ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2024 року
м. Київ
справа № 360/4586/21
адміністративне провадження № К/990/10969/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Загороднюка А.Г., Єресько Л.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 360/4586/21
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою адвоката Комарової Ганни Олексіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1, на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року (головуючий суддя Чернявська Т.І.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2022 року (суддя-доповідач - Геращенко І.В., судді: Міронова Г.М., Казначеєв Е.Г.),
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач), у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Луганській області, що виразилися у зміні розміру середньомісячної заробітної плати ОСОБА_1 у період з квітня 2021 року;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Луганській області здійснити перерахунок середньомісячної заробітної плати ОСОБА_1 з квітня 2021 року та в подальшому здійснювати нарахування середньомісячної заробітної плати ОСОБА_1 за середньоденною заробітною платою, що складає 614,05 грн;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Луганській області виплатити заборгованість із заробітної плати ОСОБА_1 за період з квітня 2021 року по серпень 2021 року у розмірі 31555,08 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач працював у Головному управління ДПС у Луганській області та з 18 березня 2020 року був увільнений від виконання обов`язків на період проходження військової служби зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку до закінчення періоду військової служби за контрактом або до дня фактичного звільнення. Однак позивачу стало відомо, що квітня 2021 року відповідач розраховує середньомісячну заробітну плату за середньоденною заробітною платою у меншому розмірі, ніж 614,05 грн. Такі дії відповідача ОСОБА_1 вважає протиправними, оскільки порушується його гарантія на збереження середнього заробітку.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2022 року, в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи вказане рішення, суд першої інстанції виходив із того, що протягом періоду з 18 березня 2020 року по 24 березня 2021 року за позивачем збережена передбачена частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України (далі також - КЗпП) гарантія у зв`язку з прийняттям на військову службу за контрактом під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, а саме, збережено місце роботи, посаду і середній заробіток. Отже, відповідно до абзацу другого пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 (далі також - Порядок № 100), при обчисленні позивачу середньої заробітної плати за останні два місяці (січень-лютий 2021 року) не враховуються виплати за період з 18 березня 2020 року по 24 березня 2021 року, оскільки цей період є часом, протягом якого зберігається середній заробіток працівника.
Суд зазначив, що у межах спірних правовідносин у позивача відсутній розрахунковий період, що згідно з абзацом сьомим пункту 2 Порядку № 100 обумовлює обчислення середньої заробітної плати відповідно до абзаців третього - п`ятого пункту 4 Порядку № 100. У зв`язку з тим, що у позивача в розрахунковому періоді (лютий-березень 2021 року) не було заробітної плати, а виплачувалась збережена середня заробітна плата як гарантія для працівника на час виконання державних або громадських обов`язків, розрахунок середньої заробітної плати повинен проводитись з установленого йому посадового (місячного) окладу.
Посадовий (місячний) оклад позивача станом на 25 березня 2021 року становить 5500,00 грн, а мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2021 року становить 6000,00 гривень. Таким чином, розмір посадового (місячного) окладу позивача (5500,00 грн) є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати (6000,00 грн), що згідно з абзацами третім, четвертим пункту 4 Порядку № 100 обумовлює розрахунок середньої заробітної плати позивачу з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку.
Відповідно до приписів абзацу сьомого пункту 2, абзаців третього-п`ятого пункту 4, пункту 5, абзацу другого пункту 8 Порядку № 100, розрахунок середньої заробітної плати позивачу з 25 березня 2021 року має здійснюватися таким чином: мінімальна заробітна плата за січень - лютий 2021 року множиться на кількість місяців розрахункового періоду (2 місяці) та ділиться на число робочих днів за останні два календарні місяці, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата (місяцем, у якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата, є березень 2021 року). Середньоденна заробітна плата становить 307,69 грн: (6000,00 грн х 2) : 39 робочих днів (у січні 2021 року - 19 робочих днів, у лютому 2021 року - 20 робочих днів) = 307,69 грн (середньоденна заробітна плата). Отже, середня заробітна плата позивачу з 25 березня 2021 року правомірно розраховується відповідачем з середньоденної заробітної плати у розмірі 307,69 грн.
