ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2024 року
м. Київ
справа № 824/730/19-а
адміністративне провадження № К/9901/30652/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Шарапи В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.03.2020 (головуючий суддя: Левицький В.К.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.09.2020 (головуючий суддя: Ватаманюк Р.В., судді: Полотнянко Ю.П., Драчук Т.О.) у справі № 824/730/19-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудсервіс-Інвест" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради про визнання протиправними і скасування приписів, постанов та наказів, визнання дій неправомірними,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У червні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рембудсервіс-Інвест" (далі - ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" або позивач) звернулося до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради (далі - Інспекція ДАБК Чернівецької міської ради або відповідач), в якому просило:
визнати протиправним і скасувати припис Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 31.05.2019, яким ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" зобов`язано негайно зупинити виконання будівельних робіт на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці;
визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №4Ю/180/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 1 частини четвертої статті 2 Закону України від 14.10.1994 № 208/94-ВР "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (далі - Закон № 208/94-ВР) та накладено штраф у сумі 172890 грн;
визнати протиправною і скасувати постанову Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №5Ю/181/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 8 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штраф у сумі 86445 грн;
визнати протиправною і скасувати постанову Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №6Ю/182/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штраф у сумі 34578 грн;
визнати протиправним і скасувати припис Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 31.05.2019, яким ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" зобов`язано негайно зупинити виконання будівельних робіт на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці;
визнати протиправною і скасувати постанову Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1-Ю/177/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 1 частини четвертої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штрафу у сумі 172890 грн;
визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №2Ю/178/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 8 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладемо штраф у сумі 86445 грн;
визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 3Ю/179/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штраф у сумі 34578 грн;
визнати неправомірними дії Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, яка внесена до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів 04.12.2012 за № ЧВ 08312237560 та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт від 21.06.2016 № ЧВ 103161732332 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови на АДРЕСА_1";
визнати неправомірними дії Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, яка внесена до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів 04.12.2012 за № ЧВ 08312237559 та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт від 21.06.2016 № ЧВ 103161732457 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови на АДРЕСА_1";
визнати протиправним і скасувати наказ Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради від 05.06.2019 № 30/2-19сд;
визнати протиправним і скасувати наказ Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради від 05.06.2019 № 31/2-19сд.
Чернівецький окружний адміністративний суд рішенням від 18.03.2020 позов задовольнив частково:
визнав протиправною і скасував постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.06.2019 № 1Ю/177/18-01/12;
визнав протиправною і скасував постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.06.2019 № 4Ю/180/18-01/12.
У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 07.09.2020 скасував рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову і в цій частині ухвалив нову постанову про задоволення позову:
визнав протиправним і скасував припис Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 31.05.2019, яким позивача було зобов`язано негайно зупинити виконання будівельних робіт на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 ;
визнав протиправною і скасував постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 5Ю/181/18-01/12 від 10.06.2019;
визнав протиправною і скасував постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 6Ю/182/18-01/12 від 10.06.2019;
визнав протиправним і скасував припис Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 31.05.2019, яким позивача було зобов`язано негайно зупинити виконання будівельних робіт на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 ;
визнав протиправною і скасував постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 2Ю/178/18-01/12 від 10.06.2019;
визнав протиправною і скасував постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 3Ю/179/18-01/12 від 10.06.2019;
визнав протиправними дії Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, яка внесена до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів 04.12.2012 за № ЧВ 08312237560 та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт від 21.06.2016 № ЧВ 103161732332 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови на АДРЕСА_1";
визнав протиправними дії Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, яка внесена до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів 04.12.2012 за № ЧВ 08312237559 та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт від 21.06.2016 № ЧВ 103161732457 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови на АДРЕСА_1";
визнав протиправним і скасував наказ від 05.06.2019 № 30/2-19сд;
визнав протиправним та скасувати наказ від 05.06.2019 № 31/2-19сд.
