживає заявник, в обслуговуванні (оренді) ТОВ "Інфокс" не знаходяться; індивідуальні договори з мешканцями житлового будинку № 5 на провулку 2-й Басейний, м. Одеса не укладені, відповідно, відсутні окремі особові рахунки; при цьому відомості про квартирний засіб обліку холодної води заявника (акт опломбування від 25.07.2019 № 2545) внесено до особового рахунка № НОМЕР_1, відкритого на ДП Міністерства оборони України "Одеський завод будівельних матеріалів", оскільки загальний облік холодної води в житловому будинку № 5 на провулку 2-й Басейний, м. Одеса, здійснюється за показниками засобів обліку води саме цього споживача;
8.) водночас з моменту ухвалення рішення апеляційним судом Одеської області від 01.03.2016 у справі № 522/9399/15-ц істотно змінилося законодавство, що регулює сферу надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) на підставі свого рішення, прийнятого відповідно до законодавства, можуть самостійно обрати одну з моделей організації договірних відносин за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії); у межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг;
9.) отже, за результатами розгляду заяви АМК вбачає, що протягом березня - грудня 2016 року, 2017- 2022 років та січня - листопада 2023 року ТОВ "Інфокс" мало ознаки монопольного (домінуючого) становища на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в територіальних (географічних) межах міста Одеси, де розташовані діючі водопостачально-каналізаційні мережі, які належать або використовуються (експлуатуються) ТОВ "Інфокс". Водночас за результатами розгляду заяви Відділення не виявило в діях ТОВ "Інфокс" ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Крім того, питання, викладені у заяві, не відносяться до повноважень органів Антимонопольного комітету України.
6.6. Наведені обставини і стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.