Суд першої інстанції виснував, що оскільки в даному випадку відсутнє звільнення позивача в запас з військової служби та повторне прийняття на військову службу під час дії особливого періоду, то це виключає можливість визначення права позивача на гарантії, встановлені абзацом шостим пункту 4 Порядку № 100 для військовослужбовців. Отже, правові підстави для розрахунку позивачу з 25 березня 2021 року середньої заробітної плати з середньоденної заробітної плати в розмірі 614,05 грн відсутні.
Апеляційний суд погодився з позицією Луганського окружного адміністративного суду та мотивами ухваленого рішення, з огляду на що залишив його без змін.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
Адвокат Комарова Г.О. звернулась в інтересах позивача до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2022 року, ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Підставою касаційного оскарження визначено пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України та зазначено про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пунктів 2, 4 Порядку № 100 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, у випадку реорганізації/ліквідації органу державної влади.
За доводами скаржника, суди першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних рішеннях неправильно застосували норми матеріального права - пункти 2, 4 Порядку № 100 та дійшли помилкового висновку про відсутність, при переведенні працівника державного органу внаслідок його реорганізації, який фактично продовжує працювати у тій же державній установі, розрахункового періоду для обчислення такому працівнику середньої заробітної плати; про необхідність розраховувати середню заробітну плату, працівнику, якого було переведено в наслідок реорганізації/ліквідації органу державної влади лише з установленого посадового (місячного) окладу, без врахування середньої заробітної плати за останні два календарні місяці роботи в державній установі, яку було реорганізовано/ ліквідовано.
На думку скаржника, правильне тлумачення норм права полягає у тому, що у випадку ліквідації або реорганізації державної установи, під час якої працівника переведено до іншої державної установи (правонаступника), пункти 2, 4 Порядку №100 необхідно застосовувати з урахуванням того, що розрахунковий період, за який обчислюється середня заробітна плата, повинен визначатися за останні два календарні місяці роботи за останнім основним місцем роботи, яким є не лише установа, до якої переведено працівника, але й та установа, в якій вона працювала до реорганізації (ліквідації).
Таким чином скаржник уважає, що дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо виплати позивачеві середнього заробітку виходячи з меншого, ніж 614,05 грн розміру середньоденної заробітної плати є протиправними, оскільки не відповідають вимогам чинного законодавства та є втручанням у право власності позивача.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги № К/990/10969/23 у складі: головуючий суддя (суддя-доповідач) Кашпур О.В., судді Уханенко С.А., Радишевська О.Р.
Ухвалою Верховного Суду від 06 квітня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою, поданою адвокатом Комаровою Г.О. в інтересах ОСОБА_1 .
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на правильність висновків судів першої та апеляційної інстанцій, просить відмовити в задоволенні касаційної скарги та залишити судові рішення без змін.
У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Кашпур О.В., яку визначено головуючим суддею (суддею-доповідачем) у розгляді цієї справи, на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду, здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями та визначено новий склад суду для розгляду касаційної скарги № К/990/10969/23: головуючий суддя (суддя-доповідач) Соколов В.М., судді: Загороднюк А.Г., Єресько Л.О.
Ухвалою від 04 грудня 2024 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
IV. Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
ОСОБА_1 з 25 березня 2021 року по теперішній час проходить публічну службу в Головному управлінні ДПС у Луганській області, утвореному як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" внаслідок ліквідації постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" Головного управління ДПС у Луганській області як юридичної особи публічного права, про що свідчать записи у трудовій книжці від 14 серпня 2008 року серії НОМЕР_1 .
Відповідно до витягу з наказу Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1" від 10 березня 2020 року № 66 (по особовому складу) укладено контракт про проходження громадянами військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу строком на три роки, прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, зараховано до списків особового складу Збройних Сил України та призначено ОСОБА_1 командиром роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі заяви ОСОБА_1 від 17 березня 2020 року та витягу з наказу командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1" від 10 березня 2020 року №66 (по особовому складу) наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 18 березня 2020 року № 83-о "Про увільнення від виконання обов`язків ОСОБА_1" позивача увільнено від виконання обов`язків головного державного ревізора - інспектора відділу внутрішнього контролю управління забезпечення роботи Головного управління ДПС у Луганській області з 18 березня 2020 року до дня закінчення дії контракту, збережено за позивачем місце роботи, посаду і середній заробіток на період з 18 березня 2020 року до дня закінчення строку укладеного контракту або до дня фактичного звільнення.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 25 вересня 2020 року наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 25 вересня 2020 року № 277-о "Про переведення працівників" позивача з 28 вересня 2020 року переведено на посаду головного державного ревізора - інспектора відділу відомчого контролю Головного управління ДПС у Луганській області, звільнивши з посади головного державного ревізора - інспектора відділу внутрішнього контролю управління забезпечення роботи Головного управління ДПС у Луганській області.
Наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 25 вересня 2020 року № 279-о "Про увільнення від виконання обов`язків ОСОБА_1" позивача увільнено від виконання обов`язків головного державного ревізора - інспектора відділу відомчого контролю Головного управління ДПС у Луганській області з 28 вересня 2020 року до дня закінчення дії контракту, збережено за позивачем місце роботи, посаду і середній заробіток на період з 28 вересня 2020 року до дня закінчення строку укладеного контракту або до дня фактичного звільнення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" розпочато процедуру ліквідації як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної податкової служби, у тому числі Головного управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 43143746).
Наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби України" утворено Головне управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ ВП 44082150), як відокремлений підрозділ Державної податкової служби. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, перейшли Державній податковій службі та її територіальним з органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
З 01 січня 2021 року Головне управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ ВП 44082150) розпочало виконувати функції та повноваження Головного управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 43143746), яке ліквідується.
Листом від 19 листопада 2020 року № П-7450/14/12-32-11-00 та попередженням про наступне звільнення Головне управління ДПС у Луганській області, у зв`язку з його ліквідацією як юридичної особи публічного права, попередило позивача про наступне звільнення з посади головного державного ревізора - інспектора відділу відомчого контролю Головного управління ДПС у Луганській області.
Наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 24 березня 2021 року № 170-о "Про звільнення ОСОБА_1" позивача звільнено 24 березня 2021 року з посади головного державного ревізора - інспектора відділу відомчого контролю Головного управління ДПС у Луганській області у зв`язку з переведенням для подальшої роботи у Головному управлінні ДПС у Луганській області, з виплатою грошової компенсації за невикористані відпустки.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 25 березня 2021 року наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 25 березня 2021 року № 229-о "Про призначення ОСОБА_1" останнього 25 березня 2021 року призначено на посаду головного державного ревізора - інспектора відділу відомчого контролю Головного управління ДПС у Луганській області, в порядку переведення з Головного управління ДПС у Луганській області, із встановленням посадового окладу у розмірі 5500,00 грн згідно зі штатним розписом.
Наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 25 березня 2021 року № 230-о "Про увільнення від виконання обов`язків ОСОБА_1" позивача увільнено від виконання обов`язків головного державного ревізора - інспектора відділу відомчого контролю Головного управління ДПС у Луганській області з 25 березня 2021 року до дня закінчення дії контракту, збережено за позивачем місце роботи, посаду і середній заробіток на період з 25 березня 2021 року до дня закінчення строку укладеного контракту або до дня фактичного звільнення.
Згідно з довідкою Головного управління ДПС у Луганській області від 22 жовтня 2021 року № П-152/12-32-10-02-23 ОСОБА_1 дійсно працює в Головному управлінні ДПС у Луганські області з 25 березня 2021 року на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу відомчого контролю. З 25 березня 2021 року по теперішній час за ОСОБА_1 збережено середньомісячну заробітну плату. Відповідно до Порядку № 100 середня заробітна плата ОСОБА_1 розраховується з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. Посадовий оклад на посаді головного державного ревізора - інспектора склав 5500,00 грн, на час розрахунку мінімальна заробітна плата складає 6000,00 грн. Розрахунок середньоденної заробітної плати: планова кількість робочих днів за період з січня 2021 року по лютий 2021 року (2 місяці)/39 робочих днів. Середньоденна заробітна плата 307,69 грн (6000 х 2 : 39). Загальна сума виплаченої середньомісячної заробітної плати за період з 25 березня 2021 року по 30 вересня 2021 року склала 40 000,00 грн.
Вважаючи, що Головне управління ДПС у Луганській області порушує гарантію збереження середнього заробітку на час призову, позивач звернувся до суду із цим позовом.