У решті рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.03.2020 залишив без змін.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить Суд скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 01.12.2020 відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 28.11.2024 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач стверджує, що позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єктах "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" по АДРЕСА_1 та "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" по АДРЕСА_1 проведена із порушенням вимог законодавства, що відповідно нівелює наслідки такої.
Позивач вважає, що оскаржувані постанови є протиправними і підлягають скасуванню, оскільки базуються на відомостях, відображених в акті інспекційного відвідування, який був складений із суттєвими порушеннями та не може бути доказом в силу допущених порушень.
Товариство також зазначило, що після зупинення ліцензії на господарську діяльність з будівництва, будь-які будівельні роботи на об`єктах не проводились.
Також позивач стверджує, що будівельні роботи на об`єктах проводилися на підставі затвердженої в установленому порядку проєктної документації, тому у відповідача не було правових підстав вважати об`єкти самочинним будівництвом, зокрема, як такі що будуються без належно затвердженого проєкту.
З огляду на зазначене, позивач вважає, що відповідач не мав повноважень вчиняти дії щодо скасування реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт та видавати оскаржувані накази.
Відповідач позов не визнав. Зазначив, що позапланова перевірка позивача проведена на підставі наказів Інспекція ДАБК за зверненням УСБУ в Чернівецькій області. Заходи державного архітектурно-будівельного контролю проведені із дотриманням порядку і процедури. За результатами позапланової перевірки було виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об`єктах будівництва, у зв`язку з чим власне і були винесені оскаржувані приписи, постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та накази.
IV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій із відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, установлено, що ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" здійснює наступні види діяльності: код КВЕД 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; код КВЕД 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель (основний).
На підставі листа Управління СБУ в Чернівецькій області від 07.05.2019 вих. №75/8/360, 11.05.2019 відповідачем видано наказ "Про проведення позапланової перевірки" № 18-01/6-34/19, яким наказано провести позапланову перевірку на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою АДРЕСА_1, суб`єкт містобудування: ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" (пункт 1 Наказу). Для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил направити: головних спеціалістів, головних державних інспекторів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради Гедзя В.А., Бурдейну Г.Г. та Драгомарецьку Н.В. (пункт 2 Наказу). Строк проведення позапланової перевірки визначено з 16.05.2019 до 29.05.2019 (пункт 2 Наказу).
11.05.2019 на підставі листа Управління СБУ в Чернівецькій області видано наказ "Про проведення позапланової перевірки" № 18-01/6-35/19, яким наказано провести позапланову перевірку на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою АДРЕСА_1, суб`єкт містобудування: ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" (пункт 1 Наказу). Для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил направити: головних спеціалістів, головних державних інспекторів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради Гедзя В.А., Бурдейну Г.Г. та Драгомарецьку Н.В. (пункт 2 Наказу). Строк проведення позапланової перевірки визначено з 16.05.2019 до 29.05.2019 (пункт 2 Наказу).
Згодом на підставі службових записок від 29.05.2019, поданих посадовими особами Інспекції, 29.05.2019 відповідачем видано накази № 18-01/6-34.1/19 та №18-01/6-35.1/19 "Про проведення позапланової перевірки", якими продовжено строки проведення позапланової перевірки на об`єктах: "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою АДРЕСА_1 та "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою АДРЕСА_1 з 30.05.2019 по 31.05.2019.
На підставі наказів Інспекції ДАБК міської ради від 11.05.2019 № 18-01/6-34/19 та №18-01/6-35/19, від 29.05.2019 №18-01/6-34.1/19 та № 18-01/6-35.1/19, а також листа УСБУ в Чернівецькій області від 07.05.2019 № 75/8/360, відповідачем видано направлення від 11.05.2019 № 18-03/7-34/19 та № 18-03/7-35/19 і від 29.05.2019 №18-03/7-34.1/19 та № 18-03/7-35.1/19, якими направлено головних спеціалістів, головних державних інспекторів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради Гедзя В.А., Бурдейну Г.Г. та Драгомарецьку Н.В. для здійснення позапланової перевірки на об`єктах: "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою АДРЕСА_1 та "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою АДРЕСА_1 щодо дотримання ТОВ "Рембудсервіс-інвест" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил у період з 16.05.2018 по 29.05.2019 та з 30.05.2019 по 31.05.2019.
