ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року
м. Київ
справа № 560/11681/23
адміністративне провадження № К/990/13749/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2024 року (колегія у складі суддів Матохнюка Д.Б., Гонтарука В. М., Білої Л.М.)
у справі № 560/11681/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. У червні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ; позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФ України в Хмельницькій області; відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 13.03.2023;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 13.03.2023.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Хмельницькій області та з 06.09.2013 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII, обчислену відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058- IV).
3. 13.03.2023 позивач звернувся із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
4. На підставі вказаної заяви позивача з 13.03.2023 переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII на пенсію за віком згідно Закону №1058-IV з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн, збільшеного на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та 1,197 (7405,03 грн).
5. Листом від 13.06.023 ГУ ПФ України в Хмельницькій області повідомило позивача, що при переведенні на пенсію за віком застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, оскільки чинним законодавством не передбачено застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії при переведенні з пенсії на вислугу років на пенсію за віком.
6. Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
7. Позивач, покликаючись на висновки Верховного Суду, висловлені у постановах від 02.04.2019 у справі № 495/620/17, від 10.04.2019 у справі № 211/1898/17, від 15.05.2019 у справі №504/503/17, від 31.07.2019 у справі № 720/208/17 та від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, зазначав, що пенсія йому має бути перерахована, виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, тобто за 2020 - 2022 роки, що передували року звернення (2023 рік) за призначенням пенсії за віком.
8. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення застосовується лише при первинному призначенні пенсії.
Позивач одержував пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому немає підстав для застосування показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 13.11.2023 позов задовольнив.
10. Суд першої інстанції, покликаючись на висновки Верховного Суду України, викладені у постанові від 29.11.2016 у справі №21-6331а15 та підтримані Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №876/5312/17, дійшов висновку, що пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV позивачу призначена вперше, тому відповідно до ч. 1 ст. 44, ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за заявою від 13.03.2023 позивачу мала бути призначена пенсія за віком, а при обчисленні її розміру повинен був застосовуватися показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме за 2020 - 2022 роки.
11. Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 06.03.2024 скасував рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.11.2023 та прийняв нову постанову про відмову у задоволенні позову.
12. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що питання переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та питання призначення пенсії було проаналізовано у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №317/4184/16-а (2а/317/2/2017), в якій суд дійшов висновку, що, якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону (наприклад, Закону України "Про прокуратуру") та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом (наприклад, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"), це буде нове призначення пенсії. Якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону - Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", то це не є призначенням пенсії, а є переведенням на пенсію в рамках одного закону.
Оскільки не відбулось переведення позивача з одного виду пенсії на інший вид пенсії, відсутні підстави для застосування до спірних відносин наведених положень ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV щодо можливості застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а отже відсутні підстави для врахування при обчисленні розміру пенсії позивача показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020 - 2022 роки.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
13. Представник позивача у касаційній скарзі просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
14. Як на підставу касаційного оскарження скаржник покликається на те, що суд апеляційної інстанції застосував норми права без урахування висновків щодо застосування положень ст. 40 Закону №1058-ІV, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17 та у постановах Верховного Суду, зокрема, від 22.02.2018 у справі № 310/3774/17, від 14.09.2018 у справі №127/18159/17, від 26.03.2019 у справі № 335/13242/16-а, від 02.03.2020 у справі №175/4084/16-а, від 16.06.2020 у справі № 127/7522/17, від 29.03.2023 у справі № 240/4170/19, від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23, щодо визначення періоду показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення розміру пенсії при перерахунку та виплаті пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
15. Ухвалою Верховного Суду від 24.04.2024 відкрито касаційне провадження для перевірки правильності застосування судами положень ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
16. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав. Ухвалу про відкриття касаційного провадження доставлено в електронний кабінет Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 24.04.2024.