16.05.2019 посадовими особами відповідача було здійснено вихід за місцем розташування перевіряємих об`єктів, проте керівник або уповноважена особа були відсутні.
20.05.2019 посадовими особами відповідача було вдруге здійснено вихід за місцем розташування об`єктів, під час якого директору ТОВ "Рембудсервіс-інвест" ОСОБА_3 були пред`явлені службові посвідчення та вручено направлення на позапланову перевірку, що підтверджується підписом ОСОБА_3 в направленнях.
Під час проведення позапланової перевірки відповідач також ознайомив директора ТОВ "Рембудсервіс-інвест" ОСОБА_3 з листом УСБУ в Чернівецькій області від 07.05.2019 № 75/8/360.
У ході проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівельних норм на вказаних вище об`єктах, 21.05.2019 відповідач звернувся до позивача із листом за вих. № 159/18-01/12, в якому просив надати посадовим особам Інспекції для ознайомлення наступні документи: містобудівні умови та обмеження; документ, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою; проєктно-кошторисну документація (всі розділи), у т.ч. зовнішні інженерні мережі (надалі - ПКД); технічні умови (водо-, тепло-, електро-, газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телекомунікації); договір на розробку ПКД; наказ про призначення ГАПа (ГІПа); акт приймання-передавання ПКД; експертиза ПКД; наказ про затвердження ПКД; договір на здійснення авторського нагляду; наказ на призначення особи, відповідальної за ведення автор нагляду; договір на здійснення технагляду; наказ на призначення особи, відповідальної за ведення технагляду; договір генпідряду; наказ на призначення виконроба; проєкт організації будівництва (ПОБ) та проєкт виконання робіт (ПВР); акти на закриття прихованих робіт; акти проміжного прийняття відповідальних конструкцій; виконавчі геодезичні зйомки (виконавчі схеми); загальний журнал робіт; спеціальні журнали робіт: журнал виконання робіт з монтажу будівельних конструкцій; журнал виконання робіт із занурення (забивки) паль; журнал виконання арматурних робіт; журнал виконання бетонних робіт; журнал авторського нагляду; документи щодо випробовувань та лабораторного матеріалів та конструкцій; паспорта та сертифікати на використані матеріали.
Вказаний лист отримано директором ТОВ "Рембудсервіс-інвест" ОСОБА_3, про що свідчить його особистий підпис у листі.
У відповідь на вимогу Інспекції, позивач листом від 24.05.2019 № 30 надав запитувані документи.
29.05.2019 позивачу вручено направлення для проведення позапланового заходу у період з 30 по 31 травня 2019 року.
У період з 16.05.2019 по 31.05.2019 відповідачем проведена позапланова перевірка позивача з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єктах "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" по АДРЕСА_1 та "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" по АДРЕСА_1, результати якої оформлені актами №20 від 31.05.2019 та № 21 від 31.05.2019.
Примірники актів перевірки № 20 та № 21 від 31.05.2019 отримані позивачем, що підтверджується підписами директора ТОВ "Рембудсервіс-інвест" ОСОБА_3 .
Дослідженням акту № 20 від 31.05.2019 встановлено, що позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності проводився на підставі наказів № 18-01/6-34/19 від 11.05.2019 та від 29.05.2019 № 18-01/6-34.1/19, посвідчень (направлень) №18-03/7-34/19 від 11.05.2019 та №18-03/7-34.1/19 від 29.05.2019. Перевірка проводилася з 12 год. 00 хв. 16.05.2019 до 16 год. 00 хв. 31.05.2019 посадовими особами Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради: головними спеціалістами, головними державними інспекторами Гедзем В.А., Бурдейною І.Г. та Дрогомерецькою Н.В .
Із змісту Розділу VIII (опис виявлених порушень вимог законодавства) акту № 20 від 31.05.2019 вбачається, що за результатами проведеного заходу державного нагляду (контролю) встановлено наступні порушення:
- частини восьмої статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції Закону, яка діяла на момент реєстрації декларації № ЧВ 08312237559 від 04.12.2012), підпункту 5 пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" у декларації про початок виконання будівельних робіт № ЧВ 08312237559 від 04.12.2012 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці надані недостовірні дані, а саме: зазначено, що проєктна документація розроблена Чернівецькою філією інституту "НДІпроектреконструкція", в той час як позаплановою перевіркою встановлено, що після отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №334/12 від 19.11.2012 проєктна документація не розроблялась та не затверджувалась (пункт 1 розділу VIII акту перевірки);
- частини першої статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", частини п`ятої статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці проводяться будівельні роботи без затвердженої в установленому порядку документації (пункт 2 розділу VIII акту перевірки);
- пункту 9 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності"; частини першої статті 17, абз. 2 частини першої статті 27 Закону України "Про архітектурну діяльність"; пункту 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256; пункту 2 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 № 1396, а саме: ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці проводяться будівельні роботи без ліцензії на господарську діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками, зокрема: під час проведення позапланової перевірки на вищевказаному об`єкті на сходовій клітині між першим та другим поверхом проводились штукатурні роботи, що підтверджується матеріалами фотофіксації та відеозйомки, які проводилась на об`єкті 21.05.2019, а відповідно до реєстру виданих ліцензій, розміщеного на офіційному сайті ДАБІ України, ліцензія АД 072155 зупинена 28.11.2018 (пункт 3 розділу VIII акту перевірки);
- пункту 4.8 ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці виконавча документація ведеться з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме: форма та ведення загального журналу робіт з 01.01.2017 не відповідає вимогам додатку А (обов`язковий) ДБН А.3.1-5- 2016 "Організація будівельного виробництва"; форма актів на закриття прихованих робіт з 01.01.2017 не відповідає вимогам додатку В (обов`язковий) ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва"; в актах проміжного прийняття відповідальних конструкцій відсутні номер та серія сертифіката відповідальних осіб ведення технічного та авторського нагляду; відсутні виконавчі схеми виконані відповідно до ДБН В.1.3-2:2010 "Геодезичні роботи у будівництві" (пункт 4 розділу VIII акту перевірки);
- підпункту 4.5, 7.3 ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" будівельні роботи на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці виконуються з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме: будівельні роботи на об`єкті виконуються без проєктно-технологічної документації (пункт 4 розділу VIII акту перевірки);
- пункту 8.3, 8.4, підпунктів 8.4.1, 8.4.2, 8.4.2.1 ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими суб`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 не здійснюється виробничий контроль якості виконання будівельних робіт, зокрема, вхідний контроль проєктної документації, операційний контроль будівельних процесів (пункт 4 розділу VIII акту перевірки);
- пункту 6.2.6 ДБН А.3.2-2-2009 "Охорона праці і промислова безпека у будівництві", зокрема, на в`їзді на будівельний майданчик відсутня схема руху транспортних засобів (пункт 4 розділу VIII акту перевірки).
На підставі висновків акту перевірки та встановлених порушень, посадовими особами Інспекції складено три протоколи б/н від 31.05.2019 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності щодо будівельних робіт по АДРЕСА_1, а також винесено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 31.05.2019, яким вимагалося від позивача негайно зупинити виконання будівельних робіт на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Особливі умови припису: не виконувати будь-які будівельні роботи на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 до усунення виявлених порушень. Про виконання припису вимагалося повідомити Інспекцію у строк до 03.06.2019.
Примірник припису отримано директором ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" ОСОБА_3 31.05.2019, про що вчинено відповідну відмітку. Одночасно ОСОБА_3 у приписі власноруч зазначив, що "роботи і так не проводяться до отримання ліцензії".
Також судами досліджений зміст акту перевірки № 21 від 31.05.2019 та встановлено, що позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності проводився на підставі наказів №18-01/6-35/19 від 11.05.2019 та № 18-01/6-35.1/19 від 29.05.2019, посвідчень (направлень) № 18-03/7-35/19 від 11.05.2019 та №18-03/7-35.1/19 від 29.05.2019. Перевірка проводилася з 12 год. 00 хв. 16.05.2019 до 16 год. 00 хв. 31.05.2019 посадовими особами Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради: головними спеціалістами, головними державними інспекторами Гедзем В.А., Бурдейною І.Г. та Дрогомерецькою Н.В .
Із змісту Розділу VIII (опис виявлених порушень вимог законодавства) акту № 21 від 31.05.2019 вбачається, що за результатами проведеного заходу державного нагляду (контролю) встановлено наступні порушення:
- частини восьмої статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"" (у редакції Закону, яка діяла на момент реєстрації декларації № ЧВ 08312237560 від 04.12.2012), підпункту 5 пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" у декларації про початок виконання будівельних робіт № ЧВ 08312237560 від 04.12.2012 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці надані недостовірні дані, а саме: зазначено, що проєктна документація розроблена Чернівецькою філією інституту "НДІпроектреконструкція", тоді як позаплановою перевіркою встановлено, що після отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №335/12 від 19.11.2012 проєктна документація не розроблялась та не затверджувалась (пункт 1 розділу VIII акту перевірки);
- частини першої статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", частини п`ятої статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці проводяться будівельні роботи без затвердженої в установленому порядку документації (пункт 2 розділу VIII акту перевірки);
- пункту 9 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності"; частини першої статті 17, абз. 2 частини першої статті 27 Закону України "Про архітектурну діяльність"; пункту 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256; пункту 2 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 №1396, зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці проводяться будівельні роботи без ліцензії на господарську діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками, а саме: згідно загального журналу будівельних робіт, наданого посадовим особам Інспекції 20.05.2019 останній запис про проведення будівельних робіт (влаштування опалубки перекриття п`ятого поверху) датований 10.05.2019, що підтверджується фотофіксацією загального журналу, а відповідно до реєстру виданих ліцензій, розміщеного на офіційному сайті ДАБІ України, ліцензія АД 072155 зупинена 28.11.2018 (пункт 3 розділу VIII акту перевірки);
- пункту 4.8 ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці виконавча документація ведеться з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме: форма та ведення загального журналу робіт з 01.01.2017 не відповідає вимогам додатку А (обов`язковий) ДБН А.3.1-5- 2016 "Організація будівельного виробництва"; в актах проміжного прийняття відповідальних конструкцій відсутні номер та серія сертифіката відповідальних осіб ведення технічного та авторського нагляду; відсутні виконавчі схеми виконані відповідно до ДБН В.1.3-2:2010 "Геодезичні роботи у будівництві" (пункт 4 розділу VIII акту перевірки);
- підпункту 4.5, 7.3 ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" будівельні роботи на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 в м. Чернівці виконуються з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме: будівельні роботи на об`єкті виконуються без проектно-технологічної документації (пункту 4 розділу VIII акту перевірки);
- підпункту 8.3, 8.4, пункту 8.4.1, 8.4.2, 8.4.2.1 ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", зокрема, ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими суб`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 не здійснюється виробничий контроль якості виконання будівельних робіт, зокрема вхідний контроль проектної документації, операційний контроль будівельних процесів (пункт 4 розділу VIII акту перевірки);
- пункту 6.2.6 ДБН А.3.2-2-2009 "Охорона праці і промислова безпека у будівництві", зокрема, на в`їзді на будівельний майданчик відсутня схема руху транспортних засобів (пункт 4 розділу VIII акту перевірки).
На підставі висновків акту перевірки та встановлених порушень, посадовими особами Інспекції складено три протоколи б/н від 31.05.2019 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності щодо будівельних робіт по АДРЕСА_1, а також винесено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт винесено, яким від позивача вимагалося негайно зупинити виконання будівельних робіт на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 . Особливі умови припису: не виконувати будь-які будівельні роботи на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1, до усунення виявлених порушень. Про виконання припису вимагалося повідомити Інспекцію у строк до 03.06.2019.
Примірник припису отримано директором ТОВ "Рембудсервіс-Інвест" ОСОБА_3 31.05.2019, про що вчинено відповідну відмітку. Одночасно ОСОБА_3 у приписі власноруч зазначив, що "роботи і так не проводяться до отримання ліцензії".
Розглянувши матеріали справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме акти № 20 та № 21 від 31.05.2019, протоколи від 31.05.2019, приписи від 31.05.2019, фотофіксацію та заперечення до актів перевірки, відповідачем винесено наступні постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності:
- № 1Ю/177/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 1 частини четвертої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штрафу у сумі 172890 грн;
- № 2Ю/178/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 8 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладемо штраф у сумі 86445 грн;
- № 3Ю/179/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штраф у сумі 34578 грн;
- № 4Ю/180/18-01/12 від 10.06.2019, якою визнано позивача винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 1 частини четвертої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штраф у сумі 172890 грн;
- № 5Ю/181/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 8 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР та накладено штраф у сумі 86445 грн;
- № 6Ю/182/18-01/12 від 10.06.2019, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 6 частини третьої 2 Закону № 208/94-ВР та накладено штраф у сумі 34578 грн.
Судами попередній інстанцій також установлено, що 03.06.2019 посадовими особами Інспекції на ім`я начальника Інспекції ДАБК Чернівецької міської ради було подано службові записки, в яких повідомлено, що за результатами позапланової перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єктах "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" по АДРЕСА_1, м. Чернівці та "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" по АДРЕСА_1 встановлено, що позивачем в деклараціях про початок виконання будівельних робіт на вказаних об`єктах, зареєстрованих Інспекцією ДАБК у Чернівецькій області 04.12.2012 за № ЧВ 08312237559 та 04.12.2012 за № ЧВ 08312237560, подані недостовірні дані, а саме: у деклараціях зазначено, що проєктна документація на об`єкти розроблена Чернівецькою філією інституту "НДІпроектреконструкція", тоді як після отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 334/12 від 19.11.2012 та № 335/12 від 19.11.2012 (вихідних даних) проєктна документація на будівництво зазначених об`єктів Чернівецькою філією інституту "НДІпроектреконструкція" не розроблялась та не затверджувалась ТОВ "Рембудсервіс-Інвест", що дає підстави вважати об`єкти самочинним будівництвом.
Враховуючи наведене, посадовими особами Інспекції у службових записках від 03.06.2019 зазначено про наявність підстав для скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованих Інспекцією ДАБК у Чернівецькій області 04.12.2012 за № ЧВ 08312237559 та 04.12.2012 за № ЧВ 08312237560.
На підставі службових записок від 03.06.2019, керуючись підпунктом 5 пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності" від 17.01.2017 № 1817-VIII, 05.06.2019 відповідачем винесено накази "Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт" № 30/2-19сд та № 31/2-19сд, якими скасовано реєстрацію декларацій про початок виконання будівельних робіт, які внесені до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а саме:
- від 04.12.2012 за № ЧВ 08312237559 та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт від 21.06.2016 № ЧВ 103161732457 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови на АДРЕСА_1";
- від 04.12.2012 за № ЧВ 08312237560 та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт від 21.06.2016 № ЧВ 103161732332 на об`єкт "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови на АДРЕСА_1".
05.06.2019 листами за № 172/18-01/12 та № 173/18-01/12 відповідач повідомив позивача про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт та повідомлень про зміну даних у зареєстрованих деклараціях про початок виконання будівельних робіт.
Вважаючи протиправними приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт, постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. а також накази про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт та повідомлень про зміну даних у зареєстрованих деклараціях про початок виконання будівельних робіт, позивач звернувся з цим позовом до суду.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що призначення перевірки на вимогу правоохоронних органів узгоджується із вимогами законодавства. За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для призначення перевірок спірних об`єктів будівництва.
Водночас суд першої інстанції визнав недоведеним вчинення позивачем порушень вимог пункту 9 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", частини першої статті 17, абз. 2 частини першої статті 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", пункту 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256, пункту 2 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 №1396, які полягають у проведенні будівельних робіт у період зупинення дії ліцензії на господарську діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками.
Суд першої інстанції на підставі належних та допустимих доказів установив, що проведення позивачем будівельних робіт на об`єкті будівництва "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 мало місце до отримання позивачем повідомлення про зупинення дії ліцензії Серії НОМЕР_1 .
Також суд першої інстанції констатував, що штукатурні роботи не відносяться до Переліку видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 256.
Крім того, суд першої інстанції установив, що вказані штукатурні роботи на об`єкті "Житловий будинок з вбудованими об`єктами громадського призначення в кварталі багатоповерхової забудови" за адресою: АДРЕСА_1 проводились не позивачем, а іншими суб`єктами - ПП "Будівельна компанія "Рембудсервіс", ПП ОСОБА_7, ПП ОСОБА_8 .
Своєю чергою, відповідачем належними засобами доказування установлені судом обставини не спростовані.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу на підставі постанов від 10.06.2019 № 1Ю/177/18-01/12 та № 4Ю/180/18-01/12.
Одночасно з цим, суд першої інстанції визнав доведеним вчинення позивачем інших порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, зафіксованих у актах перевірки №№ 20 та 21, у зв`язку з чим дійшов висновку про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваних постанов від 10.06.2019 № 2Ю/178/18-01/12, №3Ю/179/18-01/12, № 5Ю/181/18-01/12, № 6Ю/182/18-01/12, приписів про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 31.05.2019, а також наказів від 05.06.2019 № 30/2-19сд та № 31/2-19сд.
Суд апеляційної інстанції погодився із висновками суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог.
Водночас висновки суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції визнав помилковими, у зв`язку із чим в цій частині скасував судове рішення із прийняттям нової постанови про задоволення позову в повному обсязі.
Щодо висновків перевіряючих про проведення позивачем будівельних робіт без затвердженої в установленому порядку проєктної документації, апеляційний суд виходив з того, що повноваженнями на розробку проєктної документації законодавець наділяє лише спеціалізованих суб`єктів, в той час як на замовника будівництва покладено обов`язок лише затвердження такої документації за наявності позитивного комплексного висновку державної експертизи, а на суб`єктів містобудування, які виконують будівельні роботи - проводити їх відповідно до затвердженої документації.
Своєю чергою, позивач проводив будівельні роботи у відповідності до затвердженої у встановленому пунктом 9.19 ДБН А.2.2-3-2004 порядку проєктної документації, а отже, за висновками суду апеляційної інстанції, у діях суб`єкта містобудування відсутній склад правопорушення, передбачений пунктом 8 частини третьої статті 2 Закону №208/94-ВР.
Також суд апеляційної інстанції визнав необґрунтованими твердження Інспекції про проведення позивачем будівельних робіт із порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил.
Суд апеляційної інстанції також констатував, що проєкт організації будівництва (ПОБ) по об`єктах на АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 міститься в складі затвердженого робочого проєкту по кожному з цих об`єктів, зокрема, розділ II "Проект організації будівництва".
Апеляційний суд зазначив, що вказані робочі проєкти розроблені в 2011 році Чернівецькою філією "НДІпроекреконструкція", отримали позитивний висновок державної експертизи (експертний звіт від 08.11.2011 №26-00711.11/2 та №26-00712.11/2) та затверджені відповідними наказами позивача від 09.11.2011 №51 та №50, тобто ще до набрання чинності ДБН А.3.1-5:2016 "Організація будівельного виробництва", які чинні з 01.01.2017.
Зазначене, за висновками суду апеляційної інстанції виключає підстави вважати, що об`єкти будуються без належно затверджених проєктів, тобто вважати їх самочинним будівництвом, а отже і підстави для скасування декларацій.